PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ସିଏମ୍ ପଦରୁ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ କଣ ରହିଛି ବିଜେପିର ପ୍ଲାନ୍? ଫଡନବୀସ-ସିନ୍ଦେ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଗଠନ ନେଇ ଜୋରଦାର ଚର୍ଚ୍ଚା
  • ||
  • ‘ଦେଶରୁ କଂଗ୍ରେସ ମୂଳପୋଛ ହୋଇଯିବା ଉଚିତ, ଖାସ୍‌ ସେହି ଦଳ ପାଇଁ ଦୁଇଦୁଇ ଥର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେଣି ମୋଦି’: ଅସଦୁଦ୍ଦିନ ଓଓ୍ବେସୀ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁକୁ ମିଳିଲା ଅନ୍ତରୀଣ ଜାମିନ
  • ||
  • ଅଗଷ୍ଟ ୬ରେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ, ଜୁଲାଇ ୧୭ ନାମାଙ୍କନର ଶେଷ ତାରିଖ : ଭାରତୀୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ବିଜ୍ଞପ୍ତି
  • ||
  • ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଯବାଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ପରକୀୟା ପ୍ରୀତି ସନ୍ଦେହ କରି ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିଲା କରୋନା ମାମଲା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୬୧ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ପଛପଟୁ ପିଟିଲା କାର୍, ୮ ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ରେଡ୍
  • ||
  • ପାଟଣା : ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଲୁଟେରା, ଝିଅ ବାହାଘର ପାଇଁ ରଖିଥିଲେ ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ବିଜାପୁରରେ ମାଓ ହିଂସା, ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଗଳା କାଟି ହତ୍ୟା
  • ||

ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌ ମହିଳା ସିରିଜ୍‌ ଫାଇନାଲ୍ସ; ଆଜି ଭାରତ-ଚିଲି ସେମି ଟକ୍କର

ହିରୋସୀମା,୨୧ା୬(ଏଜେନ୍ସି): ଚଳିତ ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌ ମହିଳା ସିରିଜ୍‌ ଫାଇନାଲ୍ସର ପ୍ରଥମ ସେମି ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ଆସନ୍ତାକାଲି ଭାରତ ଓ ଚିଲି ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ । ଏଥିପାଇଁ ଉଭୟ ଦଳ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପର୍ବ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି । ଗ୍ରୁପ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅପରାଜେୟ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିବା ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ମନୋବଳ ଆକାଶଛୁଆଁ ରହିଛି । ଆସନ୍ତାକାଲି ଚିଲିକୁ ହରାଇ ଦଳ ଫାଇନାଲ୍‌କୁ ଉନ୍ନୀତ ହେବା ସହ ଆଗାମୀ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଯୋଗ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମୁକାବିଲାରେ ସ୍ଥାନ ପକ୍କା କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ।

ବିଶ୍ୱ ମାନ୍ୟତା ଓ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ଚିଲି ତୁଳନାରେ ଭାରତ ଢେର ଆଗରେ । ଭାରତ ବିଶ୍ୱ ମାନ୍ୟତାର ନବମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିବା ବେଲେ ଚିଲି ୧୬ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ସେହିପରି ଭାରତ ଗ୍ରୁପ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ୩ଟି ଯାକ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା । ଦଳ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଉରୁଗୁଏକୁ ୪-୧ରେ, ପୋଲାଣ୍ଡକୁ ୫-୦ରେ ଓ ଫିଜିକୁ ୧୧-୦ରେ ହରାଇ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଶୀର୍ଷରେ ରହିଥିଲା । ଅପରପକ୍ଷରେ ଚିଲି ୩ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ୨ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଜିତିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା । ଦଳ ଗ୍ରୁପ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ମେକ୍ସିକୋକୁ ୭-୦ରେ ହରାଇଥିବା ବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଜାପାନ୍‌କୁ ହରାଇଥିଲା । ମାତ୍ର ରୁଷିଆ ବିପକ୍ଷ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ୨-୫ ଗୋଲରେ ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲା । ପରେ କ୍ରସ୍‌ ଓଭର ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଉରୁଗୁଏକୁ ୫-୨ ଗୋଲ୍‌ରେ ହରାଇ ସେମି ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା । ଭାରତ ଉଭୟ ଗୋଲ୍‌ ଓ ରକ୍ଷଣଭାଗରେ ଆଗରେ ରହିଛି । ଦଳ ୧୯ଟି ଗୋଲ କରିଥିବା ବେଳେଗୋଟିଏ ଗୋଲ୍‌ ବରଣ କରିଛି । ଅପରପକ୍ଷରେ ଚିଲି ୪ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ୧୭ଟି ଗୋଲ କରିଛି ଓ ୬ଟି ଗୋଲ ଖାଇଛି ।

ଭାରତ ଓ ଚିଲିର ପୂର୍ବ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ଦେଖିଲେ ଭାରତର ପଲା ଭାରି ରହିଛି । ଉଭୟ ଦଳ ପୂର୍ବରୁ ୪ ଥର ପରସ୍ପରକୁ ଭେଟିଛନ୍ତି । ଏଥିରୁ ୩ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଭାରତ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗୋଟିଏ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଡ୍ର’ରେ ଶେଷ ହୋଇଛି । ଉଭୟ ଦଳ ଶେଷଥର ପାଇଁ ୨୦୧୭ ଜୁଲାଇ ୨୦ରେ ହକି ବିଶ୍ୱଲିଗ୍‌ ସେମି ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ । ଏଥିରେ ଭାରତ ୧-୦ ଗୋଲରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା । ସେମି ଫାଇନାଲ୍‌ ମୁକାବିଲା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ଏକ ଝଟ୍‌କା ଲାଗିଛି । ଦଳର ଯୁବ ଖେଳାଳି ଲାଲ୍ରେମସିଆମିଙ୍କ ପିତୃ ବିୟୋଗ ଯୋଗୁ ସେ ଭାରତ ଫେରିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର