PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମାୟାବିନୀ ଅର୍ଚ୍ଚନା ନାଗ ମାମଲା: ପୁଣି ହାଜର ହେଲେ ଠିକାଦାର, ପଦାକୁ ଆସିଲା ରଣଜୀ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ରାଜ୍ୟ ପୁସ୍ତକ ମହୋତ୍ସବ ‘ଅକ୍ଷର’, ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଶୀତ ସାମାନ୍ୟ କମିବ, ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ କାଁ ଭାଁ ହାଲୁକା ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା: ୮ଟି ସ୍ଥାନରେ ରାତି ତାପମାତ୍ରା ୧୧ ଡିଗ୍ରୀ ତଳେ
  • ||

ୟୁକ୍ରେନରେ ୨୪ ଜଣ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟାକଲେ ଋଷ ସୈନ୍ୟ, ଗର୍ଭବତୀ ଏବଂ ୧୩ ଶିଶୁଙ୍କୁ ବି ଛାଡିଲେନି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୨/ ୧୦: ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଘନଘନ ଆକ୍ରମଣ ଜାରି ରଖିଛି ଋଷ । ଗତ ୭ ମାସରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଦିନ ହେଲା ୟୁକ୍ରେନର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଏବେ ବି ଆକ୍ରମଣ କରୁଛନ୍ତି ଋଷ ସେନା । ଶନିବାର ପୁଣି ଏକ ସାଂଘାତିକ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି ୟୁକ୍ରେନ । ଋଷ ସେନାର ଗୁଳିମାଡରେ ୨୪ ଜଣ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି । ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଛୋଟ ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ରହିଥିବା ଦାବି କରିଛି ୟୁକ୍ରେନ। କୁପିଆଂସ୍କ ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଗାଡିଉପରକୁ ହିଁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ଋଷ ସେନା ।

ୟୁକ୍ରେନ ସେନା ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କ୍ୟାରିଲିଭକା ନିକଟରେ କିଛି ଋଷୀୟ ସୈନ୍ୟ ସାଧା ପୋଷାକରେ ଗାଡିରେ ଯାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଗାଡିରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବନ୍ଧୁକ ଥିବା ଦେଖି ସନ୍ଦେହ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ପରେ ଜଣାପଡିଥିଲା ଯେ ସେମାନେ ଋଷୀୟ ସୈନ୍ୟ ।

ଖାରକିଭ୍‌ର ରିଜୋନାଲ୍‌ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଓଲେଗ୍‌ ସାଇନୁବୋଭ କହିଛନ୍ତି, ‘ଋଷ ସେନାର ଅନ୍ଧାଧୂନ ଗୁଳିମାଡରେ ୨୪ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଥିବାବେଳେ ୧୩ ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କୀ ଜୀବନ ଯାଇଛି । ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ଜାଣିଶୁଣି ଅତି ନିକଟରୁ ଗୁଳିକରି ନିର୍ମମ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି’।

ମୃତକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନନ୍ତରଣ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିବା ୟୁକ୍ରେନ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ଏହା ସହିତ ଦୁଇଟି ଯାକ ଗାଡିକୁ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଜାଳିଦେଇଛନ୍ତି ଋଷୀୟ ସୈନ୍ୟ । କ୍ରୁର ଋଷୀୟ ସୈନ୍ୟ ଗର୍ଭବତୀ ଏବଂ ଛୋଟ ଛୋଟ ଶିଶୁଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଛାଡିନାହାନ୍ତି । ୟୁକ୍ରେନର ଅଧିକାରୀ । ଏ ନେଇ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ବେଳେ ଋଷକୁ କଡା ନିନ୍ଦା କରାଯାଇଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର