PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୁକ୍ଷାବାହିନୀ ଏବଂ ନକ୍ସଲଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ, ୪ ହାର୍ଡକୋର ମାଓବାଦୀ ନିହତ
  • ||
  • ସମ୍ଵଲପୁର : ମୌର୍ଯ୍ୟ ରେସିଡେନ୍ସରୁ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ, ସିସିଟିଭି ତାଡ଼ି ନେଇଗଲେ ଲୁଟେରା
  • ||
  • ଭୁବନ : ଚୋରା କୋଇଲା ବୋଝେଇ ୪୦୭ ଜବତ, ଡ୍ରାଇଭର୍ ଓ ହେଲପର ଗିରଫ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : କେନ୍ଦୁଝର ରାଜ ଉଆସରୁ ୨ଟି ବିରାଟକାୟ ଅଜଗର ସାପ ଉଦ୍ଧାର
  • ||

ଜାତୀୟ ଫିଲ୍ମ ମ୍ୟୁଜିୟମ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କଲେ ମୋଦି

ମୁମ୍ବାଇ,୧୯ ।୧(ଏଜେନ୍ସି): ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଆଜି ମୁମ୍ବାଇରେ ପ୍ରଥମ ଜାତୀୟ ଫିଲ୍ମ ମ୍ୟୁଜିୟମ (ଏନ୍‌ଏମ୍‌ଆଇସି)ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି । କହିଛନ୍ତି ସିନେମା ଓ ସମାଜ ପରସ୍ପରର ପ୍ରତିଫଳନ । ସମାଜରେ ଯାହା ଘଟୁଛି ତାହା ଫିଲ୍ମରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ଏବଂ ଫିଲ୍ମରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିବା ଦୃଶ୍ୟ ସମାଜରେ ମଧ୍ୟ ଘଟୁଛି । ଆଜିର ସିନେମା ସମସ୍ୟା ସମାଧାନର ବାଟ ଦେଖାଇଛି । ଭାରତ ବଦଳୁଛି, ତା ସହିତ ସମାଧାନର ବାଟ ବାହାରୁଛି । ଯେଉଁଠାରେ ସମସ୍ୟା ଅଛି, ସେଠାରେ ସମାଧାନ ରହିଛି । ଫିଲ୍ମ ଡିଭିଜନ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଊନବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଐତିହାସିକ ପ୍ରାସାଦ ଗୁଲସନ ମହଲ ଓ ଏକ ନୂଆ ଅଟ୍ଟାଳିକାକୁ ନେଇ ୧୪୦ କୋଟି ୬୧ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି ଏହି ମ୍ୟୁଜିୟମ । ଏଠାରେ ଦାଦାସାହେବ ଫାଲ୍‌କେଙ୍କ ରାଜା ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ଓ କାଳିୟ ମର୍ଦ୍ଦନ ଫିଲ୍ମର ଦୃଶ୍ୟ, ପୁରୁଣା କ୍ୟାମେରା, ସୁଟିଂ ଉପକରଣ ଓ ବିରଳ ଫଟୋଗ୍ରାଫ, ହିନ୍ଦୀ ଓ ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷାରେ ନିର୍ମିତ ଫିଲ୍ମ ପୋଷ୍ଟର, ବୁକଲେଟ, ଲବିକାର୍ଡ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି । ଭାରତୀୟ ସିନେମା ଗତ ଏକ ଶତାବ୍ଦୀ ଭିତରେ କିଭଳି ବିକଶିତ ହୋଇଛି ତାହାର ଫଟୋଚିତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜ୍ୟବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂହ ରାଠୋର, ସିବିଏଫସି ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶୂନ ଯୋଶୀ, ଗାୟିକା ଆଶା ଭୋଁସଲେ, ଏ.ଆର ରହମନ, ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତା ମନୋଜ କୁମାର, ଜିତେନ୍ଦ୍ର, ରଣଧୀର କପୁର, ଆମିର ଖାନ, କଙ୍ଗନା ରାଣାୱତ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର