PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଇଡା ବ୍ଲକର ଫଟାଟାଙ୍ଗର ଆଶ୍ରମ ଛାତ୍ରୀ ନିବାସରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଛାତ୍ରୀ ଅସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ୫ମ ଟେଷ୍ଟ: ଜୋ ରୁଟ୍‌ ଏବଂ ଜନି ବୈୟାରିଷ୍ଟୋଙ୍କ ଶତକୀୟ ଇନିଂସ, ଭାରତକୁ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ହରାଇ ସିରିଜ ବରାବର୍‌ କଲା ଇଂଲଣ୍ଡ
  • ||
  • ପୁଣି ରାଜଧାନୀରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ଭୁବନେଶ୍ବର ସ୍ଥିତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟବିହାର ନିକଟ ଏକ ଭଡାଘରୁ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଉତ୍କଟ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା, ମୁଲତବୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ବିରୋଧୀ
  • ||
  • ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ : ମୋବାଇଲ୍ ଗେମ୍ ହେଲା କାଳ, ଅନଲାଇନ୍ ଗେମ୍ ଖେଳି ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ହାରିଯିବାରୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ସମ୍ଵଲପୁର : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣା ଟ୍ରକ୍, ୨ ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ୫୫ଟି ନୂତନ ବାତ୍ୟା ଓ ବନ୍ୟା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ, ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିରୁ ୨୯ କୋଟି ୩୬ ଲକ୍ଷ ମଞ୍ଜୁର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ପୋଲିସ ପଞ୍ଝାରେ ଦୁଇ ନକଲି ମାଓବାଦୀ, ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ ଦେଇ ମାଗୁଥିଲେ ୫ ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରୁ ବାପା ଓ ଝିଅ-ପୁଅଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ: କମାଣ୍ଡର ଜିପ୍‌ରୁ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ହେରାପଞ୍ଚମୀ, ନନ୍ଦିଘୋଷ ରଥ ଭାଙ୍ଗି ରାଗ ଶୁଝାଇବେ ଅଭିମାନିନୀ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସାଆନ୍ତାଣୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ଲଘୁଚାପ ବଳୟ ସୃଷ୍ଟି, ୪ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା: ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||

ସେନା ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସହିତ ୧୯ ସେନା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପରମ ବିଶିଷ୍ଟ ସେବା ପଦକ ସମ୍ମାନ ଦେଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୪।୩:  ସେନା ମୁଖ୍ୟ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ସହିତ ୧୯ ଜଣ ସେନା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଆଜି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ପରମ ବିଶିଷ୍ଟ ସେବା ପଦକ(ପିଭିଏସ୍ଏମ୍) ରେ ସମ୍ମାନିତ କରିଛନ୍ତି। ପରମ ବିଶିଷ୍ଟ ସେବା ପଦକ ଭାରତର ଏକ ସେନା ପୁରସ୍କାର। ଏହାର ଗଠନ ୧୯୬୦ ମସିହାରେ କରାଯାଇଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ଏହା ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ଓ ସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସବୁଠାରୁ ଅସାଧାରଣ କାର୍ଯ୍ୟ (ମରୋଣ​ତ୍ତୋର) ପାଇଁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଉଛି।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଜେନେରାଲ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଏହି ସମ୍ମାନ ଦିଆଗଲା ତାଙ୍କ ଭିତରେ ୧୫ ଜଣ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ଓ ୩ ଜଣ ମେଜର ଜେନେରାଲ ରହିଛନ୍ତି। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଶାନ୍ତି କାଳର ଦ୍ବିତୀୟ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସେନା ସମ୍ମାନ କୀର୍ତ୍ତି ଚକ୍ର ଦୁଇ ସେନା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଦେବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଏହା ଜାଟ୍ ରେଜିମେଣ୍ଟର ମେଜର ତୁଷାର ଗୋବା ଓ ୨୨ ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଇଫଲର ସୋଭର ବିଜୟ କୁମାର(ମରୋଣତ୍ତୋର) ସମ୍ମାନ ଦିଆଯିବ। ଯଦିଓ ସିଆରପିଏଫର ଦୁଇ ଯବାନ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ପଣ୍ଡା(ମରୋଣତ୍ତୋର) ଓ ରାଜେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ନୈନ(ମରୋଣୋତ୍ତର)ଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କୀର୍ତ୍ତିଚକ୍ର ପାଇଁ ଚୟନ କରାଯାଇଛି। ତୃତୀୟ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସେନା ସମ୍ମାନ ସୌର୍ଯ୍ୟଚକ୍ର ୯ଜଣ ସେନା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ  କରାଯାଇଛି।

ଏଥିରେ ୧୦ ପାରାସୁଟ୍ ରେଜିମେଣ୍ଟ(ସ୍ପେଶାଲ ଫୋର୍ସ)ର ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ କର୍ନେଲ ବିକ୍ରାନ୍ତ ପ୍ରେଶର,୧୪ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଇଫଲସର ମେଜର ଅମିତ କୁମାର ଡିମରି, ୪ ଗୋର୍ଖା ରାଇଫଲ ମେଜର ଇମାଲିୟାକୁମ କେଇତଝର, ପାରାସୁଟ ରେଜିମେଣ୍ଟର ୯ମ ବାଟାଲିୟନର ମେଜର ରୋହିତ ଲିଙ୍ଗଓ୍ବାଲ ଓ ପ୍ରଥମ ବାଟାଲିୟନର କ୍ୟାପଟେନ୍ ଅଭୟ ଶର୍ମା ରହିଛନ୍ତି।ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ସୌର୍ଯ୍ୟ ଚକ୍ର ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଥିବା ୨୧ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଇଫଲ୍ସର କ୍ୟାପଟେନ୍ ଅଭିନବ କୁମାର ଚୌଧରି, ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଇଫଲ୍ସର ୯ମ ବାଟାଲିୟନର ଲାନ୍ସ ନାୟକ ଆୟୁବ ଅଲ୍ଲୀ, ୪୨ ତମ ବାଟାଲିୟନର ସିପାହୀ ଅଜୟ କୁମାର ଓ ୪୪ ତମ ବାଟାଲିୟର  ସାପେର ମହେଶ ଏଚଏନ୍ ମଧ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି।  ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ୧୦୩ ସେନାକର୍ମୀଙ୍କୁ ସେନା ପଦକ, ୭୪ ଜଣଙ୍କୁ ବିଶିଷ୍ଟ ସେନା ପଦକ ଓ ୩୫ ଜଣ ସେନାକର୍ମୀଙ୍କୁ ସେନା  ପଦକ(ବିଶିଷ୍ଟ) ପାଇଁ ଚୟନ କରାଯାଇଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର