PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ମଧ୍ୟରାତ୍ରୀ ସୁଦ୍ଧା ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍ କରିବ ବାତ୍ୟା ଗୁଲାବ, ଗଞ୍ଜାମ ଓ ଗଜପତିରେ ପଡିବ ବେଶି ପ୍ରଭାବ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ବାତ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସଜାଗ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ, ୬ଟି ଓଡ୍ରାଫ୍ ଓ ଗୋଟିଏ ଏନଡିଆରଏଫ୍ ଟିମ୍ ନିୟୋଜିତ
  • ||
  • କଟକ : ମହାନଦୀ ପୋଲ ଉପରୁ ପାଣିକୁ ଡେଇଁଲେ ବିଜେବି କଲେଜ କେମେଷ୍ଟ୍ରି ଲାବୋରେଟୋରୀ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ
  • ||
  • ସୋରୋ : ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ, ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଓ ସୁନା ଚେନ୍ ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କଟକ: କଟକ ଯୋବ୍ରା ନିକଟରୁ ଠାବ ହେଲା ନିଖୋଜ ହାତୀର ମୃତଦେହ, ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ମହନଦୀରେ ଭାସଯାଇଥିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୮୫ ଜଣ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୭୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: କୋଡିଏମାଇଲ ଛକରେ ଥିବା ୨ଟି ଦୋକାନରୁ ଚୋରି କରୁଥିବା ବେଳେ ଧରାପଡିଗଲେ ୩ ଯୁବକ, ଖୁଣ୍ଟରେ ବାନ୍ଧି ଉତ୍ତମ ମଧ୍ୟମ ଦେଲେ ସ୍ଥାନୀୟଲୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମାଡ଼ି ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ଗୁଲାବ୍, ମଧ୍ୟ ରାତ୍ରରେ ହେବ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ୍- ୨୦୨୧: ଆଜି ରୋହିତ ଓ ବିରାଟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ମୁକାବିଲା, ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଉଭୟ ଦଳ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ‘ରମାଦେବୀ’ରେ ପିଏଚ୍‌ଡି ନାମଲେଖା ପାଇଁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମେରିଟ ଲିଷ୍ଟ୍, ୧୧ଟି ବିଭାଗରେ ମୋଟ୍ ୬୦ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚୟନ..
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବ: ଆଜି ପଞ୍ଜାବ କ୍ୟାବିନେଟ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ,ଶପଥ ନେବେ ମନ୍ତ୍ରୀ, ଚନ୍ନୀଙ୍କ ଟିମ୍‌ରେ ସାମିଲ ହେବେ ୭ ନୂଆ ଚେହେରା
  • ||

୨୮ ଫେବୃୟାରୀରୁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ପେଟିଏମ୍ ଓ ଫୋନ୍-ପେ ଆକାଉଣ୍ଟ, ଆଜି ହିଁ କରାଇନିଅନ୍ତୁ କେୱାଇସି

soutce:https://medium.com

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯/୧: ୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ଠାରୁ ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ୱାଲେଟ୍ ଖାତା ବନ୍ଦ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ନିୟମ  ଅନୁସାରେ ଦେଶରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ମୋବାଇଲ୍ ୱାଲେଟ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ । ଫଳରେ ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ଏହି ଖାତାର ପରିଚଳନ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ।  

୨୮ ଫେବୃୟାରୀ ଶେଷ ତାରିଖ
ଦେଶରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ସବୁ ମୋବାଇଲ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ୨୮ ଫେବୃୟାରୀ ମଧ୍ୟରେ ନିଜ ଗ୍ରାହକଙ୍କ କେୱାଇସି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଅବଶ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧିକାଂଶ କମ୍ପାନୀ ନିଜର କେୱାଇସି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିନାହାନ୍ତି । ତେଣୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ରୁ ଏହି ମୋବାଇଲ ୱାଲେଟ ବନ୍ଦ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ମିଳିବ ଏହି ଆଶ୍ୱସ୍ତି
ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମୋବାଇଲ ୱାଲେଟ୍ ୟୁଜର୍ସଙ୍କୁ ବଡ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଦେଇ କହିଛି ଯେ ୨୮ ଫେବୃୟାରୀ ପରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ୱାଲେଟରେ ଥିବା ବାଲାନ୍ସ ଶେଷ ହେବନି । ଏହା ସହିତ ୱାଲେଟରେ ଥିବା ପଇସା ବ୍ୟବହାର କରି ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ କ୍ରୟ କରିହେବ । ପଇସାକୁ ନିଜ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ମଧ୍ୟ ପଠାଇହେବ ।

କେୱାଇସି ବିନା ୱାଲେଟରେ ପଇସା ଲୋଡ୍ ହେବନି
ଆରବିଆଇର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ୧ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ବିନା କେୱାଇସିରେ ୱାଲେଟରେ ପଇସା ରଖିହେବନି । ଏହା ସହିତ କାହାକୁ ପଇସା ପଠାଇ ମଧ୍ୟ ହେବନି । ଆରବିଆଇର କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାନୁସାରେ ସବୁ ମୋବାଇଲ୍ ୱାଲେଟ୍ କମ୍ପାନୀକୁ ସୂଚିତ କରିଦିଆଯାଇଛି ଯେ ନିଜ ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ବେସିକ୍ କେୱାଇସି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରନ୍ତୁ ।

କିଛି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଯୋଗୁଁ ବ୍ୟାପୁଛି ଗୁଜବ
କିଛି ମୋବାଇଲ୍ ୱାଲେଟ୍ କମ୍ପାନୀ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଗୁଜବ ଖେଳାଉଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ସର୍ଭିସ୍ ୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ପରେ ମଧ୍ୟ ବିନା କେୱାଇସିରେ ପୂର୍ବ ଭଳି ଚାଲିବ । ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାନୁସାରେ କେୱାଇସି କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ।

ଏହି କମ୍ପାନୀଙ୍କ ଉପରେ ପଡିବ ପ୍ରଭାବ
ଆରବିଆଇ ଦେଶରେ ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରାପ୍ତ ସବୁ ମୋବାଇଲ୍ ୱାଲେଟ୍ କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ନିଜ ଗ୍ରାହକଙ୍କ କେୱାଇସି ନର୍ମ୍ସ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ଫେବୃୟାରୀ ୨୦୧୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୟ ଦେଇଛି । ଅଧିକାଂଶ କମ୍ପାନୀ  ଆରିବିଆଇର ଏହି ଆଦେଶକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ମାନିନାହାନ୍ତି । ଯଦି ଫେବୃୟାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ପୂରଣ କରାଯିବନି ତେବେ ଅନେକ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ୱାଲେଟ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ।

ଏମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ମୋବାଇଲ୍ ୱାଲେଟ୍ କମ୍ପାନୀ
ଦେଶରେ ପେଟିଏମ୍, ମୋବିକ୍ୱିକ୍, ଏଚଡିଏଫସି ପେଜେପ, ଏମ-ପୈସା, ଏୟାରଟେଲ୍ ମନି, ଚିଲ୍ଲର, ଆମାଜନ୍ ପେ, ଫୋନ୍ ପେ ପ୍ରମୁଖ ମୋବାଇଲ୍ ୱାଲେଟ୍ କମ୍ପାନୀ ଅଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର