PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଏଟିଏମରେ ଟଙ୍କା ଭରିବା ନେଇ ଗାଡିରେ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ୫୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଧରି ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାଁରେ ଜମି ବିକ୍ରି ଘଟଣାରେ ତହସିଲଦାର ଓ ଅତିରିକ୍ତ ତହସିଲଦାର ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ମଣ୍ଡଳରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ମୁକ୍ତାର ଆବ୍ବାସ ନକଭି
  • ||
  • ଯାତ୍ରା ଅଭିନେତା ଦୈତାରୀ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ନାଁରେ ରାଜଧାନୀ ମିଡ଼ିଆ ହାଉସ୍ ସିଇଓ ଥାନାରେ କଲେ ଅଭିଯୋଗ , ଯାତ୍ରା ରାଜିନାମା ଅଗ୍ରୀମ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ନକରିବାରୁ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ଔପଦା ଥାନାରେ ରୁଜୁ ହୋଇଛି ମାମଲା, ପାର୍ବତୀ ଗଣନାଟ୍ୟ ଠାରୁ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନେଇଥିଲେ ଅଗ୍ରୀମ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆସାମ ବନ୍ୟା ପୀଡିତଙ୍କ ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟର ହାତ ବଢାଇଲେ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାତା କରନ ଜୋହର, ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିକୁ ଦେଲେ ୧୧ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ରାଜନ ଏକ୍କାଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେଡି ଟିମ୍, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ କଲେ ନିବେଦନ
  • ||
  • କଟକ : ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ପାସ ହାର ୯୦.୫୫
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି : କଟକ ଜିଲ୍ଲା ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ଥାନା ସୁକରପଡା ଗାଁରେ ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ମା’କୁ ହତ୍ୟା କରିଛି ପୁଅ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳବଣୀ ଛକ ନିକଟରେ ଟାୟାର ଫାଟିଯିବାରୁ ପୋଲିସ ହାବୁଡରେ ଧରାପଡିଲା ବେଆଇନ ଗୋ-ଚାଲାଣ ଟ୍ରକ, ଜବତ କଲା ଆନନ୍ଦପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଅଭିନେତ୍ରୀ ରଶ୍ମିରେଖାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା, ପ୍ରେମିକ ସନ୍ତୋଷ ପାତ୍ର ରାଉରକେଲା ବାସନ୍ତୀକଲୋନୀରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ରାଉରକେଲାରେ ୩୧୧ କୋଟିର GST ଠକେଇ, ବନ୍ଧାହେଲେ ୫ ବ୍ୟବସାୟୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଚାନ୍ଦିଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୩୨୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ହାତୀଖମ୍ବ ଗାଁ ନିକଟରେ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍ ଓଲଟି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୩୦ ଆହତ
  • ||

ଷଟ୍‌ତିଳା ଏକାଦଶୀ କଲେ ସ୍ୱର୍ଗରେ ସ୍ଥାନ ମିଳେ

ମାଘ କୃଷ୍ଣ ଏକାଦଶୀର ନାମ ଷଟ୍‌ତିଳା ଏକାଦଶୀ । ଏହି ଦିନ ତିଳର ୬ ପ୍ରକାର ବ୍ୟବହାର ବିଧି ରହିଛି । ତିଳ ଜଳରେ ସ୍ନାନ, ତିଳ ଉଦ୍‌ବର୍ତ୍ତନ, ତିଳ ହୋମ, ତିଳମିଶ୍ରିତ ଜଳପାନ, ତିଳ ଭୋଜନ ଓ ତିଳଦାନ ଏହି ଏକାଦଶୀର ବିଶେଷତ୍ୱ । ନାରଦ ମୁନି ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଷଟ୍‌ତିଳା ଏକାଦଶୀର ମାହାତ୍ମ୍ୟ ପଚାରିବାରୁ ପ୍ରଭୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କଲେ- ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ମୃତ୍ୟୁଲୋକରେ ଜଣେ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ରହୁଥିଲେ । ସେ ସର୍ବଦା ବ୍ରତ କରୁଥିଲେ । ଥରେ ଗୋଟଏି ମାସ ବ୍ରତ କରବିାରୁ ତାଙ୍କ ଶରୀର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଗଲା । ବୁଦ୍ଧିମାନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ କେବେ ବ୍ରାହ୍ମଣ କିମ୍ବା ଦେବତାଙ୍କୁ ଅନ୍ନ ଦାନ କରିନଥିଲେ । ଶ୍ରୀବିଷ୍ଣୁ ଚିନ୍ତାକଲେ ବ୍ରତ ଦ୍ୱାରା ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନିଜକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରିଛି, ତାକୁ ବିଷ୍ଣୁଲୋକ ମିଳିବ । କିନ୍ତୁ କେବେ ଅନ୍ନ ଦାନ କରିନାହିଁ । ଏପରି ଚିନ୍ତାକରି ଭଗବାନ ସ୍ୱୟଂ ଜଣେ ଭିକ୍ଷୁକ ବେଶରେ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ଏବଂ ତାକୁ ଭିକ୍ଷା ପ୍ରାର୍ଥନା କଲେ । ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ଗୋଟିଏ ମାଟି ଢେଲା ପ୍ରଭୁଙ୍କ ଭିକ୍ଷାପାତ୍ରରେ ରଖିଦେଲା । ଏହାକୁ ଧରି ପ୍ରଭୁ ସ୍ୱର୍ଗଲୋକ ଚାଲିଗଲେ । କିଛି ସମୟ ପରେ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ମଧ୍ୟ ଶରୀର ତ୍ୟାଗ କରି ସ୍ୱର୍ଗଲୋକ ଗଲା । ମାଟି ଦାନ କରିଥିବାରୁ ସ୍ୱର୍ଗରେ ତାକୁ ସୁନ୍ଦର ମହଲ ପ୍ରାପ୍ତି ହେଲା । କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ଅନ୍ନାଦି ସାମଗ୍ରୀ ନଥିଲା । ଭଗବାନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଦେବ ପତ୍ନୀମାନଙ୍କଠାରୁ ଷଟ୍‌ତିଳାର ପୁଣ୍ୟ ପାଇ ସେ ଧନ୍ୟା ହେଲା ।