PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା: ମାନବାଧିକାର ପ୍ରବକ୍ତା ଆଲେସ୍ ବାଲିଆସ୍କି ସହ ଦୁଇଟି ସଂଗଠନକୁ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶା ଲଳିତ କଳା ଏକାଡେମୀ ଉପସଭାପତି ତଥା ବିଶିଷ୍ଟ ଶିଳ୍ପୀ ଶ୍ରୀନିବାସ ପଢ଼ିଆରୀଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ମୁରିବାହାଲ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ମୁରିବାହାଲ ବ୍ଲକ APO ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ଦାସ, ୪୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ
  • ||
  • ବାଙ୍ଗିରିପୋଷି : ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆକ୍ରମଣ କଲା ଦନ୍ତା, ଯୁବକ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁଣି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସମ୍ଭାବନା, ୨୫ ପୂର୍ବରୁ ଓଡ଼ିଶା ଛାଡ଼ିବନି ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ନଭେମ୍ୱର ୩ରେ ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ, ଆଜିଠୁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ଶୁଝି ପାରିଲେନି କିସ୍ତି, ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଅସହାୟ ଟ୍ରକ ମାଲିକ
  • ||
  • ମୋହନା : ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର କାଠ ଗଣ୍ଡି ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୬୩ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ଗୁରୁବାର ଭୋଟ୍‌ ଦେବେ ୧ ଲକ୍ଷ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ

source;/www.ndtv.com

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୯ା୪(ବ୍ୟୁରୋ): ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ୍‌ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ୧ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ସୁବିଧାରେ ମତଦାନ ପାଇଁ ପୁଲିଂ ବୁଥ୍‌ରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁ ପ୍ରକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଓଡ଼ିଶା ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ (ସିଇଓ) ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଆଜି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ସିଇଓ କହିଛନ୍ତି, ଏପ୍ରିଲ ୧୧ରେ ୪ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ଓ ସେଗୁଡ଼ିକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ୨୮ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଭୋଟ୍‌ ଦେବା ପାଇଁ ଭୋଟର ତାଲିକାରେ ୧,୦୩,୩୦୭ ଜଣ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ରହିଛି । ସେହିଭଳି ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଥିବା ମୋଟ୍‌ ୭,୨୩୩ ବୁଥ୍‌ ମଧ୍ୟରୁ ୬,୯୮୮ଟି ବୁଥ୍‌ରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ହ୍ୱିଲ୍‌ ଚେୟାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି । ସେମାନଙ୍କୁ ବୁଥ୍‌ରେ ସହାୟତା କରିବାକୁ ୧୨,୧୬୨ ଜଣ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ନିୟୋଜନ କରାଯାଇଛି । ଏହାଛଡ଼ା ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଭୋଟରଙ୍କୁ ଘରୁ ପୁଲିଂ ବୁଥ୍‌କୁ ନେବା ଆଣିବା କରିବା ପାଇଁ ୨,୬୧୭ଟି ଗାଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜନ କରାଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଭୋଟ୍‌ଦାନ ପାଇଁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପଥ୍ରମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ବେଳେ ଗୋଟିଏ ବୁଥକ୍‌ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଦିବ୍ଯାଙ୍ଗ ବୁଥ୍‌ ଭାବେ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଠାରେ କି ସମସ୍ତ ପୁଲିଂ ଅଫିସର ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଅଟନ୍ତି । ଏପରିକି ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ଭୋଟରଙ୍କ ପାଇଁ ୫,୦୫୧ଟି ବୁଥ୍‌ରେ ବ୍ରେଲି ଡମି ବାଲାଟ୍‌ ପେପର୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଫଳରେ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ସହ ନିଜର ମତଦାନ କରିପାରିବେ ।