ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମଲାଲାଙ୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟତିଳକ, ଦିବ୍ୟ ରୂପ ଦେଖି ଭକ୍ତିରେ ବିଭୋର ହେଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ଦିନ ସାଢେ ୧୧ଟାରେ ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ଛୁଇଁଲା ତାପମାତ୍ରା, ବାଲେଶ୍ଵରରେ ସର୍ବାଧିକ ରେକର୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ ଯୋଗୁଁ ୩ ଦିନ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି
  • ||
  • ମୁମ୍ୱାଇ: ଶୋଇବା ଅଧିକାର ମୌଳିକ ଆବଶ୍ୟକତା, ରାତି ଅଧରେ ଜେରା କରିବାରୁ ଇଡିକୁ ହାଇକୋର୍ଟ ନୋଟିସ୍‌
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ: ୧୬୭ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସଙ୍ଗିନ ମାମଲା, କଂଗ୍ରେସର ଭେଙ୍କଟରମଣ ସବୁଠୁ ଧନୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପିସିସି ପ୍ରଚାର କମିଟି ବୈଠକ, ୨୮ରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ୍‌ରେ ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀ ଓ ଗୁଜୁରାଟ ମଧ୍ୟରେ ଟକ୍କର, ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ହେବ ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଦୁବାଇରେ ବର୍ଷାର ପ୍ରକୋପ, ଚାରିଆଡେ ଖାଲି ପାଣି ପାଣି, ଓମାନରେ ଚାଲିଗଲା ୧୮ ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅସହ୍ୟ ତାତି ଓ ଗୁଳୁଗୁଳିରେ ସିଝୁଛି ରାଜ୍ୟ, ୪ ଦିନ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ, ୧୮ ଓ ୧୯ରେ ୪୫ ଡିଗ୍ରୀ ଛୁଇଁବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ପବିତ୍ର ରାମନବମୀ, ପ୍ରାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପରେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପ୍ରଥମ ରାମନବମୀ, ଆସିବେ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||

ବର୍ତ୍ତିବେନି ବେଆଇନ ଋଣ ଆପ୍‌, ଡିଜିଟାଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଏଜେନ୍ସି ସପକ୍ଷରେ ଆର୍‌ବିଆଇ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୧/୦୪: ଦ୍ରୁତ ଭାବେ ବଢ଼ିଛି ସାଇବର ଠକେଇ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଲୋକ ସମସ୍ୟା ସାମ୍ନା କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇବା ଲାଗି ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଡିଜିଟାଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଏଜେନ୍ସି  (ଡିଜିଟା) ଗଠନ ନେଇ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି । ଛତୁ ଫୁଟିଲା ଭଳି ବଜାରକୁ ଆସୁଥିବା ଡିଜିଟାଲ ଋଣ ଆପ୍‌ଗୁଡିକ ବିରୋଧରେ ଏହା ଦ୍ୱାରା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯାଇପାରିବ ବୋଲି କହିଛି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ।  

ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଏଜେନ୍ସି ଡିଜିଟାଲ ଲେଣ୍ଡିଂ ଆପ୍‌ ଗୁଡିକର ଯାଞ୍ଚ କରିବା ସହ  ଯାଞ୍ଚ ହୋଇଥିବା ଆପ୍‌ ଗୁଡିକ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ପବ୍ଲିକ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାର ମଧ୍ୟ  ପରିଚାଳନା କରିବ । ଡିଜିଟାର ଯାଞ୍ଚ ହୋଇଥିବା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ନ ଥିଲେ  ଆପ୍‌ଗୁଡିକୁ ନିଷିଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କରାଯିବ ।  ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ  କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହ ଜଡିତ  ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି । ଆର୍ôଥକ ଠକେଇ  ବିରୋଧରେ ଲଢ଼େଇ କରିବାରେ ଏହା ଏକ  ପ୍ରମୁଖ ପଦକ୍ଷେପ ହେବ । ଯାଞ୍ଚ ପ୍ରକ୍ରିୟା  ଦ୍ୱାରା ଡିଜିଟାଲ ଋଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଓ ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱ ଆଣିବାରେ  ମଧ୍ୟ ଏହା ସହାୟକ ହେବ । ଏଭଳି ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲିପ୍ତ ଥିବା  ୪୪୨ ଆପ୍‌ ସମ୍ପର୍କରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ କେନ୍ଦ୍ର ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଓ ଆଇଟି  ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଦେଇଛି । 

୨୦୨୨ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ୨୦୨୩ ଅଗଷ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ବେଆଇନ  କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଲିପ୍ତ ଥିବା ୨୨୦୦ରୁ ଉଦ୍ଧ୍ୱର୍ ଡିଜିଟାଲ ଋଣ ଆପ୍‌ ବିରୋଧରେ  ଗୁଗଲ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବା ସହ ନିଜ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରୁ ହଟାଇ ଦେଇଛି ।  ଋଣ ଆପ୍‌ ଗୁଡିକର ଅନୁପାଳନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି  ଗୁଗଲ । ଆର୍‌ବିଆଇ ନିୟମ ଅନୁପାଳନ କରିଥିବା ଆପ୍‌ ଗୁଡିକୁ ନିଜ  ପ୍ଲେଷ୍ଟୋରରେ ସ୍ଥାନିତ କରିଛି ଗୁଗଲ । ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଆର୍ôଥକ ସେବା  ବିଭାଗର ଅନୁରୋଧ ପରେ ଗୁଗଲ କଡା ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.