ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ୟୁପିଏସ୍‌ସି ରେଜଲ୍ଟ, ୧୮୦ ଆଇଏଏସ୍., ୨୦୦ ଏଇପିଏସ୍‌, ୩୭ ଆଇଏଫଏସ କୃତ୍ତକାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର ଅଦାଲତ ସଂଲଗ୍ନ ଔଷଧ ଦୋକାନରେ ପଶିଲା ବାରାହା
  • ||
  • ଆକାଶରୁ ନିଆଁ ବର୍ଷା, ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୧ଟା ସୁଦ୍ଧା ସବୁ ଉତ୍ତପ୍ତ ସହର ପାଲଟିଲା ବାଲେଶ୍ୱର
  • ||
  • ବାରିପଦା: ପୋଖରୀ ରେ ଗାଧୋଉଥିବା ବେଳେ ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଆସିଲା ବିଜେପି ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା, ୨୧ ବିଧାନସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନା ଘୋଷଣା, ୧୪ ଆସନ ପାଇଁ ଛାଣ୍ଡିନି ଅଙ୍କ
  • ||
  • ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ତଥ୍ୟ ସଂଶୋଧନ, ଶେଷ ସୁଯୋଗ ଆଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ରଥଯାତ୍ରା ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ: ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ, ନେତ୍ରଉତ୍ସବ ଓ ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚା ଚାଲେଞ୍ଜ ହେବ
  • ||
  • IPL 2024: ଇଡେନ୍‌ରେ କୋଲକାତା-ରାଜସ୍ଥାନ ମୁକାବିଲା, ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ହେବ ଲଢ଼େଇ
  • ||
  • ପବିତ୍ର ଅଶୋକାଷ୍ଟମୀ: ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ରୁକୁଣା ରଥଯାତ୍ର, ମଧ୍ୟାହ୍ନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟାରେ ପହଣ୍ଡି, ସାଢ଼େ ୩ଟାରେ ରଥ ଟଣା
  • ||
  • ଆଗକୁ ଭୟାନକ ଅଗ୍ନି ବର୍ଷା, ୪୫ ଛୁଇଁବ ତାପମାତ୍ରା: ସପ୍ତାହ ଯାଏ କମିବନି ତାତି
  • ||

ଗୁଳି ଫୁଟିବା ଭଳି ଗର୍ଜନ କରୁଛି କ୍ଷୁଦ୍ର ମାଛ, ବୈଜ୍ଞାନିକ ବି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୧/୦୩: ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ କ୍ଷୁଦ୍ର ମାଛ । କିନ୍ତୁ ଶବ୍ଦ କରୁଛି ବିମାନର ଇଞ୍ଜିନ୍ ଭଳି । ଏହି ମାଛର ଲମ୍ବ ପ୍ରାୟ ଅଧ ଇଞ୍ଚରୁ କମ୍ । କହିବାକୁ ଗଲେ ମଣିଷ ଅଙ୍ଗୁଠି ଆକାର ସହ ସମାନ ଏହି ମାଛ । ଯାହାର ନାଁ ଡାନିଏଲ୍ ସେରେବ୍ରମ୍ । 

ଏହି ମାଛକୁ ୩ ବର୍ଷ ତଳେ ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ମିଆଁମାରରୁ ଠାବ କରା ଯାଇଥିଲା । ମାଛକୁ ନେଇ ପିଏନଏଏସ୍ ଜର୍ଣ୍ଣାଲରେ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ୧୨ ଏମ୍ଏମ୍ ଲମ୍ବର ମାଛ ଡାନିଏଲ୍ ସେରେବ୍ରମ୍ ୧୪୦ ଡେସିବେଲରୁ ଅଧିକ ତୀବ୍ରତାର ଶବ୍ଦ କରୁଛି । ଯାହାକି ଏକ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସର ସାଇରନ୍ ଶବ୍ଦ ସମାନ । ତେବେ ଆପଣ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଏକ ହାତୀ ତାର ବିଶାଳ ଶୁଣ୍ଢ ଦ୍ୱାରା ୧୨୫ ଡେସିବେଲର ଶବ୍ଦ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । କିନ୍ତୁ ଡାନିଏଲ୍ ସେରେବ୍ରମ୍ ଆକାରରେ କ୍ଷୁଦ୍ର ହୋଇଥିଲେ ବି ତାର ଶବ୍ଦ ହାତୀର ଗର୍ଜନ ଠାରୁ ଢ଼େର୍ ଅଧିକ ।

ସାଧାରଣତଃ ମାଛ ପାଣିରେ ପହଁରିବା ବେଳେ ଶବ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି । ତେବେ ଡାନିଏଲ୍ ସେରେବ୍ରମ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଭିନ୍ନ ବୋଲି ଜାଣି ପାରିଛନ୍ତି ବୈଜ୍ଞାନିକ । ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁସାରେ, ଡାନିଏଲ୍ ସେରେବ୍ରମର ହୃତସ୍ପନ୍ଦନ ସମୟରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ଏହି ଶବ୍ଦ । ଏହି ମାଛର ମସ୍ତିଷ୍କ ବେଶ୍ ଛୋଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପହଁରିବା ବେଳେ କୌଣସି ଶବ୍ଦ ହେଉ ନାହିଁ ।

ବର୍ଲିନ୍ ଚାରିଟି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧ୍ୟୟନକାରୀ ଡାନିଏଲ୍ ସେରେବ୍ରମକୁ ନେଇ ଏହି ଖୁଲାସା କରିଛନ୍ତି । ମାଛର ଶବ୍ଦକୁ ଜାଣିବା ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭିଡିଓ ଅଡିଓ ରେକର୍ଡ କରିଥିଲେ । ତେବେ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଡାନିଏଲ୍ ସେରେବ୍ରମର ପୁରୁଷ ମାଛ ଅଧିକ ଶବ୍ଦ କରୁଥିବା ବେଳେ ମହିଳା ମାଛ ଏତେ ଶବ୍ଦ କରୁ ନାହାନ୍ତି । ତେବେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ କ୍ଷୁଦ୍ର ମାଛ ଏତେ ଜୋରରେ ଶବ୍ଦ ପଛର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ଖୋଜି ପାଇ ନାହାନ୍ତି ବୈଜ୍ଞାନିକ ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.