PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ , ଗୁଳିମାଡ଼ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇ ଥିଲା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓଗଡ଼ରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୦ ଗରିବ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ବଣ୍ଟନ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନରେ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼, ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଦାମରେ ୩୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କୁ ଗୁଳି ମାଡ଼: ଛାତିରେ ବାଜିଛି ଗୁଳି, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ନିଆଯାଉଛି ହସ୍ପିଟାଲ
  • ||
  • ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌: ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ଫାଇନାଲ୍ ଫାଇଟ୍, ବେଲଜିୟମ-ଜର୍ମାନୀ ମଧ୍ୟରେ ଟାଇଟଲ ଟକ୍କର
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଇରାନ୍, ୭ ମୃତ, ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ହାତୀମୃତ ଦେହ ମିଳିବା ଘଟଣାରେ ୪ ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୨ ହାତୀଦାନ୍ତ ଜବତ…
  • ||
  • ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି: ଭାରତ ପାଇଁ ‘କର ବା ମର’, ସିରିଜ ଜିତି ସ୍ୱଦେଶ ଫେରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୦ରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ! ସଜେଇ ହେଉଛି ରମାଦେବୀ ମହିଳା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଚିନାବାଦାମ ଚାଷର ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଶିଖିବେ ଓଡ଼ିଆ କୃଷକ, ୮୦ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଗୁଜରାଟ ପଠାଇଲା ସୋଆ
  • ||

ଫ୍ଲାଇଓଭର ଓ ମେଟ୍ରୋର ନିଆରା ସାମଞ୍ଜସ୍ୟ , ଗିନିଜ୍‌ ବୁକ୍‌ରେ ସ୍ଥାନିତ ନାଗପୁର ସହର

ନାଗପୁର : ୱିଣ୍ଟର କ୍ୟାପିଟାଲ ବା ଅରେଞ୍ଜ ସିଟି ଭାବେ ସାରା ଦେଶରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ନାଗପୁର ସହରର ନାମ ଏବେ ଗିନିଜ ବୁକ୍‌ ଅଫ୍‌ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡ ରେ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଛି। ଭାରତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଜମାର୍ଗ ପ୍ରାଧିକରଣ (ଏନଏଚଏଆଇ) ଓ ମହା ମେଟ୍ରୋର ଟିମ୍‌ ଦ୍ୱାରା ନାଗପୁରରେ ତିଆରି କରାଯାଇଥିବା ହାଇୱେ ଫ୍ଲାଇଓଭର ଓ ମେଟ୍ରୋ ରେଲ ସହ ସିଙ୍ଗଲ କଲମ୍‌ରେ ସମର୍ଥିତ ସବୁଠୁ ଲମ୍ୱା ଡବଲ ଡେକର ଭାୟାଡକ୍ଟ(୩.୧୪ କିଲୋମିଟର)କୁ ଗିନିଜ ବୁକ୍‌ ଅଫ୍‌ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି।

NHAI, Maha Metro win Guinness Book of World Record for THIS Nagpur project;  Nitin Gadkari hails | Zee Business

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସଡ଼କ ପରିବହନ ଓ ରାଜମାର୍ଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡକରୀ ଏନଏଚଏଆଇ ଓ ମହା ମେଟ୍ରୋର ଟିମ୍‌କୁ ଏହି ଉପଲବ୍ଧି ପାଇଁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି କି ସେ ଏହି ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ କାମ ପାଇଁ ସଂପୃକ୍ତ ଇଂଜିନିୟର , ଅଧିକାରୀ ଓ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ହୃଦୟରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଓ ସଲାମ କରୁଛି , ଯେଉଁମାନେ କି ଏହାକୁ ସମ୍ଭବ କରିବାରେ ଚବିଶ ଘଣ୍ଟା ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ  ନିତିନ ଗଡ଼କରୀ କହିଛନ୍ତି କି ଏହିପରି ବିକାଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ମୌଳିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଢାଞ୍ଚାରେ ନିର୍ମାଣରର କଥାକୁ ପୂରା କରିବ।

Nagpur Metro And NHAI Achieves Guinness World Record For Building Longest  Double Decker Flyover

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ , ୱାର୍ଧା ରୋଡରେ ତିଆରି ୩.୧୪ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ୱ ଏହି ଡବଲ ଡେକର ଭାୟାଡକ୍ଟରେ ମୋଟ ୩ଟି ମେଟ୍ରୋ ଷ୍ଟେସନ ଅଛି , ଯେଉଁଥିରେ ଛତ୍ରପତି ନଗର , ଜୟପ୍ରକାଶ ନଗର ଓ ଉଜ୍ଜୱଲ ନଗର ସାମିଲ ଅଛି। ଏହି ଷ୍ଟେସନ ଗୁଡ଼ିକର ଇଂଜିନିୟରିଂ ବିଚାର ପ୍ରକ୍ରିୟା , କନସେପ୍ଟ , ଡିଜାଇନ ଓ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀତା କୌଣସି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଠାରୁ କମ୍‌ ନଥିଲା । ଯେବେ ଆରମ୍ଭରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ପରିକଳ୍ପନା କରାଯାଇ ଥିଲା , ସେତେବେଳେ ହାଇୱେ ଫ୍ଲାଇଓଭର ଓ ମେଟ୍ରୋ ରେଳର ମାର୍ଗରେଖା  ୱାର୍ଧା ରୋଡ ସ୍ଥିତ ଗୋଟିଏ ହିଁ ହାଇୱେରେ ଥିଲା ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର