୨୮ ଫେବୃୟାରୀରୁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ପେଟିଏମ୍ ଓ ଫୋନ୍-ପେ ଆକାଉଣ୍ଟ, ଆଜି ହିଁ କରାଇନିଅନ୍ତୁ କେୱାଇସି

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯/୧: ୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ଠାରୁ ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ୱାଲେଟ୍ ଖାତା ବନ୍ଦ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ନିୟମ  ଅନୁସାରେ ଦେଶରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ମୋବାଇଲ୍ ୱାଲେଟ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ । ଫଳରେ ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ଏହି ଖାତାର ପରିଚଳନ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ।  

୨୮ ଫେବୃୟାରୀ ଶେଷ ତାରିଖ
ଦେଶରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ସବୁ ମୋବାଇଲ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ୨୮ ଫେବୃୟାରୀ ମଧ୍ୟରେ ନିଜ ଗ୍ରାହକଙ୍କ କେୱାଇସି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଅବଶ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧିକାଂଶ କମ୍ପାନୀ ନିଜର କେୱାଇସି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିନାହାନ୍ତି । ତେଣୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ରୁ ଏହି ମୋବାଇଲ ୱାଲେଟ ବନ୍ଦ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ମିଳିବ ଏହି ଆଶ୍ୱସ୍ତି
ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମୋବାଇଲ ୱାଲେଟ୍ ୟୁଜର୍ସଙ୍କୁ ବଡ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଦେଇ କହିଛି ଯେ ୨୮ ଫେବୃୟାରୀ ପରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ୱାଲେଟରେ ଥିବା ବାଲାନ୍ସ ଶେଷ ହେବନି । ଏହା ସହିତ ୱାଲେଟରେ ଥିବା ପଇସା ବ୍ୟବହାର କରି ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ କ୍ରୟ କରିହେବ । ପଇସାକୁ ନିଜ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ମଧ୍ୟ ପଠାଇହେବ ।

କେୱାଇସି ବିନା ୱାଲେଟରେ ପଇସା ଲୋଡ୍ ହେବନି
ଆରବିଆଇର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ୧ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ବିନା କେୱାଇସିରେ ୱାଲେଟରେ ପଇସା ରଖିହେବନି । ଏହା ସହିତ କାହାକୁ ପଇସା ପଠାଇ ମଧ୍ୟ ହେବନି । ଆରବିଆଇର କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାନୁସାରେ ସବୁ ମୋବାଇଲ୍ ୱାଲେଟ୍ କମ୍ପାନୀକୁ ସୂଚିତ କରିଦିଆଯାଇଛି ଯେ ନିଜ ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ବେସିକ୍ କେୱାଇସି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରନ୍ତୁ ।

କିଛି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଯୋଗୁଁ ବ୍ୟାପୁଛି ଗୁଜବ
କିଛି ମୋବାଇଲ୍ ୱାଲେଟ୍ କମ୍ପାନୀ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଗୁଜବ ଖେଳାଉଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ସର୍ଭିସ୍ ୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ପରେ ମଧ୍ୟ ବିନା କେୱାଇସିରେ ପୂର୍ବ ଭଳି ଚାଲିବ । ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାନୁସାରେ କେୱାଇସି କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ।

ଏହି କମ୍ପାନୀଙ୍କ ଉପରେ ପଡିବ ପ୍ରଭାବ
ଆରବିଆଇ ଦେଶରେ ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରାପ୍ତ ସବୁ ମୋବାଇଲ୍ ୱାଲେଟ୍ କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ନିଜ ଗ୍ରାହକଙ୍କ କେୱାଇସି ନର୍ମ୍ସ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ଫେବୃୟାରୀ ୨୦୧୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୟ ଦେଇଛି । ଅଧିକାଂଶ କମ୍ପାନୀ  ଆରିବିଆଇର ଏହି ଆଦେଶକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ମାନିନାହାନ୍ତି । ଯଦି ଫେବୃୟାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ପୂରଣ କରାଯିବନି ତେବେ ଅନେକ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ୱାଲେଟ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ।

ଏମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ମୋବାଇଲ୍ ୱାଲେଟ୍ କମ୍ପାନୀ
ଦେଶରେ ପେଟିଏମ୍, ମୋବିକ୍ୱିକ୍, ଏଚଡିଏଫସି ପେଜେପ, ଏମ-ପୈସା, ଏୟାରଟେଲ୍ ମନି, ଚିଲ୍ଲର, ଆମାଜନ୍ ପେ, ଫୋନ୍ ପେ ପ୍ରମୁଖ ମୋବାଇଲ୍ ୱାଲେଟ୍ କମ୍ପାନୀ ଅଛନ୍ତି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଚୀନ୍‌ରେ ପ୍ରଜନନ କ୍ଷମତା ହରାଇବେ ପୁରୁଷ – ବ୍ୟାପୁଛି ଆଉ ଏକ ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ

ଆଉ ୪ଟି ଉପଗ୍ରହ ପଠାଇବ ଭାରତ

ଭାରତର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଏନଆଇସି ଏବେ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର

୫ ରାଜ୍ୟରୁ ୬୦% ସକ୍ରିୟ ରୋଗୀ କରୋନା କାୟା

ରୁଷ ଟିକାକୁ ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା- ପ୍ରତି ୭ଜଣରୁ ଜଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା

ପ୍ରଶାସନର ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି : ଏଣିକି ବିନା ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା