PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୋହନା : ସଂଗଠନ ଛାଡ଼ିଥିବା ମାଓବାଦୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପରିଚ୍ଛାକୁ ଗିରଫ କଲା ଅଡ଼ବା ପୋଲିସ, ଥାନାରେ ରହିଛି ୭ ମାମଲା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ୫୭ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଖୁଣ୍ଟବନ୍ଧ ଛକ ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୨୦ଆହତ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ବାଘ ଶୀକାର କରି ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପଡ଼ିଲା ମହଙ୍ଗା, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ବାଘ ଶିକାରୀ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଓ ଦେଓ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୨୭ ହଜାର ହେକ୍ଟରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଜମିକୁ ମିଳିବ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଉଦଳା : ଉଦଳା ଏନଏସି ଅଧୀନ ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର ୩ରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ କୃମି ଔଷଧ ଖାଇ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଗୁରୁତର , ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦର ତଳମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭାବନା, ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘର ଉପରେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବିରାଟକାୟ ବଉଳ ବୃକ୍ଷ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଗହ୍ମା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ, ବୀରଡୋରିରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ହାତରେ ୬ ଥାକିଆ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଲେ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା
  • ||
  • ପାଟଣା : ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ିବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ଶାଳ କାଠ ବୋଝେଇ ସ୍କର୍ପିଓ ଜବତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଫୁଲୁଛି ବୈତରଣୀ ଓ ସାଳନ୍ଦୀ, ହଦଗଡ଼ ଡ୍ୟାମ୍‌ରୁ ୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ହେଉଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||

ବାପାଙ୍କ ଆରୋଗ୍ୟ ପାଇଁ କାଳିଆ ପାଖରେ ମାନସିକ ଥିଲା ପୁଅ, ଭଲ ହେବା ପରେ ଚାଲି ଚାଲି ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ବାହାରିଲେ…

ଓଳାଭର, ୨୪/୦୬: ବାପା ପଡ଼ି ଯାଇ ବେହୋସ ହୋଇଗଲେ । ତାଙ୍କ ନାକ ଓ କାନରୁ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହେଲା । ତାଙ୍କର ବଞ୍ଚିବା ଆଶା ଛାଡ଼ିଦେଲେ ପରିବାର ଲୋକେ । ମାତ୍ର ଏଥିରେ ବିଚଳିତ ନ ହୋଇ ପୁଅ ଜଗତର ନାଥ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଆଶ୍ରିତ ହେଲେ । ଭଲ ହୋଇଗଲେ ଚାଲି ଚାଲି ପୁରୀ ଯାଇ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବେ ବୋଲି ମାନସିକ କଲେ । ବାପା ଭଲ ହୋଇଯିବା ପରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ରାଜକନିକା ବ୍ଲକ୍‌ ପାରିନୂଆପଡ଼ା ହାବଳଗଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତ ହାବଳଗଣ୍ଡ ଗ୍ରାମର ଉଦୟକର ଖଟୁଆ (୩୩) ଚାଲି ଚାଲି ପୁରୀ ବାହାରିଛନ୍ତି । ସେ ଖାଲି ପାଦରେ ଚାଲି ଚାଲି ପ୍ରାୟ ୧୯୦ କିମି ଅତିକ୍ରମ କରିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ଖବରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଉଦୟକରଙ୍କ ବାପା ମାଧବାନନ୍ଦ ଖଟୁଆ କିଛି ମାସ ତଳେ ହଠାତ୍‌ ପଡ଼ି ଯାଇଥିଲେ । ଏଥିରେ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଗଭୀର ଆଘାତ ଲାଗିବା ଯୋଗୁଁ କାନ ଓ ନାକରୁ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ଦେଖି ଘରେ କାନ୍ଦବୋବାଳି ପଡ଼ିଯାଇଥିଲା । ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ନେବା ବାଟରେ କିଛି ବି ହୋଇ ଯାଇପାରେ ବୋଲି ପରିବାର ଲୋକେ ଆଶଙ୍କା କରିଥିଲେ । ତେବେ ମଝିଆ ପୁଅ ଉଦୟକର ଏଭଳି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବିଚଳିତ ନ ହୋଇ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଆରାଧନା କରିଥିଲେ । ବାପା ଯଦି ଭଲ ହୋଇଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଖାଲି ପାଦରେ ଚାଲି ଚାଲି ପୁରୀ ଯାଇ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବେ ବୋଲି ମାନସିକ କରିଥିଲେ । ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ କୃପାରୁ ବାପା ଭଲ ହୋଇଯିବା ପରେ ବୁଧବାର ପାହାନ୍ତାରୁ ସେ କଟକ-ଚାନ୍ଦବାଲି ରାସ୍ତା ଦେଇ ପୁରୀ ଅଭିମୁଖେ ବାହାରି ପଡ଼ିଥିଲେ । ଖବର ଲେଖାଯିବା ବେଳକୁ ସେ କଟକ ଜିଲ୍ଲା ସାଲେପୁର ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ରାତିରେ ସେ କୌଣସି ମଠ କିମ୍ବା ମନ୍ଦିରରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ। ପୁଣି ସକାଳୁ ପୁରୀ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବେ ।

ଗତକାଲି ସଂଧ୍ୟାରେ ସେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ବାରୁଅ ସ୍ଥିତ ସିଦ୍ଧମଠରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ । ଇତିମଧ୍ୟରେ ସେ ପ୍ରାୟ ୮୦ କିମି ଯାତ୍ରା କରି ସାରିଛନ୍ତି । ଗୋଡ଼ରେ ଫୋଟକା ବାହାରି ପଡ଼ିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରି ଯାତ୍ରା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ରାତି ୯ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବା ପରେ ସେ କୌଣସି ମଠ କିମ୍ବା ମନ୍ଦିରରେ ଆଶ୍ରୟ ନେବେ ବୋଲି ଫୋନ୍‌ରେ ଆଲୋଚନା ବେଳେ କହିଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ତାଙ୍କ ବାପା ଭଲ ହେବା ପରେ ବଡ଼ପୁଅଙ୍କ ନିକଟରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଉଦୟକରଙ୍କ ଏଭଳି ଯାତ୍ରା ସମ୍ପର୍କରେ ସେ ଜାଣି ନଥିବା ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।