PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆସାମ ବନ୍ୟା ପୀଡିତଙ୍କ ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟର ହାତ ବଢାଇଲେ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାତା କରନ ଜୋହର, ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିକୁ ଦେଲେ ୧୧ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ରାଜନ ଏକ୍କାଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେଡି ଟିମ୍, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ କଲେ ନିବେଦନ
  • ||
  • କଟକ : ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ପାସ ହାର ୯୦.୫୫
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି : କଟକ ଜିଲ୍ଲା ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ଥାନା ସୁକରପଡା ଗାଁରେ ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ମା’କୁ ହତ୍ୟା କରିଛି ପୁଅ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳବଣୀ ଛକ ନିକଟରେ ଟାୟାର ଫାଟିଯିବାରୁ ପୋଲିସ ହାବୁଡରେ ଧରାପଡିଲା ବେଆଇନ ଗୋ-ଚାଲାଣ ଟ୍ରକ, ଜବତ କଲା ଆନନ୍ଦପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଅଭିନେତ୍ରୀ ରଶ୍ମିରେଖାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା, ପ୍ରେମିକ ସନ୍ତୋଷ ପାତ୍ର ରାଉରକେଲା ବାସନ୍ତୀକଲୋନୀରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ରାଉରକେଲାରେ ୩୧୧ କୋଟିର GST ଠକେଇ, ବନ୍ଧାହେଲେ ୫ ବ୍ୟବସାୟୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଚାନ୍ଦିଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୩୨୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ହାତୀଖମ୍ବ ଗାଁ ନିକଟରେ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍ ଓଲଟି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୩୦ ଆହତ
  • ||

ନୋଟ୍‌ ବନ୍ଦୀ, ଜିଏସ୍‌ଟି ପ୍ରଭାବକୁ ଭୁଲିଗଲେଣି: ଆହୁରି ସଂସ୍କାର ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଜନତା

www.patrika.com

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୩ା୧(ଏଜେନ୍ସି): ମୋଦି ସରକାର କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ଅନେକ ସଂସ୍କାର ଆଣିଥିଲେ । ତନ୍ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଟି ବଡ଼ ସଂସ୍କାର ଥିଲା ନୋଟ୍‌ ବନ୍ଦୀ ଏବଂ ଜିଏସ୍‌ଟି । ଅର୍ଥନୀତି ଓ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନଜୀବିକା ସହ ଏହାର ପ୍ର୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଭାବ ରହିଥିଲା । ଜିଏସ୍‌ଟି ଯଦିଓ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବିଳମ୍ବରେ ସମୃଦ୍ଧ କରିଛି, ନୋଟ୍‌ ବନ୍ଦୀ କିନ୍ତୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା । ଏହାକୁ ନେଇ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଅଡୁଆ ବି ବଢ଼ିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଦେଶର ଜନତା ସେହି ସମସ୍ୟାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଭୁଲିଗଲେଣି । ବରଂ ଆଗକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆହୁରି ସଂସ୍କାର ଆଣିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଲୋକମାନେ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ।
କେନ୍ଦ୍ର ଅନ୍ତରୀଣ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୂଷ ଗୋୟଲ୍‌ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧ରେ ବଜେଟ୍‌ ଆଗତ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଗୋୟଲ୍‌ ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ ବଜେଟ୍‌ ଆଗତ କରିଥାନ୍ତେ, ତେବେ ବିନା ଦ୍ୱିଧାରେ ଅନେକ ସଂସ୍କାର ଘୋଷଣା କରିପାରିଥାନ୍ତେ । ଜିଏସ୍‌ଟି ଓ ନୋଟ୍‌ ବନ୍ଦୀକୁ ନେଇ ଲୋକମାନଙ୍କ ମନରେ କ’ଣ ରହିଛି, ତାହା ଚିନ୍ତା ନକରି ସଂସ୍କାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରଖିପାରିଥାନ୍ତେ । କାରଣ ଲୋକମାନେ ହିଁ ଏବେ ସଂସ୍କାର ଚାହୁଁଛନ୍ତି ବୋଲି ଏକ ସଦ୍ୟତମ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ।
ସର୍ଭେରେ ଭାଗନେଇଥିବା ମୋଟ ୧୦,୫୦୬ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭୮% ଅଧିକ ‘ଅର୍ଥନୈତିକ ସଂସ୍କାର’କୁ ହଁ ବୋଲି ଜବାବ ରଖିଛନ୍ତି । ୧୯% ଲୋକ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଆହୁରି ଅଧିକ ସଂସ୍କାର ନ ଆଣି ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଚଳିତ ସଂସ୍କାରକୁ କିଭଳି ଭଲ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇ ପାରିବ, ତାହା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ । ୩% ଲୋକ ଏ ବାବଦରେ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରି ନାହାନ୍ତି ।
୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପରେ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଯେଉଁ ଦଳ ସରକାର ଗଢ଼ନ୍ତୁ ନା କାହିଁକି, ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଆଗକୁ ନେବା ପାଇଁ ସଂସ୍କାର ଉପରେ ମନୋନିବେଶ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଅଧିକାଂଶ ଜବାବଦାତା କହିଛନ୍ତି । ଚଳିତବର୍ଷ ମଧ୍ୟଭାଗରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବାକୁ ଥିବା ନୂଆ ସରକାରଠାରୁ କ’ଣ ଆଶା କରୁଛ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ୪୭% ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ସଂସ୍କାର ଉପରେ ସରକାର ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ । ସେହିଭଳି ନୂଆ ସରକାର ଅଧିକ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ଉଚିତ ହେବ ବୋଲି ୩୫% କହିଛନ୍ତି । ୧୬% ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ବ୍ୟବସାୟ ଓ କ୍ଷୁଦ୍ର ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଯୋଗାଇବା ଆବଶ୍ୟକ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସରକାର କୃଷି ଋଣ ଛାଡ଼ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ମାତ୍ର ୨% କହିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର