PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଟାଉନ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରିଜେଣ୍ଟ ମାର୍କେଟ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ, ଫାଙ୍କା ଗୁଳି ଚାଳନା କରି ୧୦ ଅଟକ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଟେନ୍ସା ଗୀତାରାଣୀ ମାଇନ୍ସ ସମ୍ମୁଖରେ ଅଘଟଣ, ହାଇଓ୍ୱା ସହ ଜିଅନ୍ତା ଜଳିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ବଡ଼ବିଲ : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ବାମେବାରୀ ଥାନା ବସନ୍ତପୁର ମାଝୀ ସାହିରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, କଟୁରୀରେ ହାଣି ମୁଣ୍ଡଗଣ୍ଡି ଅଲଗା କରିଦେଲା ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବାରିପଦା ଷ୍ଟେସନ ଠାରେ ଗଛ ପଡ଼ି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ତାର ଛିଡି ଅଟକିଲା ଟ୍ରେନ, ବିଳମ୍ବରେ ଚାଲିବ ଟ୍ରେନ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବନ୍ୟା ଲାଗି ଛୁଟି ବାତିଲ, ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଓଡ୍ରାଫ-ଏନ୍‌ଡିଆରଏଫ୍‌-ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବିଶୋଇ ଥାନା ଲୋହାକାନି ଭୋଳ ବେଡା ଗ୍ରାମରେ ବିଳମ୍ୱିତ ରାତିରେ ଭୁଷୁଡିଲା ଘରର କାନ୍ଥ, ଚାଲିଗଲା ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସମେତ ୟୁପିର କେତେକ ଜିଲ୍ଲା , କୌଣସି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇନଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ବେକରେ ବ୍ଲେଡ୍‌ ମାରି ସୁନା ଚେନ୍‌ ଲୁଟ ଉଦ୍ୟମ ଫେଲ୍, ଧରାପଡି ଛେଚା ଖାଇଲେ ୩ ଲୁଟେରା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ୬୨୧.୦୨ ଫୁଟ୍‌କୁ ଖସିଲା ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଜଳସ୍ତର, ୨୦ ଗେଟ ଦେଇ ଚାଲିଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୧ରୁ ବନ୍ୟାଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ କରିବ ପିସିସି ଟିମ୍‌, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଦେବେ ରିପୋର୍ଟ
  • ||
  • ବାଲିଗୁଡ଼ା : ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ତିଲୋରୀ ପଞ୍ଚାୟତର ସିମନବାଡ଼ି ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଥିବା ପୋଲର ପାର୍ଶ୍ଵ ରାସ୍ତା ଧସି ଯାଇଛି, ବସ୍ ଚଳାଚଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠପ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ସଦର ବ୍ଲକ ମହାଦେଇଯୋଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଟିକରପଡ଼ାରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ କାନ୍ଥ ଭୁଷୁଡ଼ି ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ୱାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଜୟପୁର/ଦିଲ୍ଲୀ : ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ୬ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଜୀବନ : ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୋକପ୍ରକାଶ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାଙ୍କ ବିହାରୀ ମନ୍ଦିରରେ ବଡ଼ ଧରଣ ଅଘଟଣ, ମଙ୍ଗଳା ଆରତୀ ସମୟରେ ଦଳା ଚକଟାରେ ଦୁଇ ମୃତ
  • ||

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଜଣାଇଲା କେନ୍ଦ୍ର, ଚୋରି ହୋଇଛି ରାଫେଲ ଦସ୍ତାବିଜ

source:www.indiatoday.in

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୬ ।୩(ଏଜେନ୍ସି): ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ କିଣାଯିବା ସଂକ୍ରାନ୍ତ ରାଜିନାମାର କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦସ୍ତାବିଜ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରୁ ଚୋରି ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ସବୁ ଦସ୍ତାବିଜ ଖବରକାଗଜରେ ଛପାଯାଇଛି । ସରକାର ଏହାର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ତଦନ୍ତ କରୁଛନ୍ତି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଆଜି ରାଫେଲ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏହା ଅବଗତ କରାଯାଇଛି । ଏଥିସହ ଚୋରି ଦସ୍ତାବିଜ ଆଧାରରେ ପୁନର୍ବିଚାର ଆବେଦନ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିବାରୁ ତାକୁ ଖାରଜ କରିବା ଲାଗି ସରକାର ନିବେଦନ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇ, ବିଚାରପତି ଏସ୍‌.କେ କୌଲ ଓ ବିଚାରପତି କେ.ଏମ୍‌ ଯୋଶେଫଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ଖୋଲା କୋର୍ଟରେ କରୁଛନ୍ତି । ରାଫେଲ ରାଜିନାମାରେ ବଡ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଛି ଓ ସରକାର ଅନେକ ତଥ୍ୟ ଲୁଚାଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରି ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଯଶୱନ୍ତ ସିହ୍ନା, ଅରୁଣ ସୌରୀ, ଆଡଭୋକେଟ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଭୂଷଣ ଓ ଏମ୍‌. ଏଲ୍‌ ଶର୍ମା ଏବଂ ଆପ୍‌ ନେତା ସଞ୍ଜୟ ସିଂହଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପିଟିସନ ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି । ଇଂରାଜି ଖବରକାଗଜ ‘ଦି ହିନ୍ଦୁ’ରେ ପ୍ରକାଶିତ ରାଫେଲ ରାଜିନାମା ସଂକ୍ରାନ୍ତ କେତେକ ତଥ୍ୟ ଆଡଭୋକେଟ ଭୂଷଣ କୋର୍ଟଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ । ମାତ୍ର ତାକୁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ (ଏଜି) କେ.କେ. ବେଣୁଗୋପାଳ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ । କହିଥିଲେ ଚୋରି ଦସ୍ତାବିଜର ତଥ୍ୟ ଖବରକାଗଜ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ସେହି ଖବରକାଗଜରେ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୮ରେ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ଆଜିର ପୁଣିଥରେ କିଛି ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଏସବୁ ତଥ୍ୟ ଗୋପନ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ତାକୁ ସୂଚନା ଅଧିକାର (ଆର୍‌ଟିଆଇ) ଆଇନରୁ ବାଦ୍‌ ଦିଆଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଖବରକାଗଜରେ ତାହା ସାର୍ବଜନୀନ କରାଯାଇଛି । ଏହା ସରକାରୀ ଗୋପନୀୟତା ଆଇନର ଉଲ୍ଲଂଘନ । ଏସବୁ ବିଚାର ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ । ଏହା ଅଦାଲତ ଅବମାନନା ।
ତେବେ ଚୋରି ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ସରକାର ସତ୍ୟପାଠ କରି ଜଣାଇବେ କି ବୋଲି କୋର୍ଟ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବାରୁ ଏଜି ଆସନ୍ତାକାଲି (ଗୁରୁବାର) ତାହା ଦାଖଲ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ କି କୋର୍ଟଙ୍କ ବୟାନକୁ ନେଇ ବିରୋଧୀ ଦଳ ରାଜନୀତି କରିବେ । ତେଣୁ କୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାରେ ସଂଯମ ଆଚରଣ କରିବା ଉଚିତ ହେବ । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସାମଗ୍ରୀ କ୍ରୟ ମାମଲାରେ ନ୍ୟାୟିକ ଯାଞ୍ଚ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ଯଦି ଏହାର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ହେବ ତେବେ ଦେଶର ବହୁତ ବଡ କ୍ଷତି ହେବ । ଭବିଷ୍ୟତରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସାମଗ୍ରୀ କିଣା ଉପରେ ତାହାର ପ୍ରଭାବ ପଡିବ । ଭାରତ ସହ ରାଜିନାମା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନିଙ୍କୁ ଭାବିବାକୁ ପଡିବ । ଏଜିଙ୍କ ଏହି ବୟାନ ଉପରେ ଜବାବ ରଖି ଆଡଭୋକେଟ ଭୂଷଣ କହିଲେ କି ସରକାର କୋର୍ଟଙ୍କୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଚୋରି ଦସ୍ତାବିଜକୁ ସମସ୍ତେ ଦେଖିବା ଓ ପଢ଼ିବା ପରେ ସରକାର କହୁଛନ୍ତି କୋର୍ଟ ତାକୁ ଦେଖିପାରିବେ ନାହିଁ । ବିଚାର ସମୟରେ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଗୋଗୋଇ କହିଲେ କି ଯଦି ଆପଣଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ରାଫେଲ ଦସ୍ତାବିଜ ଚୋରି ହୋଇଛି ଓ ଚୋରି ଦସ୍ତାବିଜ ଖବରକାଗଜରେ ଛପାଯାଇଛି ତେବେ ସରକାର କାହିଁକି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାନ୍ତି । ସେହିଭଳି ଜଷ୍ଟିସ ଯୋଶେଫ ମଧ୍ୟ କଡା ଟିପ୍ପଣୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲଙ୍କୁ ପଚାରିଛନ୍ତି ଆପଣ କହୁଛନ୍ତି ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗର ଆଧାର ବେଆଇନ ସୂତ୍ରରୁ ହୋଇଥିବାରୁ ଯାଞ୍ଚ ହେବନାହିଁ । ଆମେ ତାକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଚୋରି ହୋଇଥିବା ଦସ୍ତାବିଜ ବେଶ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ପ୍ରମାଣ ଯଦି ଠିକ୍‌ ଓ ଦୁର୍ନୀତି ଯଦି ହୋଇଛି ତେବେ ତଦନ୍ତ ହେବା ନିହାତି ଦରକାର । ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ଆସନ୍ତା ୧୪ରେ ହେବ । ଆଜିର ଶୁଣାଣି ବେଳେ ଆପ୍‌ ନେତା ସଞ୍ଜୟ ସିଂହଙ୍କ ଓକିଲ କୋର୍ଟରେ ପିଟିସନ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ । ମାତ୍ର ସିଂହ ଅଦାଲତ ବିରୋଧରେ କଡ୍ଡା ଟିପ୍ପଣୀ ଦେଇଥିବାରୁ କୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ଆବେଦନ ଗ୍ରହଣ କରିନଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଅଦାଲତ ଅବମାନନା ମାମଲାରେ ହାଜର ହେବାକୁ କହିଥିଲେ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ୩୬ଟି ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ କିଣିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କରିଥିବା ଚୁକ୍ତିରେ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରି ତାହାର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଲାଗି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପିଟିସନ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ୨୦୧୮ ଡିସେମ୍ବର ୧୩ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମାମଲାର ବିଚାର କରି ରାଫେଲ ରାଜିନାମାରେ ଅନିୟମିତତା ହୋଇନାହିଁ ବୋଲି ରାୟ ଦେବା ସହିତ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଆଗତ ସବୁ ରାଜିନାମାକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଥିଲେ । ମାତ୍ର ଆବେଦନକାରୀମାନେ ନୂଆ ଦସ୍ତାବିଜ ଦାଖଲ କରିବା ସହ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରାଜିନାମା ବେଳେ ପ୍ରାଇସ, ପ୍ରୋସେଡ୍ୟୁର ଓ ପାର୍ଟନର ଚୟନରେ ନିୟମ ପାଳନ କରିନାହାନ୍ତି ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ ରାୟର ପୁନର୍ବିଚାର କରିବାକୁ ପିଟିସନ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ । ଗତ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୨୬ରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ଏହାକୁ ବିଚାର ପାଇଁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।