PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ହେଲା ଅମୁଲ ଓ ମଦର ଡାଏରୀ କ୍ଷୀର ଦାମ୍, ଲିଟର ପ୍ରତି ବଢିଲା ୨ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ୩୯ ଜଣ ଆଇଟିବିପି ଯବାନଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବା ବସ୍‌ ନଦୀରେ ଖସିଲା, ୭ ମୃତ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ବେହାଲ ହେମଗିର ବ୍ଲକ, ଭାଙ୍ଗିଗଲା ୧୨ ଘର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୧୦ଟି ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ବନ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ସରକାର, ୭ଦିନ ଯାଏଁ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଛୁଟି ବାତିଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ୩ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ- ଏସଆରସି
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ନୟାଗଡ଼ର ୩୦ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଛୁଟି ଘୋଷଣା
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀ ନିକଟରେ ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଟପିଲା ମହାନଦୀର ଜଳସ୍ତର
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ବୈତରଣୀରେ ବନ୍ୟା, ଧାମନଗର ଓ ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକର ୩୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗାଁ ଜଳବନ୍ଦୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୨୫୫ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟା, ମାଆ ସମ୍ମୁଖରେ ପୁଅକୁ ଖଣ୍ଡାରେ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||

ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ବିମାନରେ ଚୋକ୍‌ସି, ନିରବଙ୍କୁ ଅଣାଯିବ: କ୍ୟାରିବିୟାନ୍‌ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଲୁଚିଛନ୍ତି

source:www.businesstoday.in

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୭ା୧(ଏଜେନ୍ସି): ୧୩,୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପିଏନ୍‌ବି ସ୍କାମ୍‌ ମାମଲାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ନିରବ ମୋଦି ଏବଂ ତାଙ୍କ ମାମୁ ମେହୁଲ୍‌ ଚୋକ୍‌ସିଙ୍କୁ ଭାରତ ଅଣାଯିବ । ମୋଦି ସରକାର ଏହାକୁ ବାସ୍ତବ ରୂପ ଦେବା ପାଇଁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି । ଏହି ଅଭିଯୁକ୍ତଦ୍ୱୟଙ୍କୁ ଭାରତ ଆଣିବା ପାଇଁ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ବିମାନ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ସୂତ୍ର ମୁତାବକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ତଦନ୍ତ ବ୍ୟୁରୋ (ସିବିଆଇ) ଏବଂ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ (ଇଡି) ଏମାନଙ୍କୁ ଭାରତ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ୱେଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଗସ୍ତ କରିବେ ।
ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି ପଳାତକ ଅରବପତି ବ୍ୟବସାୟୀ ମେହୁଲ ଚୋକ୍‌ସି ଏବଂ ୱିନ୍‌ସମ୍‌ ଡାଏମଣ୍ଡ୍‌ସର ପ୍ରମୋଟର ଜତିନ୍‌ ମେହେଟ୍ଟା ଭାରତର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ କିଛି କ୍ୟାରିବିୟାନ୍‌ ରାଷ୍ଟ୍ରର ନାଗରିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଅପବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି । ବିପୁଳ ଅର୍ଥ ବ୍ୟୟ କରି ସେମାନେ ନାଗରିକତ୍ୱ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ଜତିନ୍‌ ମେହେଟ୍ଟା କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସେଣ୍ଟ କିଟ୍‌ସ ଓ ନେଭିସ୍‌ର ନାଗରିକତ୍ୱ ହାସଲ କରିଥିବା ବେଳେ ଚୋକ୍‌ସି ନିକଟରେ ଆଣ୍ଟିଗୁଆ ଏବଂ ବାର୍‌ବୁଆଡ଼ାର ନାଗରିକତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ୧୩୨ ଦେଶକୁ ଭିସାମୁକ୍ତ ଭ୍ରମଣ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି । ଫଳରେ ଏମାନେ ଅବାଧରେ ବିଦେଶ ଭ୍ରମଣ କରୁଛନ୍ତି । ତଦନ୍ତକାରୀ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ମୁତାବକ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅପରାଧୀମାନେ କିଛି ପରିମାଣର ନିବେଶ କରି ସହଜରେ କ୍ୟାରିବିୟାନ୍‌ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡ଼ିକର ନାଗରିକତ୍ୱ ହାସଲ କରିପାରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ସହ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ଚୁକ୍ତି ହୋଇନଥିବାରୁ ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ସୁହାଉଛି ଏବଂ ସେମାନେ ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକରେ ସହଜରେ ଆତ୍ମଗୋପନ କରିପାରୁଛନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କୁ ଭାରତ ଆଣିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର