PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋକସରା: ପଛୁଆ ବର୍ଗ ପକ୍ଷରୁ କୋକସରାରେ ସଂରକ୍ଷଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ, ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀ ଚୟନ ପାଇଁ ରାମପୁର ଆଇସିଡିଏସ୍ ସିଡିପିଓ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଧରିଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍
  • ||
  • କଟକ: ଦୀପାବଳିରେ ବାଣ ଫୁଟାଇବାକୁ ନେଇ ମାମଲା, ପିଟିସନ୍ ଖାରଜ; ସାନି ପିଟିସନ୍ ଦାଖଲ ଲାଗି ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: କାର୍‌ଗିଲ୍‌ ବସ୍ତିରୁ ୨୫୪ ଗ୍ରାମ୍‌ ବ୍ରାଉନ୍‌ସୁଗାର ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରିବା ଯୁବକଙ୍କୁ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଧରାପଡି ନିର୍ଧୁମ ମାଡ଼ ଖାଇଲେ
  • ||
  • ସୀମାନ୍ତରେ ମାଓବାଦୀ ଯବାନ ଗୁଳିବିନିମୟ ୩ ମାଓବାଦୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଗୋଳାବାରୁଦ ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୩୧୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳମୁହାଁ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଆଠଗଡ଼: ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର, ଖାଁ ଖାଁ ଧବଳେଶ୍ଵରଙ୍କ ପୀଠ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ଆଜି ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ, ୧୬ ଦଫା ଦାବିରେ ନେଇ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି ବିଜେପି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୫ ଦିନ ଯାଏ ବଢ଼ିବନି ଶୀତ, ୨୮ରୁ ୩୦ ଯାଏ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ କ୍ଲାସ୍ ରୁମ୍ ପାଠପଢ଼ା, ପ୍ରଥମ ଦୁଇଦିନ ହସଖୁସି ପିଲାଙ୍କ ଶିକ୍ଷଣସ୍ତର ମପାଯିବ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା: ବସ୍ତି ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରତିବାଦରେ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ରାସ୍ତାରୋକ। ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ମାତ୍ର ୧ ଘଣ୍ଟା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଉଠେଇ ନେଲା ପୁଲିସ।
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ୩୦୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗର ସହ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଜବତ କଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ, ଜଣେ ମହିଳା ଅଟକ
  • ||

ନାଚୁଣୀରେ ଯୋଗୀ: ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କଲେ, କହିଲେ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ଧୋକା ଦେଉଛନ୍ତି

ନାଚୁଣୀ ୨୦/୨: ଭବାନୀପାଟଣା ପରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ନାଚୁଣୀରେ ଦଳୀୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଉଦବୋଧନ ଦେଲେ ୟୁପି ମୁଖ୍ଯମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ । ନାଚୁଣୀରେ ରାଜ୍ଯ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କଲେ ଯୋଗୀ । କହିଲେ ନବୀନ ସରକାର ଓଡିଶାବାସୀଙ୍କୁ ଧୋକା ଦେଉଛନ୍ତି ।

ଯୋଗୀ କହିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଶର ବିକାଶ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ସବୁ ଗରିବକୁ ଘର ମିଳିବ, ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଘରେ ଶୌଚାଳୟ ଏବଂ ଘରେ ଘରେ ବିଦ୍ଯୁତ୍ ମିଳିବ । ଯେଉଁଠି ବିଜେପି ସରକାର ଅଛନ୍ତି ସେଠି କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ଯ ମିଶି ଏହି ଯୋଜନାକୁ ଆଗକୁ ବଢାଉଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଯେଉଁଠି ବିଜେପି ସରକାର ନାହିଁ ସେଠି ରାଜ୍ଯବାସୀ ଲୋକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି । ଏପରି କହି ନବୀନ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କଲେ ଯୋଗୀ । କହିଲେ ୟୁପିରେ ୨ ବର୍ଷରେ ବିଜେପି ସରକାର ୨ କୋଟି ୬୦ ଲକ୍ଷ ପରିବାରକୁ ଶୌଚାଳୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛି କିନ୍ତୁ ଓଡିଶାରେ ସରକାର ଏହା କରିବାରେ ବିଫଳ ।

ୟୁପିରେ ୧ କୋଟି ପରିବାରକୁ ବିଦ୍ଯୁତ୍ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଓଡିଶାରେ ଓଡିଶାର ମହାପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରତି ବି ସମ୍ମାନ ଦେଖାଉନାହାନ୍ତି ନବୀନ ସରକାର । ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ୨ ଶହ ବର୍ଷ ସ୍ମାରକୀ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ । କିନ୍ତୁ ଓଡିଶା ସରକାର ସ୍ମାରକୀ ପାଇଁ ଜମି ଦେଉନାହାନ୍ତି । ଓଡିଶାର ଏହି ସରକାରଙ୍କ ମୁଖା ଖୋଲିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି କହିଲେ ଯୋଗୀ ।

ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯୋଗୀ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୮ରେ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ନାଁରେ ଏକ ଯୋଜନା ଚଲାଇଛନ୍ତି । ଏହି ଯୋଜନାରେ ଦେଶରେ ପ୍ରତି ଗରିବ ପରିବାରକୁ ବର୍ଷକରେ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର  ନିଶୁଳ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଯସେବା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି । ୟୁପିରେ ୬ କୋଟି ଏହି ଯୋଜନାରେ ଲାଭାନ୍ୱିତ ହୋଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଓଡିଶାରେ ନବୀନ ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରୁନାହାନ୍ତି । ନବୀନଙ୍କୁ ଯଦି ପ୍ରକୃତରେ ଗରିବ, ଦଳିତ ଓ ମହିଳାଙ୍କ ଚିନ୍ତା ଥାନ୍ତା ତେବେ ସେ ଏହି ଯୋଜନାକୁ ରାଜ୍ୟରେ ଲାଗୁ କରିଥାନ୍ତେ । ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନାକୁ ଓଡିଶାରେ ଲାଗୁ କରାଯାଉନାହିଁ । ଗରିବ, ଅନଗ୍ରସରଙ୍କ ପ୍ରତି ନବୀନ ସରକାରଙ୍କ ଆଦୌ ଦରଦ ନାହିଁ । ନିଜସ୍ୱ ଏଜେଣ୍ଡାରେ ଏଠି ନବୀନ, ସରକାର ଚଳାଇଛନ୍ତି । ନବୀନ ସରକାର ଓଡିଶା ଲୋକଙ୍କ ସହ ଧୋକା କରୁଛନ୍ତି । ଏଠିକାର ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଭାବନା ସହ ଖେଳୁଛି । ଓଡିଶାରେ ବିଜେପି ଆସିଲେ ସୁଶାସନ ହେବ, ବିକାଶ ହେବ । ଏଥିପାଇଁ ଆମକୁ ମିଶନ ୨୦୧୯ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ଦଳୀୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଉଦବୋଧନ ଦେଇଥିଲେ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ଯନାଥ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର