PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୀଳଗିରି ସହରରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଉଛି କୁଳଡିହା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଫାଇନାଲରେ ଜର୍ମାନୀ , ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୪-୩ ଗୋଲରେ ହରାଇଲା ଜର୍ମାନୀ
  • ||
  • ଦିନ ଦ୍ୱିପ୍ରହରରେ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଲା ଚୋର : ଲୁଟି ନେଲା ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ସୁନାଗହଣା, ନଗଦ ୧ଲକ୍ଷ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଗୋଟିଏ ରିପୋର୍ଟରେ ଦୋହଲି ଗଲା ଆଦାନୀଙ୍କ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ , କୋଟିପତିଙ୍କ ତାଲିକାରୁ ଖସି ରହିଲେ ୭ମ ନମ୍ୱରରେ
  • ||

ଜାପାନ ଓ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ସାମୁଦ୍ରିକ ସୀମାରେ ବୁଡିଲା ମାଲବାହୀ ଜାହାଜ, ୧୪ ଉଦ୍ଧାର, ୮ ନିଖୋଜ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବୁଧବାର ଜାପାନ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ମାଲବାହୀ ଜାହାଜ ବୁଡ଼ି ଯାଇଛି । ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୧୪ ଜଣ କ୍ରିୟୁ ମେମ୍ବରଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ୮ ଜଣ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ନିଖୋଜ ରହିଛନ୍ତି । ଦୁଇ ଦେଶର ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ ଉଦ୍ଧାରକାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଜାପାନର ଏକ କୋଷ୍ଟଗାର୍ଡ ବିମାନ ଏବଂ ଦୁଇଟି ଜାହାଜ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଅଛନ୍ତି । ଉଭୟ ଦେଶର ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧିକ ଜାପାନୀ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଜାହାଜ ସେହି ବାଟରେ ଏବେ ଫସି ରହିଛନ୍ତି ।

ଏନେଇ ଜାପାନର କୋଷ୍ଟଗାର୍ଡର ମୁଖପାତ୍ର AFP କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋଟ ୧୪ ଜଣଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଏବଂ ଦେଶ ବାବଦରେ ଜାଣି ନାହୁଁ । ଜେଜୁ କୋଷ୍ଟଗାର୍ଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ୧୧ ଜଣ ଚେତାଶୂନ୍ୟ ଅବସ୍ତାରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସମସ୍ତ ଉଦ୍ଧାର ଲୋକଙ୍କୁ ଜାପାନର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ନାଗାସାକିକୁ ପଠାଯାଉଛି । ଏହି ଉଦ୍ଧାରକାର୍ଯ୍ୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର କୋଷ୍ଟଗାର୍ଡ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୬ ଜଣଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଜିନ୍ ତିଆନ୍ ନାମକ ଏହି ଜାହାଜଟି ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଜାପାନର ସୁଦୂର ତଥା ଜନବହୁଳ ଡାନଜୋ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ୧୧୦ କିଲୋମିଟର ପଶ୍ଚିମ ଅଞ୍ଚଳରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ଦୁଖଦ ସଙ୍କେତ ପଠାଇଥିଲା ।

ଜାପାନର ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଖପାଖରେ ଥିବା ତିନିଟି ଘରୋଇ ଜାହାଜ ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା । ଜାହାଜର କ୍ୟାପଟେନ ସାଟେଲାଇଟ୍ ଫୋନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୁଧବାର ସକାଳେ ସେ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀମାନେ ବୁଡ଼ି ଯିବେ । ଏହା ପରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

ଜାପାନର ସରକାରୀ ମୁଖପାତ୍ର ହିରୋକାଜୁ ମାଟସୁନୋ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି । ଜାହାଜରେ ୧୪ ଜଣ ଚାଇନାର ନାଗରିକ ଏବଂ ମିଆଁମାରର ୮ ଜଣ ଲୋକ ଥିଲେ । ଜାହାଜ ବୁଡ଼ି ଯାଇଥିବା ଅଞ୍ଚଳ ନାଗାସାକି ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ଜେଜୁ ଦ୍ୱୀପ ମଧ୍ୟରେ ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ପାଗ ଖରାପ ଥିବାରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଶହ ଶହ ବିମାନ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି ।