PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦୁଝର ସଦର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ସଦର ଥାନା ସୁଆକାଠି ନିକଟରୁ ଦୁଇଟି ବଳଦ ବୋଝେଇ ଗାଡ଼ି ଜବତ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଲୁଟ୍
  • ||

ଦିଲ୍ଲୀରେ ନରେନ୍ଦ୍ର, ଗୁଜୁରାଟରେ ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସେବା କରିବେ; ଡବଲ ଇଂଜିନ ସରକାର ଗଢିବାକୁ ନିର୍ବାଚନ ରାଲିରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅପିଲ୍ କଲେ ମୋଦି…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ରବିବାର ଗୁଜୁରାଟର ସୋମନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ପହଞ୍ଚି ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଛନ୍ତି । ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ରାଜ୍ୟର ସୌରାଷ୍ଟ୍ର ଅଂଚଳରେ ମାରାଥନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ଯେଉଁଥିରେ ସେ ୪ ଟି ରାଲିକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଆଜି ସୋମନାଥର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମନ୍ଦିରରେ ପହଞ୍ଚି ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ନେଇଥିଲେ । ସୋମନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା କରିବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କ ଗୃହ ରାଜ୍ୟ ଗୁଜରାଟର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି । ମୋଦି ଗିର୍-ସୋମନାଥ ଜିଲ୍ଲାର ବେରାବଲ୍ ସହରରେ ବିଜେପିର ଏକ ନିର୍ବାଚନ ରାଲିରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ବେରାବଲରେ ଗୁଜରାଟୀରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରୁଥିବାବେଳେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପିର ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧିକ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ । ତାଙ୍କୁ କେବଳ ତାଙ୍କ ବୁଥକୁ ଜିତାଇବା ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି ବିଜେପି କର୍ମୀମାନେ ନିଜ ନିଜ ବୁଥ୍ ଜିତନ୍ତି, ତେବେ ଗୁଜୁରାଟରେ ବିଜେପି ସରକାର ଗଠନ ହେବ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ ଲୋକମାନେ ଗୁଜରାଟ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରୁଥିଲେ ଯେ ଏହି ମରୁଡ଼ି ପ୍ରବଣ ରାଜ୍ୟ କଣ ବିକାଶ କରିବ ? ଯେଉଁଠାରେ ଜଳ ନାହିଁ, ଲଗାତାର ମରୁଡି ଯୋଗୁଁ ଲୋକଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି , ଏପରି ରାଜ୍ୟ କିପରି ବିକାଶ ହେବ ? ଗୁଜୁରାଟର ଲୋକମାନେ କେବଳ ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ ଏଠାରୁ ସାମଗ୍ରୀ କିଣନ୍ତି ଏବଂ ସେଠାରେ ବିକ୍ରି କରନ୍ତି । ପରେ ଜଳର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା, ଶୁଖିଲା ସ୍ଥାନକୁ ଜଳ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଆଉ ଗୁଜୁରାଟ ବିକଶିତ ହେଲା ।

ଶୌଚାଳୟ ଯୋଜନା, ମାଗଣା ଗ୍ୟାସ ସଂଯୋଗ ଏବଂ ହର ଘର ନଲ୍‌ କା ଜଲ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କାରଣରୁ ରାଜ୍ୟର ମା ଓ ଭଉଣୀମାନେ ଅନେକ ସୁବିଧା ପାଇଛନ୍ତି । ମାଆମାନଙ୍କୁ ଦୁଃଖରୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଦୁଃଖ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଶେଷ ହୋଇଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଅବଧିରେ ମାଗଣା ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ପଠାଇ ସରକାର ମାଆ ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ଘରେ ଭୋକିଲା ଶୋଇବାକୁ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି । ଗୁଜୁରାଟରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ, କୃଷି ଏବଂ ଦୁଗ୍ଧ ଶିଳ୍ପର ବିକାଶରେ କୃଷକମାନେ ଉପକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନରେନ୍ଦ୍ର ଦିଲ୍ଲୀର ଲୋକଙ୍କ ସେବା କରୁଥିବାବେଳେ ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ଗୁଜୁରାଟରେ ସେବା କରିବେ । ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଡବଲ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ସରକାର ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ପଡିବ ।