ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି କ୍ରିକେଟ୍ ବିଶ୍ୱକପ୍ ୨୦୨୪: ସେଣ୍ଟ୍‌ଭିନ୍‌ସେଣ୍ଟରେ ସାମ୍ନାସାମ୍ନି ହେବେ ବାଂଲାଦେଶ- ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍‌ସ
  • ||
  • ଜୁନ୍ ୧୮ରେ ବାରାଣସୀ ଯିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି, ତୃତୀୟ ପାଳିରେ ହେବ ପ୍ରଥମ ଗସ୍ତ
  • ||
  • ଅରୁଣାଚଳର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେବେ ପେମା ଖାଣ୍ଡୁ, ସମାରୋହରେ ସାମିଲ୍ ହେବେ ଜେପି ନଡ୍ଡା, ଅମିତ ଶାହ
  • ||
  • ବିଧାୟକ ପଦରୁ ସପା ମୁଖ୍ୟ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବଙ୍କ ଇସ୍ତଫା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଖୋଲିଲା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ୪ ଦ୍ବାର, ମଙ୍ଗଳ ଆଳତି ଦର୍ଶନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମୋହନ ଚରଣ ମାଝୀ
  • ||

'ପ୍ୟାର୍‌ ସେ ସମ୍‌ଝା ଦେଙ୍ଗେ': ଭାରତରେ ଆମେରିକାର ନୂଆ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କୁୁ ନେଇ ଏଭଳି କହିଲେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮/ ୦୩: ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କ ଘନିଷ୍ଠ ଇରିକ୍‌ ଗାର୍ସେଟିଙ୍କୁ ଭାରତରେ ଥିବା ଆମେରିକା ଦୂତାବାସର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ନିଯୁକ୍ତି କରାଯାଇଛି । ଗତ ୨୬ ମାସ ଧରି ଭାରତରେ ଆମେରିକା କୌଣସି ମୁଖ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ନିଯୁକ୍ତ କରିନଥିଲା । ଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ ଇରିକ୍‌ ଗାର୍ସେଟିଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ୍‌ ଜୟଶଙ୍କର ।

ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଆମେରିକାର ନୂତନ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଇରିକ୍‌ ଗାର୍ସେଟିଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଇଛି । ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବିବୃତି ଜାରି କରିକୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଭାରତ ଓ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କ ଆହୁରି ମଜବୁତ ହେବା ନେଇ ଭାରତ ଆଶାବାଦୀ'।

Jaishankar: What S Jaishankar brings to ministry of external affairs table
Social Media

ସୂଚନା ଯେ, ଇରିକ୍‌ ଗାର୍ସେଟି ଭାରତର ମାନବାଧିକାରର ଦୃଢ ସମାଲୋଚକ ଭାବେ ବେଶ ଜଣାଶୁଣା । ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ବିଲ୍‌ (CAA) ମୁସଲମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଭେଦଭାବ ସୃଷ୍ଟି କରିବ କହି ସେତେବେଳେ ବେଶ୍‌ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିଲେ ଇରିକ୍‌ ଗାର୍ସେଟି । ତେବେ ସେ ଭାରତ ଆସିଲେ ତାଙ୍କର ଆଭିମୁଖ୍ୟ କିଭଳି ରହିବ ଏବଂ ସେ ଭାରତର ମାନବାଧିକାର ବିରୋଧୀ ଯେହେତୁ ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ କିଭଳି ଭାବେ ବୁଝାଯାଇ ପାରିବ ସେ ନେଇ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ । ଏସ୍‌ ଜୟଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି, 'ସେ ଭାରତ ଆସିସାରନ୍ତୁ । ପ୍ୟାର୍‌ ସେ ସମ୍‌ଝା ଦେଙ୍ଗେ (ଭଲ ଭାବେ ବୁଝାଇଦେବୁ)।'

ସୂଚନା ଯେ, ଗତ ବୁଧବାର ଆମେରିକା ପକ୍ଷରୁ ଭାରତରେ ନୂତନ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଭାବେ ଇରିକ୍‌ ଗାର୍ସେଟିଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଥିଲା । ଲସ୍‌ ଆଞ୍ଜଲେସ୍‌ର ପୂର୍ବତନ ମେୟର ଇରିକ୍‌ଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ସମ୍ବନ୍ଧୀତ ନାମାଙ୍କନ ଗତ ୨୦୨୧ ମସିହା ଜୁଲାଇ ମାସରୁ ପଡି ରହିଥିଲା । ସେତେବେଳେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ୍‌ ତାଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ତାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇନଥିଲା ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.