PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା ସାଲେଭଟା ଛକରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ଗୁରୁତର ତ୍ରୁଟି, ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ଭରିବା କ୍ଷଣି ମଝି ଆକାଶରେ ଦେଖାଗଲା କଳା ବେଲୁନ୍, ୪ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ପୋଲିସ-ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଉଦ୍ୟାନବନ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା ଛକରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ୍ ମନମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ଏକ ଭାଲୁର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କୋଲକାତା : ମାତ୍ର ୭୫ ଟଙ୍କା ପାଉଣା ଫେରସ୍ତ ଦାବିରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଅଶାନ୍ତି, ନମାଜ ପଢ଼ି ଫେରିବା ବାଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୨୦୧୯ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ୧୦ ହଜାର ୧୨୯ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜୁଲାଇ ୬ରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଘୋଷଣା । ଦିନ ୧ଟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇପ ରେଜଲ୍ଟ । ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା/ଫୁଲବାଣୀ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗାର ଖପୁରି ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସ୍‌ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରୀ ଡାକ୍ତର ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅଲ୍ଲୁରୀ ସୀତାରାମ ରାଜୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କରିବେ ଉନ୍ମୋଚନ
  • ||
  • କୋଟପାଡ଼ : କୋଟପାଡ଼ ମୀନାବଜାରରେ ଦୋଳି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ନାବଳିକାଙ୍କ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପୁଣିଥରେ ଏକନାଥଙ୍କ ବାଜିମାତ୍। ଫ୍ଳୋର ଟେଷ୍ଟରେ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ସିନ୍ଦେ। ସିନ୍ଦେଙ୍କୁ ୧୬୪ ସଦସ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସୂଚନା।
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଚଞ୍ଚରମୁଣ୍ଡା ଛକ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲ୍ଲୁରେ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୧୬ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୨୦୨୨ : ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଲେ ସିନି ଶେଟ୍ଟୀ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଆଲପାଇନ୍ ଗ୍ଲାସିୟରର ବିଶାଳ ଖଣ୍ଡ, ୫ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ନେଇ ବୋର୍ଡର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସଚିବାଳୟରେ ଆଜି ନିଆଯିବ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବାଲିଘାଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ଲାଲୁ ଯାଦବ, ପଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲେ ଆହତ
  • ||
  • ଡେନମାର୍କ : ଡେନମାର୍କର ସପିଂ ମଲରେ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ୩ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନର ଧମକ: ଆଜିଠୁ ରାଜଧାନୀରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବରୋଧ

source:http://www.gumrfnews.com

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୫ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଚାରିପଟୁ ରାଜଧାନୀକୁ ଜଗିବୁ । ପନିପରିବା ହେଉ କି ଆଳୁ ବୋଝେଇ ଗୋଟିଏ ବି ଗାଡି଼ ସହର ଭିତରକୁ ଛାଡି଼ବୁନି । ଏମିତି ଢଙ୍ଗରେ ରାଜଧାନୀର ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବରୋଧ କରିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଛି ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନ ।
ସେପଟେ ସଂଗଠନର ଏଭଳି ଚାଲେଞ୍ଜରେ ହଡ଼ବଡ଼େଇ ଯାଇଛି ପୁଲିସ । ଏବେଠୁ ସଂଗଠନର ଚାଷୀନେତାଙ୍କୁ ହେପାଜତକୁ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଦଫା ଦଫା କରି ଚାଷୀଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖୁଛି । ରାଜଧାନୀ ପ୍ରବେଶସ୍ଥଳ, ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ପୁଲିସ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଅଟକାଇ ସହର ଭିତରକୁ ପୂରାଇ ନଦେବାକୁ ଫୁଲ ଦମ୍‌ରେ ଲାଗିଛି ।
କିଛି ଦିନର ବ୍ୟବଧାନରେ ପ୍ରାଇସ୍‌, ପେଷ୍ଟିସ୍‌ ଓ ପେନ୍‌ସନ୍‌କୁ ପ୍ରସଙ୍ଗ କରି ସଂଗଠନ ପୁଣି ଥରେ ଆନ୍ଦୋଳନର ଗିୟର ମୋଡି଼ଛି । ଏଥର ସିଧାସଳଖ ଆଇନ୍‌କୁ ହାତକୁ ନେବାକୁ ଯୋଜନା ପାଞ୍ଚିଛି । ରାଜଧାନୀରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବରୋଧ କରିବାକୁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡି଼ଛନ୍ତି ନବନିର୍ମାଣ ଚାଷୀ । ଚାଷୀନେତା ତଥା ସଂଗଠନ ସଂଯୋଜକ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର କହିଛନ୍ତି, ଲକ୍ଷାଧିକ ଚାଷୀ ଏବେ ରାଜଧାନୀ ମୁହାଁ । ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଚାଷୀ ପ୍ରତି ଜିଲ୍ଲାର ସଦର ମହକୁମାରୁ ମାଡି଼ ଆସୁଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତାକାଲି ଲୋୟର ପିଏମ୍‌ଜିରେ ଏକାଠି ହେବେ । ମହାସମାବେଶ କରି ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଗର୍ଜିବେ । ଦରକାର ପଡି଼ଲେ, ଜାତୀୟ ରାଜପଥକୁ ଅବରୋଧ କରାଯିବ । ସହରକୁ ଆସୁଥିବା ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକକୁ ଅଟକାଯିବ ।
ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ପୁଲିସ ଏବେଠୁ ଚାଷୀ ସମାବେଶକୁ ଭଣ୍ଡୁର କରିବାରେ ଲାଗିପଡ଼ିଲାଣି । କଟକ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ଚଣ୍ଡିଖୋଲ, ଅନୁଗୁଳ, ଢେଙ୍କାନାଳ, କେନ୍ଦୁଝରରେ ଏକାଠି ହେଉଥିବା ଚାଷୀଙ୍କୁ ଜବରଦସ୍ତ ଅଟକାଉଛି । ଚାଷୀନେତାଙ୍କୁ ବଳପୂର୍ବକ ଗିରଫ କରି ନେଉଛି । ସଂଯୋଜକ ଶେଷଦେବଙ୍କୁ ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ, ସଂଗ୍ରାମ କେଶରୀ ମଲ୍ଲିକଙ୍କୁ କେନ୍ଦୁଝରରୁ, ମହେଶ୍ୱର ଜେନାଙ୍କୁ ନୟାଗଡ଼ରୁ ପୁଲିସ ଗିରଫ କରିସାରିଛି ।
୨୦୧୬ ଡିସେମ୍ବର ୧୧ରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସହରରେ ପୂରେଇ ଦେଇନଥିଲେ । ଗତବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ ଚାଷୀଙ୍କ ପଦଯାତ୍ରାକୁ ରାଜଧାନୀ ଉପକଣ୍ଠ (ତମାଣ୍ଡୋ, ହଂସପାଳ)ରେ ଅଟକାଇଥିଲେ । ଜଣେ ବି ଚାଷୀଙ୍କୁ ସହର ଭିତରକୁ ପୂରାଇ ଦେଇନଥିଲେ । ପୁଲିସ ଫୋର୍ସକୁ ଢାଲ କରି ଚାଷୀଙ୍କ ସମାବେଶକୁ ଭଣ୍ଡୁର କରିବା ଭଳି ସରକାରଙ୍କ ଚାଲ୍‌ ଏଥର ଫେଲ୍‌ ମାରିବ । ଆସନ୍ତାକାଲିଠାରୁ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ଧରି ଆଇନ୍‌ ଅମାନ୍ୟ ଚାଲିବ । ସହରରେ ଏକରକମ ଜରୁରିକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିବ ବୋଲି ସେ ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି ।
ସେପଟେ ନବ ନିର୍ମାଣର ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବରୋଧ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏବେଠୁ ତୟାରି କଲାଣି ପୁଲିସ । ଏନେଇ ଡିସିପି ଅନୁପ ସାହୁ କହିଛନ୍ତି, ସଂଗଠନର ନେତାଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରହିଛି । ଆସନ୍ତାକାଲିଠୁ ଲୋୟର ପିଏମ୍‌ଜିର ସୁରକ୍ଷାକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି କରାଯିବ । ୧୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ପୁଲିସ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ ହେବ । ସହରର ବିଭିନ୍ନ ଛକରେ ମଧ୍ୟ ପୁଲିସ ଜଗିବେ । ସଂଗଠନର ସଦସ୍ୟ ଯଦି ଆଇନ୍‌ ହାତକୁ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି, କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର