PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା ସାଲେଭଟା ଛକରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ଗୁରୁତର ତ୍ରୁଟି, ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ଭରିବା କ୍ଷଣି ମଝି ଆକାଶରେ ଦେଖାଗଲା କଳା ବେଲୁନ୍, ୪ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ପୋଲିସ-ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଉଦ୍ୟାନବନ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା ଛକରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ୍ ମନମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ଏକ ଭାଲୁର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କୋଲକାତା : ମାତ୍ର ୭୫ ଟଙ୍କା ପାଉଣା ଫେରସ୍ତ ଦାବିରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଅଶାନ୍ତି, ନମାଜ ପଢ଼ି ଫେରିବା ବାଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୨୦୧୯ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ୧୦ ହଜାର ୧୨୯ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜୁଲାଇ ୬ରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଘୋଷଣା । ଦିନ ୧ଟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇପ ରେଜଲ୍ଟ । ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା/ଫୁଲବାଣୀ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗାର ଖପୁରି ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସ୍‌ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରୀ ଡାକ୍ତର ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅଲ୍ଲୁରୀ ସୀତାରାମ ରାଜୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କରିବେ ଉନ୍ମୋଚନ
  • ||
  • କୋଟପାଡ଼ : କୋଟପାଡ଼ ମୀନାବଜାରରେ ଦୋଳି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ନାବଳିକାଙ୍କ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପୁଣିଥରେ ଏକନାଥଙ୍କ ବାଜିମାତ୍। ଫ୍ଳୋର ଟେଷ୍ଟରେ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ସିନ୍ଦେ। ସିନ୍ଦେଙ୍କୁ ୧୬୪ ସଦସ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସୂଚନା।
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଚଞ୍ଚରମୁଣ୍ଡା ଛକ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲ୍ଲୁରେ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୧୬ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୨୦୨୨ : ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଲେ ସିନି ଶେଟ୍ଟୀ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଆଲପାଇନ୍ ଗ୍ଲାସିୟରର ବିଶାଳ ଖଣ୍ଡ, ୫ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ନେଇ ବୋର୍ଡର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସଚିବାଳୟରେ ଆଜି ନିଆଯିବ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବାଲିଘାଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ଲାଲୁ ଯାଦବ, ପଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲେ ଆହତ
  • ||
  • ଡେନମାର୍କ : ଡେନମାର୍କର ସପିଂ ମଲରେ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ୩ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ଟ୍ରେନର ଏହି ୧୧ ଟି ହର୍ନର ଅର୍ଥ ଜାଣନ୍ତି କି?,ପ୍ରତି ସିଟିର ରହିଛି ଭିନ୍ନତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୯।୬: ଆମେମାନେ ପିଲାବେଳୁ ଟ୍ରେନ ହର୍ନର ନକଲ କରିବାରେ ଜାଣିଛୁ। ବଡ ହେବାପରେ ଏତେଥର ଯିବା ଆସିବା ମଧ୍ୟ କରିଛୁ। କିନ୍ତୁ କ’ଣ ଆପଣମାନେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି  ଭାରତୀୟ ରେଲଓ୍ବେ ୧୧ ପ୍ରକାର ହର୍ନର ବ୍ୟବହାର କରିଥାଏ ଓ ସମସ୍ତ ହର୍ନର ଏକ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଅର୍ଥ ରହିଥାଏ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ହର୍ନ ବଜାଇ ଚାଳକ ଓ ଗାର୍ଡ ନିଜ ନିଜ ଭିତରେ କିଭଳି ତାଳମେଳ ରଖିଥାନ୍ତି।

ଯଦି ଚାଳକ ଗୋଟେ ଥର ଛୋଟ ହର୍ନ ବଜାନ୍ତି ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ଗାଡି ୟାର୍ଡକୁ ଯିବାର ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯଦି ଚାଳକ ଦୁଇଥର ଛୋଟ ହର୍ନ ବଜାନ୍ତି ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ଚାଳକ ଗାର୍ଡଙ୍କୁ ଟ୍ରେନ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ସଙ୍କେତ ମାଗୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଟ୍ରେନ ଚାଳକ ୩ଥର ଛୋଟ ହର୍ନ ବଜାନ୍ତି ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ଗାଡି ନିଜର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇ ଦେଇଥାଏ। ଆଉ ଗାର୍ଡକୁ ସଙ୍କେତ ଦେଇଥାଏ ସେ ସେ ନିଜର ବଗିରେ ଲାଗିଥିବା ଭ୍ୟାକ୍ୟୁମ ବ୍ରେର ବ୍ୟବହାର ତୁରନ୍ତ କରନ୍ତୁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗାଡି ଚଳାଇବା ସମୟରେ ଯଦି ଅଚାନକ ରହିଯାଏ ତେବେ ଚାଳକ ବାରମ୍ବାର ଛୋଟ ହର୍ନ ଯଦି ବଜାନ୍ତି ତେବେ ଜାଣିନିଅନ୍ତୁ ଯେ, ଇଞ୍ଜିନ କିଚି ଖରାପ ହୋଇଛି ଓ ଗାଢହି ଆଗକୁ ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା କୌଣସି ଦୁର୍ଘଟଣା ହୋଇଛି।

ଯଦି ଚାଳକ ଗୋଟେ ଥର ଲମ୍ବା ହର୍ନ ମାରନ୍ତି ଓ ଏକ ଛୋଟ ହର୍ନ ମାରନ୍ତି ତେବେ ସେ ଗାର୍ଡକୁ ସଙ୍କେତ ଦେଇଥାଏ ଓ ସେ ପୁଣିଥରେ ଗାଡି ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ବ୍ରେକ ପାଇପ୍ ସିଷ୍ଟମର ଯାଞ୍ଚ କରିନିଅନ୍ତୁ। ଏହାଛଡା ଯଦି ଚାଳକ ଦୁଇଟି ଲମ୍ବା ଓ ଦୁଇଟି ଛୋଟ ହର୍ନ ବଜାନ୍ତି ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଗାର୍ଡଙ୍କୁ ଇଞ୍ଜିନକୁ ଆସିବାକୁ ସଙ୍କେତ ଦିଆଯାଉଛି।

ଯଦି ଚାଳକ ବାରମ୍ବାର ଲମ୍ବା ହର୍ନ ଦିଅନ୍ତୁ ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ଗାଡି ବିନା କୌଣସି ଷ୍ଟେସନରେ ନରହି ଷ୍ଟେସନ ପାର କରୁଛି। ଏହାଛଡା ଯଦି ଚାଳକ ରହି ରହି ଲମ୍ବା ହର୍ନ ଦିଅନ୍ତି ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ଗାଡି କୌଣସି ରେଳଷ୍ଟେସନ୍ ଫାଟକ ପାର କରୁଛି ଓ ସେହି ରାସ୍ତାର ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଉଛି। ଯଦି ଚାଳକ ଏକ ଲମ୍ବା ଓ ଛୋଟ ହର୍ନ ଦିଅନ୍ତି ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ରେଳ-ଓ୍ବେ ବିଭାଜିତ ହେଉଛି। ଏହାଛଡା ଯଦି ଚାଳକ ଦୁଇଟି ଛୋଟ ଓ ଏକ ଲମ୍ବା ହର୍ନ ଦିଅନ୍ତି ତେବେ କୌଣସି ଗାଡି ଜରୁରୀକାଳୀନ ଚେନ୍ ଟାଣୁଛିି କିମ୍ବା କାର୍ଡ ଭ୍ୟାକୁମ ବ୍ରେକ୍ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଯଦି ଚାଳକ ୬ ଥର ଛୋଟ ହର୍ନ ବଜାନ୍ତି ତେବେ ଆଗକୁ କୌଣସି ବଡ ଧୋକା ହୋଇପାରେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର