PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଓମିକ୍ରନ୍ ଭୟ : ତାମିଲନାଡୁର ଏକ ସ୍କୁଲ୍‌ରେ କରୋନା ଆତଙ୍କ , ୨୫ ପିଲାଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ୨୯ ଦେଶକୁ ମାଡ଼ି ଗଲାଣି ଓମିକ୍ରନ୍ – ପ୍ରେସମିଟ୍‌ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସୂଚନା
  • ||
  • ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ ,କର୍ଣ୍ଣାଟକରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତ , ପ୍ରେସ୍‌ମିଟ୍‌ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସୂଚନା
  • ||
  • ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନି ଓମିକ୍ରନ , ଏ ନେଇ ଖବରକୁ ଖଣ୍ଡନ କଲା ତେଲେଙ୍ଗାନା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ । ବ୍ରିଟେନ୍‌ ଫେରନ୍ତା ମହିଳା କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ଓମିକ୍ରନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ , ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ , ଆକ୍ରାନ୍ତ ମହିଳାଙ୍କର ବୟସ ୩୫ ବର୍ଷ , ଇଂଲଣ୍ଡରୁ ଫେରିଥିଲେ ସଂପୃକ୍ତ ମହିଳା
  • ||
  • କଟକ: ଗାଡ଼ି ଟଣା ବେଳେ ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନି କର୍ମଚାରୀ ଉପରକୁ ବ୍ଲାଙ୍କ ଫାଇରିଙ୍ଗ୍ ଘଟଣା, ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଧରିବା ପାଇଁ କଟକ ପୋଲିସ ଟିମ୍ ଗଞ୍ଜାମରେ
  • ||
  • ଅମ୍ବାଦଳା: ୮ ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ବାଇକ ସହ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ବିଶିଷ୍ଟ ସିପିଏମ୍ ନେତା ବସନ୍ତ ନନ୍ଦଙ୍କ ହୃଦଘାତରେ ବିୟୋଗ
  • ||
  • ରାୟଗଡା: ୩ ବର୍ଷ ଅଙ୍ଗନବାଡି ଚାକିରି କରିବା ପରେ ଚାକିରିରୁ ବାହାର କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କାଶୀପୁର: ହାତଗୁଞ୍ଜା ବିନା ଘୁଞ୍ଚୁନି ଫାଇଲ, ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଇବାରେ ହଇରାଣ ଅବସର ଶିକ୍ଷକ
  • ||
  • ପାପଡାହାଣ୍ଡି: ମହୁ ମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧ ଗୁରୁତର!
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: କୋଇଡାରେ ଥମୁନି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଟାଣି ଦଳି ଦେଲା ଦନ୍ତା, ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଉଡିଗଲା ପ୍ରାଣ ବାୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଧାନସଭାର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ଆରମ୍ଭରୁ ବିରୋଧୀଙ୍କ ହୋହଲ୍ଲା ଓ ହଟ୍ଟଗୋଳ, ୪ ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୧୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଅବପାତ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାତ୍ୟା ରପୂ ନେବ ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୧୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୫୨ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ, ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୪୯୫୯୭ ଜଣକୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:୨୩ ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ବ୍ୟାପିଲା ଓମ୍ରିକନ୍, ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ବିମାନ ଉଡାଣ ସ୍ଥଗିତ
  • ||
  • ସୋର: ମନ୍ଦିରରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଓ ରୂପା ଗହଣା ଚୋରି
  • ||
  • କୋକସରା: ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ: ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପକୁ ତେଲ ପକାଇବା ଆସିଥିବା ଗାଡ଼ିରୁ ମୋବାଇଲ ଚୋରି
  • ||

୧ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ବଦଳିବ ଡିଏଲ୍, ଗାଡ଼ିର ଆର୍ସି, ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲାଗୁ ହେବ ବୋଲି ସରକାର ଦେଲେ ଆଦେଶ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୯।୩: ଦେଶରେ ସବୁ ରାଜ୍ୟର ପରିବହନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ୧ରୁ ଗୋଟିଏ ପ୍ରକାରର ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ(ଡିଏଲ୍) ଏବଂ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର (ଆର୍‌ସି) ଜାରି କରାଯିବ। ଏଗୁଡ଼ିକ ସବୁ ଏକା ପ୍ରକାରର ହେବ। ସବୁ ଡିଏଲ୍ ଓ ଆର୍‌ସି ଗୁଡ଼ିକ ଦେଖିବାକୁ ଏକାଭଳି ହେବ। ସେଗୁଡ଼ିକର ରଙ୍ଗ ଗୋଟିଏ ଧରଣର ହେବା ସହିତ ନିରାପତ୍ତା ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ମଧ୍ୟ ରହିବ।

ଅତୀତରେ ଯଦି କୌଣସି ଗାଡ଼ି ଚାଳକ ଟ୍ରାଫିକ୍ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବେ ତାହେଲେ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ନୂଆ ଡିଏଲ୍ ଓ ଆର୍‌ସିରେ ଲୁଚାଇବା ସହଜ ହେବନାହିଁ। କାରଣ ଏଗୁଡ଼ିକରେ କ୍ୟୁଆର୍ କୋଡ୍ ରହିବ। ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୁଲିସ ମାନେ ହାତରେ ଧରିଥିବା ଡିଭାଇସରେ କ୍ୟୁଆର୍‌ କୋଡ୍‌କୁ ସ୍କାନ କରି ଚାଳକମାନଙ୍କ ଅତୀତର ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ ଗୁଡ଼ିକୁ ଧରିବେ। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଡାଟାବେସରୁ ଅନଲାଇନରେ ଡ୍ରାଇଭର ଓ ଗାଡ଼ିର ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିହେବ। କେନ୍ଦ୍ର ସଡ଼କ ପରିବହନ ଓ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି ହୋଇଛି।

ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ ଡିଏଲ୍ ଓ ଆର୍‌ସି ପ୍ରସ୍ତୁତି ବେଳେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରକାର ଢାଞ୍ଚା ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ଚାହିଁଲେ ଅତିରିକ୍ତ ଚିପ୍ ଏବଂ ଏନଏଫସି (ନିଅର୍ ଫିଲ୍ଡ କମ୍ୟୁନିକେସନ) ଲଗାଇପାରିବେ। ତେବେ ଚିପ୍‌ରେ ଚାଳକ ଓ ଗାଡ଼ି ସମ୍ପର୍କରେ ୧୦ ବର୍ଷର ତଥ୍ୟ ରହି ପାରୁଥିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଏନଏଫସି ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟକାର୍ଡ ଗୁଡ଼ିକରେ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥାଏ। ପ୍ରଥମେ ଯଦିଓ ଡିଏଲ୍ ଏବଂ ଆର୍‌ସିରେ ଚିପ୍ ଓ ଏନଏଫସିକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିବା ଲାଗି ପ୍ରଥମେ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ପରେ ଏହାକୁ ରାଜ୍ୟ ଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଛାଡ଼ି ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଡ୍ରାଇଭର ଅଙ୍ଗଦାନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ଏବଂ ସେ ଚଳାଉଥିବା ଗାଡ଼ିଟି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ କି ଭଳି ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ରହିବ। ଡିଏଲ୍ ଏବଂ ଆର୍‌ସିରେ ସମତା ଆଣିବା ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏଭଳି ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛନ୍ତି। ଦେଶରେ ଦୈନିକ ୩୨ ହଜାର ଡିଏଲ୍ ନୂଆକରି ଦିଆଯାଉଛି କିମ୍ବା ନବୀକରଣ ହେଉଛି। ସେହିଭଳି ଦେଶରେ ଦିନକୁ ୪୩ ହଜାର ଗାଡ଼ିର ପଞ୍ଜୀକରଣ କିମ୍ବା ପୁନଃପଞ୍ଜୀକରଣ ହେଉଛି

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର