PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

୧ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ବଦଳିବ ଡିଏଲ୍, ଗାଡ଼ିର ଆର୍ସି, ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲାଗୁ ହେବ ବୋଲି ସରକାର ଦେଲେ ଆଦେଶ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୯।୩: ଦେଶରେ ସବୁ ରାଜ୍ୟର ପରିବହନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ୧ରୁ ଗୋଟିଏ ପ୍ରକାରର ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ(ଡିଏଲ୍) ଏବଂ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର (ଆର୍‌ସି) ଜାରି କରାଯିବ। ଏଗୁଡ଼ିକ ସବୁ ଏକା ପ୍ରକାରର ହେବ। ସବୁ ଡିଏଲ୍ ଓ ଆର୍‌ସି ଗୁଡ଼ିକ ଦେଖିବାକୁ ଏକାଭଳି ହେବ। ସେଗୁଡ଼ିକର ରଙ୍ଗ ଗୋଟିଏ ଧରଣର ହେବା ସହିତ ନିରାପତ୍ତା ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ମଧ୍ୟ ରହିବ।

ଅତୀତରେ ଯଦି କୌଣସି ଗାଡ଼ି ଚାଳକ ଟ୍ରାଫିକ୍ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବେ ତାହେଲେ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ନୂଆ ଡିଏଲ୍ ଓ ଆର୍‌ସିରେ ଲୁଚାଇବା ସହଜ ହେବନାହିଁ। କାରଣ ଏଗୁଡ଼ିକରେ କ୍ୟୁଆର୍ କୋଡ୍ ରହିବ। ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୁଲିସ ମାନେ ହାତରେ ଧରିଥିବା ଡିଭାଇସରେ କ୍ୟୁଆର୍‌ କୋଡ୍‌କୁ ସ୍କାନ କରି ଚାଳକମାନଙ୍କ ଅତୀତର ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ ଗୁଡ଼ିକୁ ଧରିବେ। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଡାଟାବେସରୁ ଅନଲାଇନରେ ଡ୍ରାଇଭର ଓ ଗାଡ଼ିର ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିହେବ। କେନ୍ଦ୍ର ସଡ଼କ ପରିବହନ ଓ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି ହୋଇଛି।

ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ ଡିଏଲ୍ ଓ ଆର୍‌ସି ପ୍ରସ୍ତୁତି ବେଳେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରକାର ଢାଞ୍ଚା ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ଚାହିଁଲେ ଅତିରିକ୍ତ ଚିପ୍ ଏବଂ ଏନଏଫସି (ନିଅର୍ ଫିଲ୍ଡ କମ୍ୟୁନିକେସନ) ଲଗାଇପାରିବେ। ତେବେ ଚିପ୍‌ରେ ଚାଳକ ଓ ଗାଡ଼ି ସମ୍ପର୍କରେ ୧୦ ବର୍ଷର ତଥ୍ୟ ରହି ପାରୁଥିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଏନଏଫସି ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟକାର୍ଡ ଗୁଡ଼ିକରେ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥାଏ। ପ୍ରଥମେ ଯଦିଓ ଡିଏଲ୍ ଏବଂ ଆର୍‌ସିରେ ଚିପ୍ ଓ ଏନଏଫସିକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିବା ଲାଗି ପ୍ରଥମେ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ପରେ ଏହାକୁ ରାଜ୍ୟ ଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଛାଡ଼ି ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଡ୍ରାଇଭର ଅଙ୍ଗଦାନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ଏବଂ ସେ ଚଳାଉଥିବା ଗାଡ଼ିଟି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ କି ଭଳି ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ରହିବ। ଡିଏଲ୍ ଏବଂ ଆର୍‌ସିରେ ସମତା ଆଣିବା ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏଭଳି ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛନ୍ତି। ଦେଶରେ ଦୈନିକ ୩୨ ହଜାର ଡିଏଲ୍ ନୂଆକରି ଦିଆଯାଉଛି କିମ୍ବା ନବୀକରଣ ହେଉଛି। ସେହିଭଳି ଦେଶରେ ଦିନକୁ ୪୩ ହଜାର ଗାଡ଼ିର ପଞ୍ଜୀକରଣ କିମ୍ବା ପୁନଃପଞ୍ଜୀକରଣ ହେଉଛି

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର