ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଉରକେଲା : ନାଳରୁ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଗ୍ରାହକ ସାଜି ମାଡିବସିଲା ଏସଟିଏଫ୍, ୨ ବଜ୍ରକାପ୍ତା ବେପାରୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମାର୍ଚ୍ଚ ଯାଏ ପିଆଜ ରପ୍ତାନି ବ୍ୟାନ୍, ଉପଲବ୍ଧତା ବଢ଼ାଇ ଦର କମାଇବା ଯୋଜନା
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ: ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ମହିଳା ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି: ସିରିଜ ବିଜୟ ପାଇଁ ଇଂଲଣ୍ଡ ଟିମ୍‌ର ଯୋଜନା, ଭାରତ ପାଇଁ ‘କର ବା ମର’ ସ୍ଥିତି
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର: ଭାଲୁ ସହ ଲଢେ଼ଇ କରି ଜୀବନ ହାରିଲେ ଠିକାଦାର
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଜି ଡବ୍ଲ୍ୟୁପିଏଲ୍‌-୨ ଖେଳାଳି ନିଲାମ: ତାଲିକାରେ ୧୬୫ ଖେଳାଳି, କିଣା ହେବେ ୩୦
  • ||
  • ଲମତାପୁଟରେ ହାଡ଼ଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ୯ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଖାଉଟିଙ୍କ ସ୍ୱାଦ ବିଗାଡୁଛି ରସୁଣ ଦର: ୨୫୦ ଟପିଲା ଦାମ୍, ହୋଲ୍‌ସେଲ୍‌ ମୂଲ୍ୟ ୨୧୦ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ‘ସୋଆ’ରେ ଆଇଏନ୍‌ଏଇ ବାର୍ଷିକ ସମ୍ମିଳନୀ, ଯୋଗଦେବେ ଇସ୍ରୋ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୋମନାଥଙ୍କ ସମେତ ଦେଶବିଦେଶର ବହୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ
  • ||

ଭାରତରେ କିପରି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଟିଭିର ଯାତ୍ରା, କ’ଣ ଥିଲା ପ୍ରଥମ ସିରିଏଲ୍‌?

ମୁମ୍ବାଇ ୨୧/୧୧: ଶିକ୍ଷା, ମନୋରଞ୍ଜନ, ରାଜନୀତି ହେଉ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି କ୍ଷେତ୍ର...ଆଜିର ସମୟରେ, ଯେକୌଣସି କ୍ଷେତ୍ର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା ଆପଣ ଟେଲିଭିଜନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସହଜରେ ପାଇପାରିବେ। ଆଜି, ଟିଭି ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଦୁନିଆରେ ଘଟୁଥିବା ସମସ୍ତ ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଅବଗତ ରହିଛୁ । ଆଜି, ଅବଶ୍ୟ, OTT ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପରି ଉତ୍ସଗୁଡିକ ଉପଲବ୍ଧ, କିନ୍ତୁ ଟିଭି ପ୍ରତି ଲୋକଙ୍କ ଭଲପାଇବା ଅକ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ରହିଛି। ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ୨୧ ରେ ବିଶ୍ୱ ଟେଲିଭିଜନ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ। 

କୁହାଯାଏ ଯେ ୧୯୨୪ ମସିହାରେ ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଇଞ୍ଜିନିୟର ଜନ୍ ଲୋଗି ବେୟର୍ଡ ଟେଲିଭିଜନ ଉଦ୍ଭାବନ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ, ୧୯୨୭ ମସିହାରେ, ଫାର୍ନ୍ସୱର୍ଥ ଦୁନିଆର ପ୍ରଥମ ୱାର୍କିଂ ଟେଲିଭିଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ। ୱାର୍କିଂ ଟିଭିର ଉଦ୍ଭାବନ ପରେ, ଏହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧, ୧୯୨୮ ରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଉପସ୍ଥାପିତ କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଟିଭି କଳା ଏବଂ ଧଳା ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ୧୯୨୮ ମସିହାରେ ଜନ୍ ଲୋଗି ବେୟର୍ଡ କଲର୍‌ ଟେଲିଭିଜନ ଉଦ୍ଭାବନ କରିଥିଲେ । 

ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ଭାରତରେ ଟିଭିର ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ୟୁନେସ୍କୋ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା। ୟୁନେସ୍କୋର ସହାୟତାରେ ୧୫ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯୫୯ ରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ରେଡିଓ ଅଧୀନରେ ଟିଭି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଆକାଶବାଣୀ ଭବନରେ ଟିଭିର ପ୍ରଥମ ଅଡିଟୋରିୟମ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଯାହାକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡକ୍ଟର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ଉଦ୍ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, ନାଗରିକଙ୍କ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଏବଂ ଅଧିକାର, ଟ୍ରାଫିକ୍ ନିୟମ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଇତ୍ୟାଦି ବିଷୟ ଉପରେ ଏକ ଘଣ୍ଟିଆ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସପ୍ତାହରେ ଦୁଇଥର ଟିଭିରେ ଚାଲୁଥିଲା। ୧୯୭୨ ରେ, ଟିଭି ସେବା ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ଅମୃତସରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ଏବଂ ୧୯୭୫ ସୁଦ୍ଧା ଏହାର ସେବା ଭାରତର ୭ ଟି ସହରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ୧୯୮୦ ସୁଦ୍ଧା ଟିଭି ଦେଶର ସମସ୍ତ ଭାଗରେ ପହଞ୍ଚି ସାରିଥିଲା। ଭାରତର ପ୍ରଥମ କଲର୍‌ ଟିଭି ୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ୧୯୮୨ ରେ ଆସିଥିଲା। 

ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଟିଭି ସିରିଏଲ ଥିଲା 'ହମ୍ ଲୋଗ୍'। ଏହି ସିରିଏଲକୁ ଫିଲ୍ମ ଅଭିନେତା ଅଶୋକ କୁମାର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ସିରିଜରେ ମନୋଜ ପହୱା, ସୀମା ପହୱା, ଦିବ୍ୟା ସେଠ୍‌ ଶାହା, ସୁଷମା ସେଠ୍‌, ରାଜେଶ ପୁରୀ, ବିନୋଦ ନାଗପାଲ, ଲଭଲିନ୍ ମିଶ୍ରା, ଜୟଶ୍ରୀ ଆରୋରାଙ୍କ ଭଳି ଅନେକ କଳାକାର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ସିରିଏଲର ଶେଷ ଏପିସୋଡ୍ ୧୭ ଡିସେମ୍ବର ୧୯୮୫ ରେ ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସିରିଏଲ ସେତେବେଳେ ବହୁତ ପ୍ରଶଂସା ଲାଭ କରିଥିଲା । 

ନଭେମ୍ବର ୧୯୯୬ ରେ, ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱ ଟେଲିଭିଜନ ଫୋରମ୍ ଆୟୋଜନ କଲା । ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ, ଦେଶ ତଥା ବିଶ୍ୱର ଟେଲିଭିଜନର ବଢୁଥିବା ଗୁରୁତ୍ୱ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ସହିତ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୨୧ ନଭେମ୍ବରରେ ବିଶ୍ୱ ଟେଲିଭିଜନ ଦିବସ ପାଳନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା।

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • Copyright © 2022 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.