PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା ସାଲେଭଟା ଛକରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ଗୁରୁତର ତ୍ରୁଟି, ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ଭରିବା କ୍ଷଣି ମଝି ଆକାଶରେ ଦେଖାଗଲା କଳା ବେଲୁନ୍, ୪ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ପୋଲିସ-ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଉଦ୍ୟାନବନ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା ଛକରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ୍ ମନମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ଏକ ଭାଲୁର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କୋଲକାତା : ମାତ୍ର ୭୫ ଟଙ୍କା ପାଉଣା ଫେରସ୍ତ ଦାବିରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଅଶାନ୍ତି, ନମାଜ ପଢ଼ି ଫେରିବା ବାଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୨୦୧୯ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ୧୦ ହଜାର ୧୨୯ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜୁଲାଇ ୬ରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଘୋଷଣା । ଦିନ ୧ଟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇପ ରେଜଲ୍ଟ । ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା/ଫୁଲବାଣୀ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗାର ଖପୁରି ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସ୍‌ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରୀ ଡାକ୍ତର ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅଲ୍ଲୁରୀ ସୀତାରାମ ରାଜୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କରିବେ ଉନ୍ମୋଚନ
  • ||
  • କୋଟପାଡ଼ : କୋଟପାଡ଼ ମୀନାବଜାରରେ ଦୋଳି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ନାବଳିକାଙ୍କ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପୁଣିଥରେ ଏକନାଥଙ୍କ ବାଜିମାତ୍। ଫ୍ଳୋର ଟେଷ୍ଟରେ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ସିନ୍ଦେ। ସିନ୍ଦେଙ୍କୁ ୧୬୪ ସଦସ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସୂଚନା।
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଚଞ୍ଚରମୁଣ୍ଡା ଛକ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲ୍ଲୁରେ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୧୬ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୨୦୨୨ : ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଲେ ସିନି ଶେଟ୍ଟୀ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଆଲପାଇନ୍ ଗ୍ଲାସିୟରର ବିଶାଳ ଖଣ୍ଡ, ୫ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ନେଇ ବୋର୍ଡର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସଚିବାଳୟରେ ଆଜି ନିଆଯିବ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବାଲିଘାଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ଲାଲୁ ଯାଦବ, ପଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲେ ଆହତ
  • ||
  • ଡେନମାର୍କ : ଡେନମାର୍କର ସପିଂ ମଲରେ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ୩ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ଅପରେସନ୍ ୪: ଏଥର ସବୁ ଶତ୍ରୁଙ୍କୁ ସଫା କରିବ ଭାରତ

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮/୨: ଭାରତମାଟି ଆଜି ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ଏକସଙ୍ଗେ ନିଜର ଏତେ ବୀରପୁତ୍ରଙ୍କୁ ହରାଇ ନଥିଲା । ଉରୀ ମାମଲାରେ ୧୮ ଜଣ ଜବାନ  ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ । ଉରୀକାଣ୍ଡର ପ୍ରତିଶୋଧ ନିଆଗଲା । ଉରୀ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଆମେ ଲାଇନ୍ ଅଫ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ପାରି ହୋଇ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ କ୍ୟାମ୍ପକୁ ଟାର୍ଟେଟ୍ କରି ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରିଥିଲୁ । ଅବଶ୍ଯ ଏଥର ସେମିତି କରିବା ଟିକିଏ କଷ୍ଟକର ହୋଇପାରେ । ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ପରିସ୍ଥିତି ଅଧିକ ଗମ୍ଭୀର । ଏବେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ କ୍ଯାମ୍ପକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସବୁ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେବନି । ପୁଣି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆସିବେ ଏବଂ ପୁଣି କ୍ୟାମ୍ପ ଲଗାଇବେ । ଏଥର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମାଧାନ ଆବଶ୍ଯକ । ଏହାର ସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନର ବାଟ କେବଳ ଗୋଟିଏ । ‘ଅପରେସନ ଫୋର୍’ । ଅର୍ଥାତ୍ ପାକିସ୍ତାନରେ ବସିଥିବା ସେହି ୪ ଆତଙ୍କୀଙ୍କ ମୃତ୍ଯୁ ଦରକାର, ଯେଉଁମାନେ ବାରମ୍ବାର ଭାରତକୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ପଠାଉଛନ୍ତି  । ତେବେ ଏହା କେମିତି ହେବ ?

source:www.ndtv.com

ଉରୀ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଶତ୍ରୁକୁ ଦିଆଗଲା ମୁହଁତୋଡ ଜବାବ । ତଥାପି ସୁଧୁରିଲାନି ଏହି ପଡୋଶୀ ଶତ୍ରୁ  । ଅବଶ୍ଯ ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ଗାଜି ରସିଦକୁ ସଫା କରିଦେଲେ ସୁରକ୍ଷାବଳ । ତଥାପି କଣ ଆଉ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସୃଷ୍ଟି ହେବେନି  ? ଆଉ କ୍ୟାମ୍ପ ଲାଗିବନି  ? ଆମକୁ କଣ କରିବା ଉଚିତ୍  ?  ଏ ସମସ୍ତ ପ୍ରଶ୍ନର କେବଳ ଗୋଟିଏ ଉତ୍ତର । ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ନୁହେଁ ବରଂ ତାଙ୍କୁ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ରାକ୍ଷସମାନଙ୍କୁ ମାରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହି ରାକ୍ଷସ ମାନେ ସଫା ହୋଇଗଲେ ଆତଙ୍କ ମଧ୍ଯ ସଫା ହୋଇଯିବ । ଏମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ସେହି ରାକ୍ଷସ ଯେଉଁମାନେ ସବୁବେଳେ ଅଲଗା ଅଲଗା ରୂପରେ ହଜାର ହଜାର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଭାରତ ପଠାଉଛନ୍ତି  । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏମାନଙ୍କ ଠିକଣା  ସମ୍ପର୍କରେ ଯେଉଁଠି ଏମାନେ ଲୁଚି ରୁହନ୍ତି । ଏମାନେ କଣ କରନ୍ତି, ଏମାନଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ଯ କଣ ? 

ପ୍ରଥମେ ଜାଣିବା ଆତଙ୍କୀ ସଙ୍ଗଠନ ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦର ମୁଖ୍ଯ ମୌଲାନା ମସୁଦ ଅଜହର ସମ୍ପର୍କରେ । ମସୁଦ ପୁଲୱାମାଠୁ ଆରମ୍ବ କରି ଉରୀ ଓ ପଠାନକୋଟରୁ ଆରମ୍ବ କରି ସଂସଦ ଭବନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରକୃତ ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ରହିଆସିଛି ।

source:aajtak.intoday.in

୧. ମସୁଦ ଅଜହର

ସଙ୍ଗଠନ- ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦ

ଠିକଣା-ବହାବଲପୁର ଓ କରାଚି

କାମ- ସାମାଜିକ ସଙ୍ଗଠନ ନାଁରେ ଆତଙ୍କୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା

ସଂରକ୍ଷଣ- ଇମରାନ ଖାନ୍, ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା, ଆଇଏସଆଇ

source:zeenews.india.com

୨. ହାଫିଜ ସଈଦ

ପରିଚୟ- ଆନ୍ତର୍ଜାତିୟ ଘୋଷିତ ଆତଙ୍କବାଦୀ

ପୁରସ୍କାର-୧୦ ମିଲିୟନ ଡଲାର

ସଙ୍ଗଠନ-ଲଶ୍କର-ଏ-ତୋଏବା, ଜମାତ-ଉଦ-ଦାୱା

ଠିକଣା- ଜୋହର ଟାଉନ୍, ଲାହୋର

କାମ- କଶ୍ମୀରର ସ୍ୱାଧୀନତା ନାଁରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିବା

ସଂରକ୍ଷଣ- ଇମରାନ ଖାନ୍, ପାକିସ୍ତୀନା ସେନା, ଆଇଏସଆଇ

source:www.amarujala.com

୩. ସୈୟଦ ସଲାହୁଦ୍ଦିନ୍

ପରିଚୟ-ଘୋଷିତ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆତଙ୍କବାଦୀ

ସଙ୍ଗଠନ-ହିଜବୁଲ ମୁଜାହିଦିନ୍, ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଜେହାଦ କାଉନସିଲ୍

ଠିକଣା-ପିଓକେ

କାମ-କାଶ୍ମୀରର ସ୍ୱାଧୀନତା ନାଁରେ ଆତଙ୍କୀ ହମଲା କରିବା

ସଂରକ୍ଷଣ-ଇମରାନ୍ ଖାନ୍, ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା, ଆଇଏସଆଇ

source:aajtak.intoday.in

୪. ଦାଉଦ ଇବ୍ରାହିମ୍

ପରିଚୟ- ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାଫିଆ ଡନ୍, ମୁମ୍ବାଇ ଧମାକାର ଦୋଷୀ

ଠିକଣା-କ୍ଲିଫ୍ଟନ ରୋଡ, କରାଚି

କାମ- ପାକିସ୍ତାନ ସମେତ ଅନେକ ଦେଶରେ ବେଆଇନ୍ ଗତିବିଧି

ସଂରକ୍ଷଣ-ଇମରାନ ଖାନ୍, ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା, ଆଇଏସଆଇ

ଏମିତି ନୁହେଁ ଯେ ସୀମା ସେପଟେ ବସିଥିବା ଆତଙ୍କୀ ଆମ ନଜରରୁ ଲୁଚି ରହିଯିବ । ସମସ୍ତଙ୍କ ଠିକଣା ଭାରତ ପାଖରେ ଅଛି । ଏବେ କେବଳ ଆବଶ୍ୟକ ଏକ ବଡ ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକର, ଏବଂ ଲୁଚିଥିବା ସମସ୍ତ ଆତଙ୍କୀଙ୍କୁ ଘରେ ପଶି ମାରିବାର… । ପୂର୍ବରୁ ଆମ ସେନା ଏହା କରି ଦେଖାଇଛି ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଲେ ପୁଣି ଏହା କରି ଦେଖାଇବ ।   

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର