ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଅପେକ୍ଷାର ହେଲା ଅନ୍ତ, ଖୋଲିଲା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବାହାର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର, ଭିତର ଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିବାକୁ ଚାଲିଛି ପକ୍ରିୟା
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ପ୍ରବେଶ କଲେ ୧୧ ଜଣ ସଦସ୍ୟ, ଦିନ ୧ଟା ୨୮ରେ ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଫିଟିବ ଭିତର ଭଣ୍ଡାର ତାଲା
  • ||
  • ଶ୍ରୀଲୋକନାଥଙ୍କ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ସମ୍ପନ୍ନ, ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିବାକୁ ଆସିଲା ଆଜ୍ଞାମାଳ
  • ||
  • ଚତୁର୍ଥ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟ; ଜିମ୍ବାଓ୍ବେକୁ ୧୦ ୱିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ଆଜି ପଞ୍ଚମ ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ସୁଟର ମୃତ
  • ||
  • ପାଞ୍ଚ ଦଶନ୍ଧିର ଘଟିବ ଅନ୍ତ, ଆଜି ଖୋଲିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର, ଦିନ ୧ଟା ପରେ ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଫିଟିବ ତାଲା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୧୮ରେ ଆଉ ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ
  • ||

ଜଳ ଉପବାସ କରି ୨୧ ଦିନରେ କମାଇଲେ ୧୩ କିଲୋଗ୍ରାମ ଓଜନ, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ଏହି ଜଳ ଉପବାସ ?

ଲୋକମାନେ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କୌଶଳ ଆପଣାଇଥାନ୍ତି । କେତେକ ଡାଏଟ୍ ଉପରେ ଫୋକସ କରୁଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟମାନେ ଭାରୀ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତି । ତେବେ ନିକଟରେ କୋଷ୍ଟାରିକାର ଅଦିସ ମିଲର ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ୨୧ ଦିନରେ ତାଙ୍କର ସର୍ବୋତ୍ତମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି ।  ଏକ କିମ୍ବା ଦୁଇ କେଜି ନୁହେଁ ବରଂ ୧୩ କିଲୋ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ସେ ଜଳ ଉପବାସର ସାହାଯ୍ୟ ନେଇଥିଲେ। 

ଜଳ ଉପବାସ କ’ଣ?

ଜଳ ଉପବାସରେ, କଠିନ ପରିବର୍ତ୍ତେ ତରଳ ଖାଦ୍ୟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଏ ଏବଂ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ଜଳ କିମ୍ବା ତରଳ ପଦାର୍ଥ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ । ଜଳ ଉପବାସ ଶରୀରର ଉତ୍ତମ ଡିଟକ୍ସଫିକେସନ, ଭଲ ହଜମ ଏବଂ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଅଦିସ ମିଲର ତାଙ୍କ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲରେ ଏକ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ତିନି ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଳ ଉପବାସ କରି ସେ ୧୩.୧କିଲୋଗ୍ରାମ ଅର୍ଥାତ୍ ୨୮ ପାଉଣ୍ଡ ହ୍ରାସ କରିଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ଶରୀରର ଚର୍ବି ମଧ୍ୟ ୬% ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

ଜଳ ଉପବାସ ସୁରକ୍ଷିତ କି?

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଜଳ ଉପବାସରେ ଜଣେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟରେ 24 ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ କେବଳ ଜଳ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ନେବାକୁ ପଡିବ । ଏଥିରେ କଠିନ ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ନୁହେଁ । ଅନେକ ଦିନ କିମ୍ବା ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ତରଳ ଉପବାସ ହାଇଡ୍ରେସନ୍ ସ୍ତରକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ, ହଜମକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ ଏବଂ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସନ୍ତୁଳନକୁ ବଜାୟ ରଖେ । ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଓଜନ ହ୍ରାସ ସହିତ ଜଳ ଉପବାସ ମଧ୍ୟ ଇନସୁଲିନ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ।

ଜଳ ଉପବାସର ସମସ୍ୟା -

ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଆଜିକାଲି ଜଳ ଉପବାସ ଟ୍ରେଣ୍ଡରେ ଥିବାବେଳେ ଏହାର କିଛି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହା ପୁଷ୍ଟିକର ଅଭାବର କାରଣ ହୋଇପାରେ, ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଅନାହାର ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍, ମିନେରାଲ୍ସ ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋଲାଇଟ୍ ଅଭାବ ହେତୁ ଦୁର୍ବଳତା, ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା କିମ୍ବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇପାରେ । ବିଶେଷକରି ଯେଉଁମାନଙ୍କର ମଧୁମେହ ଏବଂ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ରହିଛି, ସେମାନେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ବିନା ଜଳ ଉପବାସ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Rath Yatra

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.