PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଜେବି କଲେଜ ହଷ୍ଟେଲରୁ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ୨୦୨୨-୨୩ ବଜେଟ୍‌ : ଶିକ୍ଷା ଓ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ୨୭,୩୨୪କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ
  • ||
  • ଉଦୟପୁର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟଣା : କୋର୍ଟ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧୦ଦିନର NIA ରିମାଣ୍ଡରେ ପଠାଇଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର ପରେ କଟକରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ରୋଷଘର ଚୁଲି ଭାଙ୍ଗିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଚୁଲି ଭାଙ୍ଗି ଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଧାନସଭାର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ: ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଶୋକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ, ଆସିବ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ; ଫୁଟ୍‌ ଉପରେ ବିମାନ କ୍ୟାବିନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା ଧୁଆଁ; ଦିଲ୍ଲୀ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅବତରଣ କଲା ସ୍ପାଇସଜେଟ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୪ରେ ଲଘୁଚାପ, ଆଜିଠୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର : ଜଗା ଦର୍ଶନ ସାରି ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବୋଲେରୋକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ: ଜଣେ ମୃତ, ୯ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁରୀ: ଦାରୁବ୍ରହ୍ମଙ୍କ ପତିତପାବନ ଯାତ୍ରା: ଆଜି ଜନ୍ମବେଦିକୁ ବିଜେ କରିବେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବାରିପଦା: ଆଜି ଗଡ଼ିବ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ରଥ, ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ରଥକୁ ଟାଣିବେ ମହିଳା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • କଟକ: ଆଜିଠୁ ମିଳିତ ପୁଲିସ୍‌ ସେବା ପରୀକ୍ଷା, ୩୪ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ୨୯ ହଜାର ୬୪୪ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ
  • ||

ଏମ୍‌ସରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ବର୍ଣ୍ଣ ୟୁନିଟ୍‌ର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୨ ।୩(ବ୍ୟୁରୋ): ଏମ୍‌ସରେ ଖୋଲିବ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଜଳାପୋଡ଼ା (ବର୍ଣ୍ଣ) ୟୁନିଟ୍‌ । ଖାଲି ଓଡ଼ିଶା ନୁହେଁ, ପୂରା ପୂର୍ବ ଭାରତର ସବୁଠୁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ହେବ ଏହି ୟୁନିଟ୍‌ । ଏହି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ୟୁନିଟ୍‌ ପାଇଁ ଆଜି ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ପଡ଼ିଛି । ଏମ୍‌ସର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରଫେସର ଗିତାଞ୍ଜଳୀ ବାତ୍‌ମାନବାନେ ଆଜି ଏହାର ଶୁଭ ଦେଇଛନ୍ତି ।
ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ୟୁନିଟ୍‌ର ନିର୍ମାଣ ଦାୟିତ୍ୱ ଏନ୍‌ଟିପିସି (ନ୍ୟାସନାଲ ଥର୍ମାଲ ପାୱାର କର୍ପୋରେସନ୍‌) ନେଇଛି । ଏନ୍‌ଟିପିସି ନିଜର କର୍ପୋରେଟ ସାମଜିକ ଦାୟିତ୍ୱବୋଧ ପାଣ୍ଠି (ସିଏସ୍‌ଆର)ରୁ ଏହି ଟଙ୍କା ଦେବ । ଏ ନେଇ ପୂର୍ବରୁ ବୁଝାମଣାପତ୍ର (ଏମ୍‌ଓୟୁ) ସ୍ୱାକ୍ଷର ହୋଇସାରିଛି । ବର୍ନ ୟୁନିଟ୍‌ ପାଇଁ ୧୪ କୋଟି ୮୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବ ଏନ୍‌ଟିପିସି । ୟୁନିଟ୍‌ରେ ୫୦ ଟି ବେଡ୍‌ ରହିବ । ଯେଉଁଥିରେ ୬ ଟି ଆଇସିୟୁର ବେଡ୍‌ ମଧ୍ୟ ରହିବ । ଏଥିରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଓଟି (ଅପରେସନ ଥିଏଟର) ରହିବ । ଏହାବାଦ୍‌ ହ୍ୱିରପୁଲର ଜେଟ୍‌ ବାଥିଂ ସିଷ୍ଟମ ମଧ୍ୟ ରହିବ । ୟୁନିଟ୍‌ରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ ସେବା ମିଳିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଚର୍ମ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ସ୍କିନ୍‌ (ଚର୍ମ) ବ୍ୟାଙ୍କ ତିଆରି ହେବ । ଯେଉଁଠି ଲୋକମାନେ ଚର୍ମଦାନ କରି ପାରିବେ । ଏହି ଚର୍ମକୁ ଅନ୍ୟ ରୋଗୀଙ୍କ ଦେହରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯାଇପାରିବ । ତେବେ ୟୁନିଟ୍‌ ପାଇଁ କେବଳ ବିଲ୍ଡିଂ ଯୋଗାଇ ଦେବ ଏମ୍‌ସ । ୟୁନିଟ୍‌ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସର୍ଜରୀ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ କାମ କରିବ । ରୋଗୀ ଚିକିତ୍ସାର ସମସ୍ତ ଦାୟିତ୍ୱ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସର୍ଜରୀ ବିଭାଗ ବହନ କରିବ ।
ନୂଆ ୟୁନିଟ୍‌ ଖୋଲିଲେ ପୂର୍ବ ଭାରତର ସବୁଠୁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସର୍ବୋକୃଷ୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ଭାବେ ଖ୍ୟାତି ଆଣିବ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରଫେସର ବାତମାନବାନେ ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଗତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ ତାରିଖରେ ଆସିଥିବା ବେଳେ ୟୁନିଟ୍‌ ପାଇଁ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଥିଲେ । ଆଜିର ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏମ୍‌ସର ଅଧୀକ୍ଷକ ପ୍ରଫେସର ସଚ୍ଚିଦାନନ୍ଦ ମହାନ୍ତି, ବର୍ଣ୍ଣ ଓ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସର୍ଜରୀ ବିଭାଗର ସଞ୍ଜୟ ଗିରି, ଏନ୍‌ଟିପିସିର ଜିଏମ୍‌ (ଓଏସ୍‌)ବି ବି ତ୍ରିପାଠୀ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ।