PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଟାଉନ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରିଜେଣ୍ଟ ମାର୍କେଟ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ, ଫାଙ୍କା ଗୁଳି ଚାଳନା କରି ୧୦ ଅଟକ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଟେନ୍ସା ଗୀତାରାଣୀ ମାଇନ୍ସ ସମ୍ମୁଖରେ ଅଘଟଣ, ହାଇଓ୍ୱା ସହ ଜିଅନ୍ତା ଜଳିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ବଡ଼ବିଲ : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ବାମେବାରୀ ଥାନା ବସନ୍ତପୁର ମାଝୀ ସାହିରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, କଟୁରୀରେ ହାଣି ମୁଣ୍ଡଗଣ୍ଡି ଅଲଗା କରିଦେଲା ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବାରିପଦା ଷ୍ଟେସନ ଠାରେ ଗଛ ପଡ଼ି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ତାର ଛିଡି ଅଟକିଲା ଟ୍ରେନ, ବିଳମ୍ବରେ ଚାଲିବ ଟ୍ରେନ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବନ୍ୟା ଲାଗି ଛୁଟି ବାତିଲ, ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଓଡ୍ରାଫ-ଏନ୍‌ଡିଆରଏଫ୍‌-ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବିଶୋଇ ଥାନା ଲୋହାକାନି ଭୋଳ ବେଡା ଗ୍ରାମରେ ବିଳମ୍ୱିତ ରାତିରେ ଭୁଷୁଡିଲା ଘରର କାନ୍ଥ, ଚାଲିଗଲା ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସମେତ ୟୁପିର କେତେକ ଜିଲ୍ଲା , କୌଣସି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇନଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ବେକରେ ବ୍ଲେଡ୍‌ ମାରି ସୁନା ଚେନ୍‌ ଲୁଟ ଉଦ୍ୟମ ଫେଲ୍, ଧରାପଡି ଛେଚା ଖାଇଲେ ୩ ଲୁଟେରା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ୬୨୧.୦୨ ଫୁଟ୍‌କୁ ଖସିଲା ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଜଳସ୍ତର, ୨୦ ଗେଟ ଦେଇ ଚାଲିଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୧ରୁ ବନ୍ୟାଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ କରିବ ପିସିସି ଟିମ୍‌, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଦେବେ ରିପୋର୍ଟ
  • ||
  • ବାଲିଗୁଡ଼ା : ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ତିଲୋରୀ ପଞ୍ଚାୟତର ସିମନବାଡ଼ି ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଥିବା ପୋଲର ପାର୍ଶ୍ଵ ରାସ୍ତା ଧସି ଯାଇଛି, ବସ୍ ଚଳାଚଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠପ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ସଦର ବ୍ଲକ ମହାଦେଇଯୋଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଟିକରପଡ଼ାରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ କାନ୍ଥ ଭୁଷୁଡ଼ି ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ୱାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଜୟପୁର/ଦିଲ୍ଲୀ : ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ୬ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଜୀବନ : ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୋକପ୍ରକାଶ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାଙ୍କ ବିହାରୀ ମନ୍ଦିରରେ ବଡ଼ ଧରଣ ଅଘଟଣ, ମଙ୍ଗଳା ଆରତୀ ସମୟରେ ଦଳା ଚକଟାରେ ଦୁଇ ମୃତ
  • ||

ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ, ଛତିଶଗଡରେ କିନ୍ନର ଓ ପୁରୁଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାମୁହିକ ବିବାହ

ରାୟପୁର,୩୧।୩: ଲୋକଙ୍କ ଘୃଣା ଏବଂ ଉପହାସର ପାତ୍ର ପାଲଟିଥିବା କିନ୍ନର ସମୁଦାୟ ପାଇଁ ଗତକାଲି ଥିଲା ଖୁବ୍ ଖୁସିର ଦିନ। ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ସମାଜରେ ଅବହେଳାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା କିନ୍ନରଙ୍କ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।  ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ଥର କିନ୍ନର ଓ ପୁରୁଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ  ଛତିଶଗଡର ରାୟପୁରରେ ସାମୁହିକ ବିବାହ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ୧୫ ଜଣ କିନ୍ନର ତାଙ୍କ ମନପସନ୍ଦ ସାଥୀକୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି। ୧୫ଟି ଘୋଡାରେ ବିବାହ କରିବାକୁ ଆସିଥିଲେ ବରମାନେ।

source: https://www.bhaskar.com

କିନ୍ନରଙ୍କ ବିବାହ ଦେଖିବାକୁ ସେଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ପ୍ରବଳ ଭିଡ଼। ଦେଶରେ ସମଲିଙ୍ଗୀ ସମ୍ପର୍କକୁ ମାନ୍ୟତା ମିଳିବା ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କିନ୍ନରଙ୍କ ବିବାହ ହୋଇଛି ତାହା ପୁଣି ସାମୁହିକ ଭାବରେ। ଏହି ବିବାହରେ କେବଳ କିନ୍ନରଙ୍କ ଭିତରେ ନୁହେଁ ବଂର ପୁରୁଷ ଏବଂ କିନ୍ନରଙ୍କ ଭିତରେ ହୋଇଛି। ଯେଉଁ ପୁରୁଷଙ୍କ  କିନ୍ନରଙ୍କ ସହ ପ୍ରେମ ହୋଇଯାଇଛି ସେମାନେ ଏହି ବିବାହ କରିଛନ୍ତି।

source: https://www.bhaskar.com

ଏହି ବିବାହ ଗତ ଶନିବାର ରାୟପୁରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହାଥିଲା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଧରଣର ବିବାହ, କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଏହି ବାହାଘର ଏବେ ଗୋଲଡେନ୍  ବୁକ୍ ଅଫ୍ ଓ୍ବାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି। ଏହି ବିବାହର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ଥିଲେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମିସ୍ ଟ୍ରାନ୍ସ କ୍ବିନ୍ ବୀଣା ସେନନ୍ଦେ। ବାହାଘରରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ଅତିଥିଙ୍କୁ। ସେମାନେଙ୍କୁ ଦେଖିକି ସେଠାକାରଙ୍କ ଯୁବପୀଢିଙ୍କୁ ଏତେ ଆକର୍ଷିତ ହୋଇଥିଲେ ଯେ, ତାଙ୍କ ସହ ସେଲଫି ନେବାକୁ ଭିଡ ଲାଗିଯାଇଥିଲା।

source: https://www.bhaskar.com

ବରଯାତ୍ରୀରେ ଆସିଥିବା କିନ୍ନରମାନେ ଜୋରଦାର ଡ୍ୟାନ୍ସ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଜୀବନରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ସୁଯୋଗ ଥିଲା, ଯେଉଁଠି ସେମାନଙ୍କୁ  ସର୍ବଜନୀନ ଭାବରେ ଏତେ ମହତ୍ତ୍ବ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ସମୟରେ ବରଯାତ୍ରୀରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ମିସ୍ ଟ୍ରାନ୍ସ କୁଇନ୍ ବୀଣା ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ରୋକି ପାରିନଥିଲେ, ସେ ଖୁବ୍ ନାଚ କରିଥିଲେ। କିନ୍ନରଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିବା ପୁରୁଷଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଖୁବ୍ ଖୁସି ଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। କାରଣ ସେମାନେ ନିଜ ନିଜ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ନାଚ କରିଥିଲେ।

source: https://www.bhaskar.com

ସମାଜ ଭୟରେ ସବୁବେଲେ ପରସ୍ପରକୁ ଲୁଚି ଲୁଚି ଦେଖା କରୁଥିବା ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସର୍ବସମ୍ମୁଖରେ ନିଜ ଭଲପାଇବା ଦେଖାଇବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ। ସେମାନ ପ୍ରେମକୁ ସ୍ନେହ ଓ ସମ୍ମାନର ସହ ସ୍ବୀକାର କରାଯାଇଛି। ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଧି-ବିଧାନର ସହିତ ବିବାହ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବରପକ୍ଷର ଲୋକ ପହଁଞ୍ଚି ନବବଧୂଙ୍କୁ ସ୍ବୀକାର କରିଥିଲେ।ବିବାହରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୂପେଶ ବଘେଲା ଓ ବିଶିଷ୍ଟ ଅତିଥି ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ତ୍ରାମଧ୍ବଜ ସାହୁ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଟିଏସ୍ ସିଂହ ଦେବ। ଏହାସହ ରାୟପୁର ଦକ୍ଷିଣରୁ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ବ୍ରଜମୋହନ ଅଗ୍ରଓ୍ବାଲ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇ ନବ ବିବାହିତ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କୁ ଆର୍ଶିବାଦ ଦେଇଥିଲେ।