PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଟେନ୍ସା ଗୀତାରାଣୀ ମାଇନ୍ସ ସମ୍ମୁଖରେ ଅଘଟଣ, ହାଇଓ୍ୱା ସହ ଜିଅନ୍ତା ଜଳିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ବଡ଼ବିଲ : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ବାମେବାରୀ ଥାନା ବସନ୍ତପୁର ମାଝୀ ସାହିରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, କଟୁରୀରେ ହାଣି ମୁଣ୍ଡଗଣ୍ଡି ଅଲଗା କରିଦେଲା ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବାରିପଦା ଷ୍ଟେସନ ଠାରେ ଗଛ ପଡ଼ି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ତାର ଛିଡି ଅଟକିଲା ଟ୍ରେନ, ବିଳମ୍ବରେ ଚାଲିବ ଟ୍ରେନ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବନ୍ୟା ଲାଗି ଛୁଟି ବାତିଲ, ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଓଡ୍ରାଫ-ଏନ୍‌ଡିଆରଏଫ୍‌-ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବିଶୋଇ ଥାନା ଲୋହାକାନି ଭୋଳ ବେଡା ଗ୍ରାମରେ ବିଳମ୍ୱିତ ରାତିରେ ଭୁଷୁଡିଲା ଘରର କାନ୍ଥ, ଚାଲିଗଲା ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସମେତ ୟୁପିର କେତେକ ଜିଲ୍ଲା , କୌଣସି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇନଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ବେକରେ ବ୍ଲେଡ୍‌ ମାରି ସୁନା ଚେନ୍‌ ଲୁଟ ଉଦ୍ୟମ ଫେଲ୍, ଧରାପଡି ଛେଚା ଖାଇଲେ ୩ ଲୁଟେରା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ୬୨୧.୦୨ ଫୁଟ୍‌କୁ ଖସିଲା ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଜଳସ୍ତର, ୨୦ ଗେଟ ଦେଇ ଚାଲିଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୧ରୁ ବନ୍ୟାଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ କରିବ ପିସିସି ଟିମ୍‌, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଦେବେ ରିପୋର୍ଟ
  • ||
  • ବାଲିଗୁଡ଼ା : ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ତିଲୋରୀ ପଞ୍ଚାୟତର ସିମନବାଡ଼ି ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଥିବା ପୋଲର ପାର୍ଶ୍ଵ ରାସ୍ତା ଧସି ଯାଇଛି, ବସ୍ ଚଳାଚଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠପ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ସଦର ବ୍ଲକ ମହାଦେଇଯୋଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଟିକରପଡ଼ାରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ କାନ୍ଥ ଭୁଷୁଡ଼ି ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ୱାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଜୟପୁର/ଦିଲ୍ଲୀ : ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ୬ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଜୀବନ : ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୋକପ୍ରକାଶ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାଙ୍କ ବିହାରୀ ମନ୍ଦିରରେ ବଡ଼ ଧରଣ ଅଘଟଣ, ମଙ୍ଗଳା ଆରତୀ ସମୟରେ ଦଳା ଚକଟାରେ ଦୁଇ ମୃତ
  • ||

ପାକିସ୍ତାନକୁ ମିଳିବ କଡ଼ା ଜବାବ, ଭାରତୀୟ ସେନାକୁ ମିଳିଲା କଂକ୍ରିଟ୍ ଭେଦକାରୀ ରାଇଫଲ୍

source:www.dnaindia.com

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୦ ।୨(ଏଜେନ୍ସି): ଜମ୍ମୁକାଶ୍ମୀର ସଂଲଗ୍ନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସୀମା ନିକଟରେ ବାରମ୍ବାର ସ୍ନାଇପର ଆକ୍ରମଣ କରି ଭାରତୀୟ ଯବାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାକୁ ଏବେ ତା’ରି ଭାଷାରେ ଜବାବ ଦେବ ଭାରତ । କେବଳ ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଏବେ କିଛି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସ୍ନାଇପର ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ମ୍ୟାଟେରିଆଲ ରାଇଫଲ କିଣୁଛି । ସେନା ଦ୍ୱାରା କିଛି ମାସ ତଳେ ପ୍ରାୟ ୫,୭୧୯ଟି ସ୍ନାଇପର ରାଇଫଲ କିଣିବା ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର ଆହ୍ୱାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏବେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସେନାକୁ ଏଧରଣର କିଛି ରାଇଫଲ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି । ସେନାର ଉତ୍ତର କମାଣ୍ଡର ମୁଖ୍ୟ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ରଣବୀର ସିଂ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ଏବେ କିନ୍ତୁ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ଉପରେ ବିସ୍ତୃତ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି କି ଏଲଓସି ନିକଟରେ ମୁତୟନ ଭାରତୀୟ ଯବାନଙ୍କୁ ଏଭଳି ରାଇଫଲ ବି ଦିଆଯାଉଛି ଯାହା କଂକ୍ରିଟ ଏବଂ କୌଣସି ଧାତବ ପଦାର୍ଥକୁ ଭେଦ କରିପାରିବ । ସେନାକୁ ଆମେରିକାର ବ୍ୟାରେଟ କଂପାନି ନିର୍ମିତ ୦.୫୦ କାଲିବର କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ଏମ୯୫ ଆଣ୍ଟି-ମ୍ୟାଟେରିଆଲ ରାଇଫଲ ଦିଆଯାଇଛି ଯାହା ନିକଟରେ କଂକ୍ରିଟ ଏବଂ ଧାତବ ପଦାର୍ଥକୁ ଭେଦ କରବିାର କ୍ଷମତା ରହିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେନାକୁ ଇଟାଲୀର ବେରେଟା କଂପାନି ନମିର୍ତି ୦.୩୩୮ କାଲବିର କ୍ଷମତା ବଶିଷ୍ଟି ଲାପୁଆ ମ୍ୟାଗମ୍ନ ସ୍କର୍ପିଓ ଟିଜିଟିି ସା୍ନଇପର ରାଇଫଲ ବି ଦିଆଯାଉଛି । ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଭାରତୀୟ ସେନା କମାଣ୍ଡୋମାନେ ପ୍ରାୟ ୧୮୦୦ ମିଟର ଦରୂରୁ ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦ କରିପାରିବେ । ଏସବୁ ରାଇଫଲକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଭାରତୀୟ ସେନା ଏବେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସ୍ନାଇପର ଆକମ୍ରଣର ଦୃଢ ଜବାବ ଦେବ ।