PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲେଖକ ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ , ପଶ୍ଚିମ ନ୍ୟୁୟର୍କର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମଞ୍ଚ ଉପରେ ଭାଷଣ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଛୁରାମାଡ଼ , ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ୟୁପି ଏଟିଏସ୍‌କୁ ବଡ଼ ସଫଳତା । ସହାରନପୁରରୁ ଦୁଇ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ କଲା ଗିରଫ । ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସରେ ବଡ଼ ହମଲା କରିବାର ଯୋଜନା କରୁଥିଲେ
  • ||
  • କୋଏମ୍ବାଟୁର : ବେଙ୍ଗାଲୁରରୁ ମାଳଦ୍ୱୀପର ମାଲେ ଯାଉଥିବା ଗୋ ଫାଷ୍ଟ ବିମାନର ଜରୁରୀ ଅବତରଣ, ୯୨ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବାବେଳେ ତାତି ଗଲା ଇଞ୍ଜିନ
  • ||
  • ଉଦୟପୁର : ଉଦୟପୁର କହ୍ନୈୟାଲାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ କଥିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ମୁସ୍ଲିମ୍ ଖାନକୁ ଗିରଫ କଲା ଏଏନଆଇ
  • ||
  • ଅନନ୍ତନାଗ : ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଅନନ୍ତାଗରେ ପୁଲିସ୍ ଓ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କ ମଳିତ ପାର୍ଟି ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ, ଆହତ ପୋଲିସ କର୍ମୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏକ ଦଳ ମାଲେସିଆ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି, ଏହି ଦଳ ଦୁଇଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷୀକ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସକୁ ନେଇ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ଉଦାରଶକ୍ତି’ରେ ଭାଗ ନେବେ
  • ||
  • ମୋହନା : ସଂଗଠନ ଛାଡ଼ିଥିବା ମାଓବାଦୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପରିଚ୍ଛାକୁ ଗିରଫ କଲା ଅଡ଼ବା ପୋଲିସ, ଥାନାରେ ରହିଛି ୭ ମାମଲା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ୫୭ନଂ ଜାତୀୟ ଖୁଣ୍ଟବନ୍ଧ ଛକ ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୨୦ଆହତ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ବାଘ ଶୀକାର କରି ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପଡ଼ିଲା ମହଙ୍ଗା, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ବାଘ ଶିକାରୀ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଓ ଦେଓ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୨୭ ହଜାର ହେକ୍ଟରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଜମିକୁ ମିଳିବ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଉଦଳା : ଉଦଳା ଏନଏସି ଅଧୀନ ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର ୩ରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ କୃମି ଔଷଧ ଖାଇ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଗୁରୁତର , ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦର ତଳମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭାବନା, ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘର ଉପରେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବିରାଟକାୟ ବଉଳ ବୃକ୍ଷ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଗହ୍ମା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ, ବୀରଡୋରିରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ହାତରେ ୬ ଥାକିଆ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଲେ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା
  • ||
  • ପାଟଣା : ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ିବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ଶାଳ କାଠ ବୋଝେଇ ସ୍କର୍ପିଓ ଜବତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଫୁଲୁଛି ବୈତରଣୀ ଓ ସାଳନ୍ଦୀ, ହଦଗଡ଼ ଡ୍ୟାମ୍‌ରୁ ୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ହେଉଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||

ପାଣି କଷ୍ଟ ଅସମ୍ଭାଳ, ୨ ବାଲ୍‌ତି ପାଣିରେ ଘର ଚଳୁଛି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨ା୪(ବ୍ୟୁରୋ): ଜଳ କଷ୍ଟରୁ ନିସ୍ତାର ମିଳୁନାହିଁ । ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଯଥେଷ୍ଟ ପାଣି ମହଜୁଦ ଅଛି ବୋଲି କହୁଥିବା ବେଳେ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚୁ ନାହିଁ । ଟ୍ୟାଙ୍କରରୁ ୨ ବାଲ୍‌ତି ପାଣି ଆଣି ଘରେ ଥୋଇ ଆଉ ଥରେ ପହଞ୍ଚିବା ବେଳକୁ ପାଣି ଶେଷ । ପାଣି ଅଭାବ ଜନିତ କଷ୍ଟ ସମ୍ଭାଳି ନପାରି ଘର ମାଲିକ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଭଡ଼ାଟିଆଙ୍କୁ ଘର ଛାଡ଼ିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କଲେଣି । ବିଷମ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ବହୁ ଭଡ଼ାଟିଆ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱଇଚ୍ଛାରେ ଅନ୍ୟତ୍ର ପଳାଉଥିବା ଦେଖାଗଲାଣି । ଆଗକୁ ଘୋର ଗ୍ରୀଷ୍ମ କେମିତି କଟିବ ସେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଅଧିବାସୀଙ୍କ ନିଦ ହଜିଗଲାଣି । ପୁରୁଣା ଭୁବନେଶ୍ୱରର ବହୁ ଅଞ୍ଚଳ ଏବେ ଜଳକଷ୍ଟରେ ଘୋର ପ୍ରଭାବିତ । ୨ ସପ୍ତାହ ହେବ ପାଣି ମୁନ୍ଦାଏ ପାଇବା ଲାଗି ଲୋକେ ବିକଳ ହୋଇଗଲେଣି । କିନ୍ତୁ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ନରିାକରଣ ନାହିଁ । କେବଳ ୪୦୭ ଗାଡେ଼ିର ଗୋଟାଏ ଦୁଇଟା ଟ୍ୟାଙ୍କର ପାଣି ପଠାଇ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ସାରୁଛନ୍ତି ।

ଲୋକେ ସ୍ୱଳ୍ପ ପାଣିରେ ନାଚାର ହୋଇଗଲେଣି । ସ୍ଥାନୀୟ ଚେମେଣେଇ ସାହିରେ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ପାଣି ଯୋଗାଣ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ସେତକ ପାଣି ଲୋକଙ୍କୁ ଅଣ୍ଟୁନି । ପୁଣି ଜଳକଷ୍ଟ ନିକଟସ୍ଥ ଜନବସତିକୁ ବ୍ୟାପୀ ଗଲାଣି । ନିକଟରେ ଥିବା ପଣସତୋଟା ଅଧିବାସୀଙ୍କୁ ପାଇପ୍‌ରେ ଜଳଯୋଗାଣ ଅଣ୍ଟୁନାହିଁ । ଲୋକେ ଗାଧୁଆପାଧୁଆ ପାଇଁ ଗାଡ଼ିମୋଟରରେ ଏଣେତେଣେ ଦୌଡ଼ୁଛନ୍ତି ।

କେଦାରଗୌରୀର ୪ କୁଣ୍ଡ ପ୍ରଦୂଷିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେଥିରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଗହଳି ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଲୋକେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଦୁଗକ୍ଧୁଣ୍ଡର ପ୍ରଦୂଷିତ ଜଳକୁ ପାନୀୟ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଲାଗି ବିଭିନ୍ନ ପାତ୍ରରେ ବୋହି ନେଉଛନ୍ତି । ଭୀମଟାଙ୍ଗିରେ ପରିସ୍ଥିତି ଆହୁରି ସାଂଘାତିକ । ଏଠି ମରୁଭୂମି ଭଳି ପରିବେଶ ଦେଖାଦେଇଛି । କାହାଘରେ ପାଣି ନଥିବାରୁ ଏଠାରେ ଦୈନିକ ଏକାଧିକ ଗଭୀର ନଳକୂପ ଖୋଳା ଚାଲିଛି । ଲୋକେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ନଳକୂଅ ଖୋଳିଲେ ମଧ୍ୟ ସବୁ ଖନନ ସଫଳ ହେଉ ନଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଫଳରେ ବହୁ ଲୋକେ ଭାଗ୍ୟକୁ ଆଦରି ଟ୍ୟାଙ୍କରରୁ ମିଳୁଥିବା ବାଲତିଏ ଦୁଇ ବାଲତି ପାଣିରେ କଷ୍ଟେମଷ୍ଟେ ଚଳୁଛନ୍ତି ।

ପାଣିର ଘୋର ଅଭାବ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଭଡ଼ାଟିଆଙ୍କୁ ଆହୁରି କଷ୍ଟକର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଠେଲି ଦେଇଛି । ବହୁ ଭଡ଼ାଟିଆ ସ୍ୱଇଚ୍ଛାରେ ଘର ଛାଡ଼ି ପାଣି ମିଳୁଥିବା ଅଞ୍ଚଳ ଆଡ଼େ ପଳାଉଛନ୍ତି । ଯୋଗେଶ୍ୱର ପାଟଣା, ସୁନ୍ଦରପଦା, କପିଳେଶ୍ୱରରେ ଆଗରୁ ଲୋକେ କୂଅ ପାଣିରେ ଚଳି ଯାଉଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ଆରମ୍ଭରୁ କୂଅ, ପୋଖରୀ ସବୁ ଶୁଖି ଠୋ, ଠା’ । ପାଣି ପାଇପ ପଡ଼ିଛି ସତ, କିନ୍ତୁ ସେଥିରେ ଯେଉଁ ପରିମାଣରେ ପାଣି ଆସୁଛି ତାହା ଘର ଚଳିବାକୁ ନିଅଣ୍ଟ । ଏପଟେ ଲୋକେ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁପକ୍ଷୀ ରଖିଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ପାଣି ଯୋଗାଇବା ସମ୍ଭବ ହେଉନାହିଁ । ଗୋରୁଗାଈ ଦୟାୱେଷ୍ଟ କେନାଲରୁ ନର୍ଦ୍ଦମା ପାଣି ପିଉଛନ୍ତି । ଅନେକ ଜୀବଜନ୍ତୁ ଜଳ ଅଭାବରେ ଅକାଳରେ ମରିବା ଆରମ୍ଭ ହେଲାଣି । ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ ଜଳକଷ୍ଟର ଭୟାବହତା ବାରି ହୋଇଗଲାଣି । ପାଣିର ଏଭଳି ଦୁର୍ଲଭ ଅବସ୍ଥା କେବେ ଦେଖା ଦେଇନଥିଲା ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ କହୁଛନ୍ତି ।