PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯାତ୍ରା ଅଭିନେତା ଦୈତାରୀ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ନାଁରେ ରାଜଧାନୀ ମିଡ଼ିଆ ହାଉସ୍ ସିଇଓ ଥାନାରେ କଲେ ଅଭିଯୋଗ , ଯାତ୍ରା ରାଜିନାମା ଅଗ୍ରୀମ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ନକରିବାରୁ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ଔପଦା ଥାନାରେ ରୁଜୁ ହୋଇଛି ମାମଲା, ପାର୍ବତୀ ଗଣନାଟ୍ୟ ଠାରୁ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନେଇଥିଲେ ଅଗ୍ରୀମ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆସାମ ବନ୍ୟା ପୀଡିତଙ୍କ ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟର ହାତ ବଢାଇଲେ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାତା କରନ ଜୋହର, ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିକୁ ଦେଲେ ୧୧ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ରାଜନ ଏକ୍କାଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେଡି ଟିମ୍, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ କଲେ ନିବେଦନ
  • ||
  • କଟକ : ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ପାସ ହାର ୯୦.୫୫
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି : କଟକ ଜିଲ୍ଲା ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ଥାନା ସୁକରପଡା ଗାଁରେ ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ମା’କୁ ହତ୍ୟା କରିଛି ପୁଅ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳବଣୀ ଛକ ନିକଟରେ ଟାୟାର ଫାଟିଯିବାରୁ ପୋଲିସ ହାବୁଡରେ ଧରାପଡିଲା ବେଆଇନ ଗୋ-ଚାଲାଣ ଟ୍ରକ, ଜବତ କଲା ଆନନ୍ଦପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଅଭିନେତ୍ରୀ ରଶ୍ମିରେଖାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା, ପ୍ରେମିକ ସନ୍ତୋଷ ପାତ୍ର ରାଉରକେଲା ବାସନ୍ତୀକଲୋନୀରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ରାଉରକେଲାରେ ୩୧୧ କୋଟିର GST ଠକେଇ, ବନ୍ଧାହେଲେ ୫ ବ୍ୟବସାୟୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଚାନ୍ଦିଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୩୨୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ହାତୀଖମ୍ବ ଗାଁ ନିକଟରେ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍ ଓଲଟି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୩୦ ଆହତ
  • ||

ସରକାରୀ ସ୍କୁଲରେ ଦିଆଯାଉଛି ସେନା ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ

ସିରସା,୨୪।୨: ସ୍କୁଲକୁ ସାଧାରଣତଃ ପିଲାମାନେ ପାଠ ପଢିବାକୁ ଯାଇଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ହରିୟାରାର ସିରସା ଜିଲ୍ଲାର ଅନ୍ତର୍ଗତ ପାନା ଗାଁରେ ଥିବା ଏକ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲରେ ପିଲାଙ୍କୁ ପାଠପଢା ଯିବା ସହ ସେନା ଭଳି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଏହି ଛାତ୍ରମାନେ  ସପ୍ତାହରେ ୩ ଦିନ ସେନା ଡ୍ରେସ୍ ଅନ୍ୟ ୩ ଦିନ ସ୍କାଉଟ୍ ଡ୍ରେସ୍  ପିନ୍ଧିକି ଆସିଥାନ୍ତି। ସ୍କୁଲ ପ୍ରିନ୍ସପାଲ ଭାବରେ ସେବା ଦେଉଥିବା ସ୍କାଉଟ୍ ମାଷ୍ଟର ପଲବିନ୍ଦର ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଏହାର ଆରମ୍ଭ ଦୁଇବର୍ଷ ତଳେ କରିଛନ୍ତି।ଏଭଳି କରିବାରେ ତାଙ୍କର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ପିଲାଙ୍କ ମନ ଭିତରେ ଦେଶପ୍ରେମ ସୃଷ୍ଟି କରିବା। ପଲବିନ୍ଦର ଶାସ୍ତ୍ରୀ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେବା ପାଇଁ ସ୍କୁଲରେ ସବୁ ପ୍ରକାର ସୁବିଧା-ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ସେ ପିଲାଙ୍କ ଠାରୁ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଅତିରିକ୍ତ ଟଙ୍କା ନିଅନ୍ତି ନାହିଁ। ସ୍କୁଲ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଥିବା ଜିମରେ ଛାତ୍ରମାନେ ବ୍ୟାୟମ କରିଥାନ୍ତି। ଦଉଡିରେ ଚାଲିବା, ରିଭର କ୍ରସିଂ ଓ ଟାୟାର ଭିତରେ ଯିବା ଆଦି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେଇଥାନ୍ତି। ସେନା ପ୍ରଶିକ୍ଷର ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ସ୍କୁଲର ୧୬ ଜଣ ଯୁବକ ସେନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇସାରିଛନ୍ତି। ସ୍କୁଲରେ ପିଲାଙ୍କୁ ଟ୍ରେନିଂ ଦେବା ପାଇଁ ଲୋକେ ପ୍ରତିମାସରେ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଫଣ୍ଡରେ ଜମା କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଟଙ୍କାରେ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ  ସ୍କାଉଟ୍ ଟୁର, ସୀମାରେ ବୁଲାଇବା ଏବଂ ଦୂରଦୂରାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ପିଲାଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯାଉଛି। ଏହି ସ୍କୁଲରେ ୮୦ ଜଣ ଛାତ୍ର ରହିଛନ୍ତି

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର