PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଇଡକୋ ସହକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ରେଡ୍, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ଼ : ସମ୍ଵଲପୁରୀ ଗୀତର ତାଳେତାଳେ ଝୁମିଲେ ଟିଟିଲାଗଡ଼ ଉପ-ଜିଲ୍ଲାପାଳ, ପାଦରେ ପାଦ ମିଶାଇ ନାଚିଲେ ରଙ୍ଗବତୀ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ମୋଟର ସାଇକେଲ୍ ଓ ବଳଦ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଯୁବକ ମୃତ
  • ||
  • କଟକ : ଆଠଗଡ଼କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହେଲା ଜଗତପୁରରେ ଟ୍ରାଙ୍କୁଲାଇଜ୍ କରାଯାଇଥିବା ହାତୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ହୋଟେଲରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||

ନୀରଜ ଚୋପ୍ରାଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ,ପାକିସ୍ତାନୀ ଜାଭେଲିନ୍ ଥ୍ରୋୟର ଅର୍ଶଦ ନଦୀମ କହିଲେ ଆଗକୁ ୯୮.୪୮ ମିଟର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ

ଇସଲାମାବାଦ,୯।୮: ପାକିସ୍ତାନର ଜାଭେଲିନ୍ ଥ୍ରୋୟର ଅର୍ଶଦ ନଦୀମ କମନଓ୍ବେଲଥ୍‌ ଗେମ୍ସ ୨୦୨୨ରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତି ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ଅର୍ଶଦ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟାର ଜାଭେଲିନ୍ ଥ୍ରୋୟର ନୀରଜଙ୍କଠାରୁ ଗୋଟିଏ ପାଦ ଆଗକୁ ଯାଇ ୯୦ ମିଟରରୁ ଲମ୍ବା ଥ୍ରୋ କରି ଏହି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି। ସେଭଳି ନୀରଜ ୮୯.୯୪ ମିଟରରୁ ଅଧିକ ଦୂରକୁ ଜାଭେଲିନ୍‌ ଫୋପାଡିଥିଲେ।

ଅର୍ଶଦ ନଦୀମ ଆହତ ପରେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡାରେ ୯୦.୧୮ ମିଟର ଦୂରକୁ ଜାଭେଲିନ୍ ଥ୍ରୋ କରି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ। ସେଭଳି ନୀରଜ ଚୋପ୍ରାଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ୯୦ ମିଟର ଦୂରକୁ ଜାଭେଲିନ୍ ଥ୍ରୋ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ନଦୀମଙ୍କ ଏକ ବୟାନରୁ ତାଙ୍କର ପାଇଁ ସାମାନ୍ୟ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ନଦୀମ କହିଛନ୍ତି, କମନଓ୍ବେଲଥ୍‌ରେ ୯୫ ମିଟର ଦୂରକୁ ଜାଭେଲିନ୍‌ ଫୋପାଡିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଆଘାତ କାରଣରୁ ଏଭଳି ହୋଇପାରିନଥିଲା।ଯଦି ନଦୀମଙ୍କ ନୂଆ ଟାର୍ଗେଟ ଓ୍ବାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଦିଏ, ତେବେ ନୀରଜଙ୍କ ପାଇଁ ଆଗକୁ ବହୁତ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞଜ ରହିଛି।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ଜାଭେଲିନ୍‌ରେ ଓ୍ବାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡ ଜର୍ମାନୀର ଜାନ ଜେଲେଞ୍ଜନିଙ୍କ ନାମରେ ରହିଛି, ଯିଏକି ୨୫ ମଇ ୧୯୯୬ ରେ ୯୮.୪୮ ମିଟର ଦୂରକୁ ଜାଭେଲିନ୍ ଥ୍ରୋ କରିଥିଲେ। ନଦୀମ କହିଛନ୍ତି, ଓ୍ବାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡ(୯୮.୪୮ ମିଟର) ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ସେ ଟ୍ରେନିଂ ନେବେ। ତାଙ୍କର ଏହି ଘୋଷଣା ପରେ ନୀରଜ ଚୋପ୍ରାଙ୍କ ପାଇଁ ନିହାତି ପକ୍ଷେ ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଆଗକୁ ଆସୁଛି। ନୀରଜଙ୍କୁ ଏବେ ଯଦି ଭବିଷ୍ୟତରେ ବଡ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ନଦୀମଙ୍କୁ ପାର କରିବାକୁ ହେବ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ପଡିବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର