ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଜନ୍ମବେଦିରୁ ବାହୁଡ଼ିଲେ ଦାରୁବ୍ରହ୍ମ,ବୁଧବାର ସୁନାବେଶ, ଗୁରୁବାର ଅଧରପଣା, ଶୁକ୍ରବାର ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ଧାର ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତକୁ ନେଇ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ, ଜଣେ ଆହତ
  • ||
  • ବିଶ୍ୱ ସର୍ପ ଦିବସ: ବର୍ଷା ଦିନେ ସତର୍କତା ଜରୁରି, ୫ ବର୍ଷରେ ଗଲାଣି ୫୨୧୯ ଜୀବନ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସ୍କୁଟିକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ହାଇୱେରେ ବସ୍-ଟ୍ରାକ୍ଟର ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୫ମୃତ, ୪୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସଇଁନ୍ତଳା ରାଇସମିଲ ନିକଟରେ ହାଇୱା ଟ୍ରକକୁ ପିଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଏକାଧିକ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଲଘୁଚାପ ସକ୍ରିୟ: ୧୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା, ଉତ୍ତର ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିବ
  • ||

ଇଟାଭାଟିରେ ଦିନମଜୁରୀ କରି ମୁନ୍ନାବତୀ ହେଲେ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଟପ୍ପର

ରାଞ୍ଚି ୨୧/୭: ଝାଡଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚିରେ ରହୁଥିବା ମୁନ୍ନାୱତୀ ଇଟାଭାଟିରେ ଦିନମଜୁରୀ କରି ସଂସ୍କୃତରେ ଏମଏ କରିଛନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ସେ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଟପ୍ କରି ଏମଏରେ ଗୋଲ୍ଡ ମେଡାଲ ମଧ୍ଯ ଜିତିଛନ୍ତି । ମୁନ୍ନାବତୀ ରାଞ୍ଚି ଜିଲ୍ଲାର ଡୋଲଇଞ୍ଚା ଗାଁରେ ବାସ କରନ୍ତି ।

ମୁନ୍ନବତୀ ଇଟାଭାଟିରେ କାମ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ଯ ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ମଜୁରୀ କରନ୍ତି । ସଂସ୍କୃତରେ ଏମଏ କରିବାପରେ ଏବେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ଲସ୍-ଟୁ ହାଇପୋଷ୍ଟ ଗ୍ରାଜୁଏଟ୍ ଟ୍ରେଣ୍ଡ ଟିଚର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଶନିବାର ଜିଲ୍ଲା ସ୍କୁଲରେ ନଗର ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ସିପି ସିଂହ ମୁନ୍ନାବତୀଙ୍କୁ ପୋଷ୍ଟିଂ ଲେଟର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ।

ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ପୋଷ୍ଟିଂ ଲେଟର ପ୍ରଦାନ କରାଗଲା ସେ ଖୁସିରେ ନାଚିବାକୁ ଲାଗିଲେ । ତାଙ୍କ ଆଖି ଖୁସିରେ ଓଦା ହୋଇଗଲା । ମୁନ୍ନାବତୀ କୁହନ୍ତି ସେ ଗରିବା ପରିବାରରୁ ଆସିଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ଦିନମଜୁରୀ କରିବା ଛଡା ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଅନ୍ଯକିଛି ଉପାୟ ନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ସେ ସଫଳତା ପୂର୍ବରୁ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ହୋଇ ନିଜ କର୍ତ୍ତବ୍ଯ ପାଳନ କରିବାକୁ ଇଛା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ସେ କୁହନ୍ତି ଯେ ଜେଏସଏସସିର ପିଜି ଟ୍ରେଣ୍ଡ ଟିଚର ନିଯୁକ୍ତି ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିବା ପରେ ସେ ଅକ୍ଲାନ୍ତ ପରିଶ୍ରମ ଓ ସଂଘର୍ଷ କରି ଆଜି ଏଠି ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ଏହି ଅବସରରେ ସମୁଦାୟ ୫୮୦ ପିଟିଜି ଓ ଟିଜିଟି ଟିଚର୍ସଙ୍କୁ ମଧ୍ଯ ପୋଷ୍ଟିଂ ଲେଟର ଦିଆଯାଇଛି ।

ମୁନ୍ନାବତୀ କୁହନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର ୨ ବଡ ଭଉଣୀ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଜଣେ ସାନ ଭାଇ ଅଛନ୍ତି । ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ସ୍ୱଚ୍ଛଳ ନଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ୧୯୯୮ରେ ଦଶମ ପାସ୍ କରି ପାଠପଢା ଛାଡିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ସେବେଠାରୁ ୨୦୦୫ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ସେ ପାଠପଢାଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିଲେ ଏବଂ ଦିନମଜୁରୀ କରିବାକୁ  ଲାଗିଲେ । ଇଟାଭାଟିରେ କାମ କରି ସେ ବେଡୋର କରମଚନ୍ଦ ଭଗତ କଲେଜରେ ନିଜ ନାମ ଲେଖାଇଲେ ଏବଂ ସଂସ୍କୃତରେ ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କଲେ ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.