PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା : ସିମେଣ୍ଟ ଇଟାଭାଟି ମାଲିକଙ୍କୁ ବିଭତ୍ସ ଭାବେ ହତ୍ୟା, ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରୁ ଲୁଟେରା ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଗିରଫ, ୧୭୧ ଗ୍ରାମର ସୁନା ଜବତ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କପି ଯାଞ୍ଚ୍ ବାହାନାରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ ଅଭିଯୋଗ, ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ସମ୍ମୁଖରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା : ଏସଏମସି ପାୱାର ଜେନେରେସନ କାରଖାନାରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ନିଆଁରେ ପୋଡ଼ି ହୋଇ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ କୁଲତା ସମାଜ, ନୃସିଂହନାଥ ପୀଠର ଉନ୍ନତିକରଣ ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ଦେଲେ ଧନ୍ୟବାଦ
  • ||
  • ମାର୍ଶାଘାଇ : ଦିନ ଦ୍ଵିପ୍ରହରେ ଲୁଟ୍, ମହିଳାଙ୍କୁ ଭୁଜାଲି ଦେଖାଇ ଅଳଙ୍କାର ଲୁଟିନେଲେ ୨ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫି: ଇତିହାସ ରଚିଲେ ଋତୁରାଜ, ଗୋଟିଏ ଓଭରରେ ମାରିଲେ ୭ ଛକା
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା : ସିମେଣ୍ଟ ଇଟାଭାଟି ମାଲିକଙ୍କୁ ବିଭତ୍ସ ଭାବେ ହତ୍ୟା, ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା: ବାଲିଆ ବାଣ ବିସ୍ଫୋରଣ ଅଘଟଣ: ଏସ୍‌ସିବିରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଆହୁରି ୧୧ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଟକ: ଡିସେମ୍ବର ୯ରୁ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ଏସ୍‌ଏ-୧ ଖାତା ଦେଖା, ୫୬ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ହେବ ମୂଲ୍ୟାୟନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଶୀତ ଲହରୀ ଅସମ୍ଭାଳ: ୧୦ ଡିଗ୍ରୀ ତଳେ ୭ ସହର, ସେମିଳିଗୁଡା ସବୁଠୁ ଥଣ୍ଡା
  • ||

କାଶ୍ମୀର ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମୁସଲମାନ ଛାତ୍ରମାନେ ଭଜନ ଗାଇବା ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନମସ୍କାର ଉପରେ MMUର ଉଦ୍‌ବେଗ, କହିଲା ଘାଟିରେ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱର ଏଜେଣ୍ଡାକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବା ହେଉଛି ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ…

ଜମ୍ମୁକାଶ୍ମୀର: କାଶ୍ମୀରର ବିଭିନ୍ନ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମୁସଲମାନ ଛାତ୍ରମାନେ ଭଜନ ଗାନ କରିବା ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନମସ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ନେଇ ମୁତାହିଦ୍ ମଜଲିସ୍-ଇ-ଉଲେମା (MMU) ବିରୋଧ କରିଛି ।  ଏନେଇ ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ, ଘାଟିରେ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱର ଏଜେଣ୍ଡାକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଏପରି କରାଯାଉଛି । ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ମାଧ୍ୟମରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ବନ୍ଦ କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସଂଗଠନ କହିଛି । ସୂଚନାଥାଉକି, ଏମଏମୟୁ (MMU) ହେଉଛି ପ୍ରାୟ ୩୦ ଟି ଧାର୍ମିକ, ସାମାଜିକ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ଏକ ସଂଗଠନ ।

ଏମଏମୟୁ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ, ବିଦ୍ୟାଳୟ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ମୁସଲମାନ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ହିନ୍ଦୁ ଧାର୍ମିକ ଗୀତ ଗାଇବା ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନମସ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ କୁହାଯାଉଛି । କାଶ୍ମୀରର ମୁସଲମାନ ପରିଚୟକୁ କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ପ୍ରୟାସ । ଏହି ମାମଲାକୁ ନେଇ ଆମେ ଶ୍ରୀନଗରର ଜାମା ମସଜିଦ ଠାରେ ଏକ ବୈଠକ କରିଥିଲୁ । ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ନିୟମ ମୁସଲ ମାନଙ୍କ ଧାର୍ମୀକ ଭାବନାକୁ ଆଘାତ ଦେଇଛି । ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ, ଏହି ବୈଠକରେ ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ ହୋଇଛି । ଘାଟିରେ ମୁସଲମାନ ପରିଚୟକୁ କମ୍‌ଜୋର କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତର ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛି । ଏହିପରି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଶୀଘ୍ର ବନ୍ଦ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ନିକଟରେ ଏକ ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ଏକ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରମାନେ ‘ରଘୁପତି ରାଘବ ରାଜା ରାମ’ ଗୀତ ଗାଇଥିବାର ନଜର ଆସିଥିଲେ । ଏମଏମୟୁ ଅଭିଭାବକମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି ଯେ ଯଦି ସେମାନଙ୍କର ପିଲାମାନେ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଣ-ଇସଲାମିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ବାହାର କରି ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନାମ ଲେଖାଇବା ଉଚିତ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର