PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ: ରେଞ୍ଜରଙ୍କ ହେପାଜତରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ବଡ଼ମ୍ବା ରେଞ୍ଜରଙ୍କ ସମେତ ୧୫ ଅଟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଥଣ୍ଡା ଜ୍ୱରରେ ରାଜ୍ୟ କଲବଲ: ପୀଡ଼ିତ ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩ଗୁଣ ବଢ଼ିଛି, ଚିନ୍ତାରେ ଅଭିଭାବକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବରମୁଣ୍ଡା ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ବୋମାମାଡ଼, ଜଣେ ଅଟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସରିଲା ଖଣ୍ଡଗିରି କୁମ୍ଭମେଳା, ଫେରିଲେ ସାଧୁସନ୍ଥ
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ତ୍ରୀବତା ଥିଲା ୭.୮
  • ||

ଷ୍ଟେସନରୁ ହଟିବ ସେମାଫୋର ସାଙ୍କେତିକ ପ୍ରଣାଳୀ, ଆଜି ତୁରେଇକେଲା ରୋଡ ଷ୍ଟେସନ୍‌ରୁ ହଟିବ, ପ୍ରଚଳିତ ହେବ ରଙ୍ଗୀନ ଆଲୋକ ସାଙ୍କେତିକ ପ୍ରଣାଳୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୩୦ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ରେଳ ବିଭାଗରେ ଆଉ ଦେଖା ଯିବନି ହାତ ଭଳି ଦୃଶ୍ୟମାନ ସାଙ୍କେତିକ ପ୍ରଣାଳୀ । ଏହି ଯାନ୍ତ୍ରିକ ସାଂକେତିକ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ସେମାଫୋର ସଂକେତ କୁହାଯାଏ । ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥର ତୁରେଇକେଲା ରୋଡ ଷ୍ଟେସନ୍‌ରୁ ସେମାଫୋର ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଅପସାରଣ କରି ନୂଆ ରଙ୍ଗୀନ ଆଲୋକ ସାଙ୍କେତିକ ପ୍ରଣାଳୀର ପ୍ରଚଳନ କରିବ । ରେଳପଥର ଶେଷ ସେମାଫୋର ସାଙ୍କେତିକ ପ୍ରଣାଳୀ ଓଡ଼ିଶାର ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ନିକଟସ୍ଥ ତୁରେଇକେଲା ରୋଡ ଷ୍ଟେସନ୍‌ରେ ରହିଛି । ଏହି ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଆସନ୍ତାକାଲି ଅପସାରଣ କରାଯାଇ ନୂତନ ସାଙ୍କେତିକ ପ୍ରଣାଳୀ ଲଗାଯିବ ବୋଲି ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।
ଗତବର୍ଷ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ଏହାର ୮ଟି ଷ୍ଟେସନ୍‌ରୁ ସେମାଫୋର୍‌ ସାଙ୍କେତିକ ପ୍ରଣାଳୀ ଅପସାରଣ କରାଇ ବହୁମୁଖୀ ରଙ୍ଗୀନ ଆଲୋକ ସାଙ୍କେତିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରଚଳନ କରିଛି । ଏହି ନୂଆ ସାଙ୍କେତିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବହୁ ବ୍ୟବଧାନରୁ ଟ୍ରେନ୍‌ ଚାଳକଙ୍କୁ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଥିବା ଯୋଗୁଁ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଟ୍ରେନ ପରିଚାଳନା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ସହୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ସହ ବିଦ୍ୟୁତ ସର୍କିଟ୍‌ ପ୍ରତି ନଜର ଦେବା ସହିତ ଇଣ୍ଟରଲକିଂ ଏବଂ ନିରାପତ୍ତା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ତ୍ରୁଟି ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇଥାଏ । ଏହି ବହୁମୁଖୀ ରଙ୍ଗୀନ ସାଙ୍କେତିକ ଆଲୋକ ପ୍ରଣାଳୀ ଦ୍ୱାରା ଜଙ୍କସନ୍‌ ରୁଟ୍‌ ବା ମାର୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନରେ ସହଜସାଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । ଫଳରେ ଟ୍ରେନ୍‌ ଚାଳକ ସ୍ଥାନ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସଠିକ ଧାରଣା ପାଇପାରନ୍ତି ।