PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯାତ୍ରା ଅଭିନେତା ଦୈତାରୀ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ନାଁରେ ରାଜଧାନୀ ମିଡ଼ିଆ ହାଉସ୍ ସିଇଓ ଥାନାରେ କଲେ ଅଭିଯୋଗ , ଯାତ୍ରା ରାଜିନାମା ଅଗ୍ରୀମ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ନକରିବାରୁ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ଔପଦା ଥାନାରେ ରୁଜୁ ହୋଇଛି ମାମଲା, ପାର୍ବତୀ ଗଣନାଟ୍ୟ ଠାରୁ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନେଇଥିଲେ ଅଗ୍ରୀମ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆସାମ ବନ୍ୟା ପୀଡିତଙ୍କ ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟର ହାତ ବଢାଇଲେ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାତା କରନ ଜୋହର, ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିକୁ ଦେଲେ ୧୧ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ରାଜନ ଏକ୍କାଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେଡି ଟିମ୍, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ କଲେ ନିବେଦନ
  • ||
  • କଟକ : ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ପାସ ହାର ୯୦.୫୫
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି : କଟକ ଜିଲ୍ଲା ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ଥାନା ସୁକରପଡା ଗାଁରେ ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ମା’କୁ ହତ୍ୟା କରିଛି ପୁଅ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳବଣୀ ଛକ ନିକଟରେ ଟାୟାର ଫାଟିଯିବାରୁ ପୋଲିସ ହାବୁଡରେ ଧରାପଡିଲା ବେଆଇନ ଗୋ-ଚାଲାଣ ଟ୍ରକ, ଜବତ କଲା ଆନନ୍ଦପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଅଭିନେତ୍ରୀ ରଶ୍ମିରେଖାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା, ପ୍ରେମିକ ସନ୍ତୋଷ ପାତ୍ର ରାଉରକେଲା ବାସନ୍ତୀକଲୋନୀରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ରାଉରକେଲାରେ ୩୧୧ କୋଟିର GST ଠକେଇ, ବନ୍ଧାହେଲେ ୫ ବ୍ୟବସାୟୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଚାନ୍ଦିଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୩୨୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ହାତୀଖମ୍ବ ଗାଁ ନିକଟରେ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍ ଓଲଟି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୩୦ ଆହତ
  • ||

୯୭ ବର୍ଷୀୟା ଗୁଡ୍‌ୱିଲ୍‌ର ଆମ୍ବାସଡର ହେଲେ

ସ୍ୱାକ୍ଷରତା ହାରକୁ ଅଗ୍ରଣୀ କରାଇବା ସକାଶେ କେରଳ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗତ ବର୍ଷ ‘ଅକ୍ଷରଲକ୍ଷ୍ୟମ୍‌’ ମିଶନ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ୯୭ ବର୍ଷୀୟା କାର୍ଥୟାନୀ ଆମ୍ମା ପରୀକ୍ଷା ଦେଇ ସର୍ବାଧିକ ୯୮ ପ୍ରତିଶତ ନମ୍ବର ରଖି ପ୍ରଥମ ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କର ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ପଢ଼ିବାର ଆଗ୍ରହ ଦେଖି କେରଳ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନୀତ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ । କାନାଡାସ୍ଥିତ ଏକ ସଂସ୍ଥା ଶିକ୍ଷାକୁ ପ୍ରସାର କରିବା ପାଇଁ ‘କମନ୍‌ୱେଲଥ୍‌ ଅଫ ଲର୍ଣ୍ଣିଂ’ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଗୁଡୱିଲ୍‌ ଆମ୍ବାସଡର୍‌ ଭାବରେ କେରଳର କାର୍ଥୟାନୀ ଆମ୍ମାଙ୍କୁ ନେଇଛନ୍ତି ।ଏହି କମନ୍‌ୱେଲଥ୍‌ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ଶିକ୍ଷାର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ।

ଭାରତରେ ଚାଲୁଥିବା କମନ୍‌ୱେଲଥ୍‌ର ଉପସଭାପତି ବାଲାସୁବ୍ରମଣିୟମ୍‌ ଆମ୍ମାଙ୍କୁ ଦେଖା କରିବା ପାଇଁ ଆଲପ୍ପୁଝାରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ସେଠାରେ ଆମ୍ମା ୪ର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀର ପରୀକ୍ଷାର ପ୍ରସ୍ତତି କରୁଥିବା ଦେଖି ବହୁତ ଖୁସି ହୋଇଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମ୍ମା ପାଠ ପଢ଼ିବା ସହ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ମଧ୍ୟ ଶିଖୁଛନ୍ତି । ଆମ୍ମା କୁହନ୍ତି, ତାଙ୍କର ପିଲାମାନେ ତାଙ୍କୁ ପାଠ ପଢ଼ିବା ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ ।