PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ , ଗୁଳିମାଡ଼ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇ ଥିଲା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓଗଡ଼ରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୦ ଗରିବ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ବଣ୍ଟନ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନରେ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼, ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଦାମରେ ୩୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କୁ ଗୁଳି ମାଡ଼: ଛାତିରେ ବାଜିଛି ଗୁଳି, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ନିଆଯାଉଛି ହସ୍ପିଟାଲ
  • ||
  • ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌: ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ଫାଇନାଲ୍ ଫାଇଟ୍, ବେଲଜିୟମ-ଜର୍ମାନୀ ମଧ୍ୟରେ ଟାଇଟଲ ଟକ୍କର
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଇରାନ୍, ୭ ମୃତ, ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ହାତୀମୃତ ଦେହ ମିଳିବା ଘଟଣାରେ ୪ ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୨ ହାତୀଦାନ୍ତ ଜବତ…
  • ||
  • ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି: ଭାରତ ପାଇଁ ‘କର ବା ମର’, ସିରିଜ ଜିତି ସ୍ୱଦେଶ ଫେରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୦ରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ! ସଜେଇ ହେଉଛି ରମାଦେବୀ ମହିଳା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଚିନାବାଦାମ ଚାଷର ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଶିଖିବେ ଓଡ଼ିଆ କୃଷକ, ୮୦ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଗୁଜରାଟ ପଠାଇଲା ସୋଆ
  • ||

ମାର୍ଚରୁ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ ୧ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଏଟିଏମ୍, ନେଣ ଦେଣ ପଡ଼ିବ ମହଙ୍ଗା

୧ ମାର୍ଚରୁ ସାରା ଦେଶରେ ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଏଟିଏମ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଏଟିଏମ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲେ ନେଣ ଦେଣ ବି ପଡ଼ିଯିବ ମହଙ୍ଗା। ଏକଥା ଆମେ କହୁନୁ। ଏମିତି ଦାବି ଦେଶର ସବୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଏବଂ ଧଳା ସ୍ତରର ଏଟିଏମ୍କୁ ସଂଚାଳିତ କରୁଥିବା ସଂସ୍ଥା କଟମି (ଏଟିଏମ୍ ଉଦ୍ୟୋଗ ସଙ୍ଗଠନ କନ୍ଫିଡରେସନ୍ ଅଫ୍ ଏଟିଏମ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି) କରିଛି। କଟମି ଏହି ସ୍ଥିତିରୁ ମୁକୁଳେଇବା ପାଇଁ ସରକାର ଏବଂ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ବ ବ୍ୟାଙ୍କ୍, ଏଟିଏମ୍ ରେ ନେଣ ଦେଣରେ ଲାଗୁଥିବା ଶୁଳ୍କକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ରାୟ ଦେଇଛି।

କଟମିର ନିର୍ଦେଶକ ହିମାଂଶୁ ପୂଜାରା କହିଛନ୍ତି, ଏଟିଏମ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଚାକିରୀ ପଳେଇବ। ଏହା ସହିତ ସରକାରଙ୍କ ଆର୍ଥିକ କାରବାରରେ ସରଲତା ଆଣିବା ପାଇଁ କରିଥିବା ଯୋଜନାକୁ ଝଟକା ଲାଗିବ। ଏଟିଏମ୍ ସେବା ଦେଇଥିବା କମ୍ପାନିଗୁଡ଼ିକୁ ମାର୍ଚ ୨୦୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଖାପାଖି ୧.୧୩ ଲକ୍ଷ ଏଟିଏମ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ। ଏଥିରେ ୧ ଲକ୍ଷ  ଅଫ୍ ସାଇଟ୍ ଏଟିଏମ୍ ଓ ୧୫ ହଜାର ହ୍ବାଇଟ୍ ଲେବଲ୍ ଏଟିଏମ୍ ଅଛି।

କଟମି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏଟିଏମ୍ କମ୍ପାନି ନିଜର  ସଂଖ୍ୟା ଧିରେ ଧିରେ କମେଇବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି କାରଣ ଏଟିଏମ ଚଳାଇବାରେ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ବର୍ତମାନ ଛୋଟ ସହରରେ ଏଟିଏମ୍ କୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଉଛି। ଏମିତିରେ ଏଟିଏମ୍ ବନ୍ଦ ହେଲେ ସହରରେ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଯିବ। ସବୁଠୁ ବେଶି ହଇରାଣ ହ୍ବାଇଟ ଲେବଲ ଏଟିଏମ୍ ଅପରେଟର୍ସ କୁ ହେଉଛି ଏବଂ ଏମାନେ ଅତିରିକ୍ତ ହଇରାଣ ଉଠାଇପାରିବେନି।

ଏହି ସଙ୍କଟରୁ ବାହାରିବା ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଅଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ହିମାଂଶୁ। ୧ ଲକ୍ଷ ଏଟିଏମ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବାକୁ ବଂଚାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ଏବଂ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ବ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହରରେ ଜମାହେଇଥିବା ଏଟିଏମର ନେଣ ଦେଣର ଶୁଳ୍କ ଯଦି ବଢ଼ାଇଦେବେ ତେବେ ଅସୁବିଧାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରିବ। କଟମି ଏଟିଏମ୍ ପାଇଁ ନକଦ ନେଣ ଦେଣର ଦରକୁ ୧୫ ଟଙ୍କା ରୁ ୧୮ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଠିକ୍ ଟ୍ରାଂଜେକ୍ସନ୍ ପ୍ରତି ୨୦ ଟଙ୍କା ରୁ ବଢ଼େଇକି ୨୫ ଟଙ୍କା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅଧିକାଂଶ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କର ମାସିକ ସଂଖ୍ୟା ପାଇଁ ପାଂଚ ନିଶୁଳ୍କ ଏଟିଏମ୍ ନେଣ ଦେଣଠାରୁ ଅଧିକ। ପୂଜାରା ସରକାର ଗ୍ରାମୀକୁ ଆର୍ଥିକ ସବସିଡି ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ ତେବେ କମ୍ ରାଜସ୍ବ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ହଇରାଣକୁ ରୋକା ଯାଇପାରିବ। ଏହି ସବସିଡି କୁ ଏକ ଭଲ ଉପାୟରେ ଦେଖିବାର ଅଛି ତ ଏହା ସୁନିଶ୍ଚିନ୍ତ କି ଏଟିଏମ୍ ଢ଼େପ୍ଲୋପର୍ସ ସେବା ଜାରୀ ରଖିବେ ଏବଂ ଗ୍ରାମୀଣ ଭାରତ ନୂଆ ଏଟିଏମ୍ ବାହାର କରିବେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର