PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜସ୍ଥାନରେ ବାୟୁସେନାର ବିମାନ କ୍ରାସ୍‌: ଖସିବା ମାତ୍ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଶବ୍ଦରେ ଥରି ଉଠିଲା ପୁରା ଗାଁ
  • ||
  • ଧାନବାଦ: ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭୀଷଣ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଯୋଗୁଁ ଡାକ୍ତର ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ସହ ୬ ମୃତ, ଅଳ୍ପକେ ଉଦ୍ଧାର ହେଲେ ରୋଗୀ
  • ||
  • ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ବାୟୁସେନାର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସୁଖୋଇ ଓ ମିରାଜ ୨୦୦୦ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ
  • ||

ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ନିର୍ମାଣ କରିବ ସଂଗ୍ରହାଳୟ, ସ୍ଥାନ ପାଇବ ବ୍ରିଟିଶ ଅମଳର ଯୁଦ୍ଧଜାହାଜ

କୋଲକାତା,୦୪/୧୨: ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତାରେ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛି । ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ନୌସେନା ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଏବଂ ଏହାର ନିଜସ୍ୱ ବିମାନର ବିଭିନ୍ନ ଅଂଶ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ । ନୌସେନା ଗଙ୍ଗା କୂଳରେ ମାଟି ଖୋଳିବା ପରେ ବ୍ରିଟିଶ ଯୁଗର ଚାରୋଟି ତୋପ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି । ଗୋଟିଏ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୂତଳ ହୋଇରହିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦୁଇଟି ପୁରୁଣା ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଅଣାଯାଇଛି ।

ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ନ୍ୟୁଟାଉନରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ନୌସେନାର ବିମାନ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇପାରିଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏହା କେବଳ ଭାଇଜାଗରେ ଦେଖାଯାଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ନ୍ୟୁଟାଉନ୍‌କୁ ଆସି, ଆମେ ବିମାନ ଭିତରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଏହାର ସମସ୍ତ ଅଂଶ ଏବଂ ଉଡ଼ିବାର ଉପାୟ ଦେଖିପାରିବା । ଏହି ସଫଳତା ପରେ ନୌସେନା ନ୍ୟୁଟାଉନରେ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି । ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ନୌସେନା ଅଧିକାରୀମାନେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସଂଗ୍ରହାଳୟର ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କରିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଗୃହ କେତେ ମହଲା ରହିବ ଏବଂ କେତେ କୋଠରୀରେ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ରହିବ ସେନେଇ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି । ନୌସେନା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କୋଲକାତାର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାର କିଶୋର, ଯୁବକ ଏବଂ ବୟସ୍କମାନେ ଏହି ସଂଗ୍ରହାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ନୌସେନାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ ହେବେ ।

ପ୍ରକାଶଥାଉକି, ନୌସେନା କୋଲକାତା ବନ୍ଦରରୁ କିଛି ଅତିରିକ୍ତ ଜମିପାଇଛି । ସେଠାରେ, ସଫା କରିବା ଏବଂ ଖୋଳିବା ସମୟରେ ତୋପଗୁଡ଼ିକ ଭୂମି ତଳେ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ସେଥିରୁ ଚାରୋଟି ତୋପ ଉଠାଯାଇଛି । ଏହି ତୋପଗୁଡିକ ମୂଳତଃ ଅଧିକାରୀମାନେ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଭାବିଥିଲେ, ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ କିମ୍ବା ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେଗୁଡିକୁ କୋଲକାତାକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ବ୍ରିଟିଶମାନେ ଯୁଦ୍ଧରେ ତାପ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ କି ନାହିଁ ତାହା ଜଣା ପଡିନାହିଁ । କିନ୍ତୁ କୌଣସି କାରଣରୁ ସେଗୁଡିକ ଜାହାଜରୁ ଅନଲୋଡ୍‌ ହୋଇଛି କିମ୍ବା ବ୍ୟବହାର ପରେ ଗଙ୍ଗାକୂଳରେ ରଖାଯାଇଛି । ଏହାପରେ, ତୋପଗୁଡ଼ିକ ଆଲୁଭିଆମରେ ବୁଡ଼ିଯାଇଥିଲା । ଚାରୋଟି ତୋପ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପରେ କୋଲକାତା ନୌସେନା ବେସରେ ଥିବା ଆଇଏନଏସ୍‌ ନେତାଜୀ ସୁଭାଷଙ୍କ ନୂତନ ଭବନରେ ଦୁଇଟି ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ସମ୍ମୁଖରେ ରଖାଯାଇଛି । ଅବଶିଷ୍ଟ ଦୁଇଟି ନିର୍ମାଣ ସ୍ଥାନ ନିକଟରେ ରଖାଯାଇଛି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ବାକି ତୋପ ମାଟି ଖୋଳାଯାଇ ବାହାର କରାଯିବ ।