PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲେଖକ ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ , ପଶ୍ଚିମ ନ୍ୟୁୟର୍କର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମଞ୍ଚ ଉପରେ ଭାଷଣ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଛୁରାମାଡ଼ , ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ୟୁପି ଏଟିଏସ୍‌କୁ ବଡ଼ ସଫଳତା । ସହାରନପୁରରୁ ଦୁଇ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ କଲା ଗିରଫ । ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସରେ ବଡ଼ ହମଲା କରିବାର ଯୋଜନା କରୁଥିଲେ
  • ||
  • କୋଏମ୍ବାଟୁର : ବେଙ୍ଗାଲୁରରୁ ମାଳଦ୍ୱୀପର ମାଲେ ଯାଉଥିବା ଗୋ ଫାଷ୍ଟ ବିମାନର ଜରୁରୀ ଅବତରଣ, ୯୨ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବାବେଳେ ତାତି ଗଲା ଇଞ୍ଜିନ
  • ||
  • ଉଦୟପୁର : ଉଦୟପୁର କହ୍ନୈୟାଲାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ କଥିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ମୁସ୍ଲିମ୍ ଖାନକୁ ଗିରଫ କଲା ଏଏନଆଇ
  • ||
  • ଅନନ୍ତନାଗ : ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଅନନ୍ତାଗରେ ପୁଲିସ୍ ଓ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କ ମଳିତ ପାର୍ଟି ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ, ଆହତ ପୋଲିସ କର୍ମୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏକ ଦଳ ମାଲେସିଆ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି, ଏହି ଦଳ ଦୁଇଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷୀକ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସକୁ ନେଇ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ଉଦାରଶକ୍ତି’ରେ ଭାଗ ନେବେ
  • ||
  • ମୋହନା : ସଂଗଠନ ଛାଡ଼ିଥିବା ମାଓବାଦୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପରିଚ୍ଛାକୁ ଗିରଫ କଲା ଅଡ଼ବା ପୋଲିସ, ଥାନାରେ ରହିଛି ୭ ମାମଲା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ୫୭ନଂ ଜାତୀୟ ଖୁଣ୍ଟବନ୍ଧ ଛକ ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୨୦ଆହତ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ବାଘ ଶୀକାର କରି ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପଡ଼ିଲା ମହଙ୍ଗା, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ବାଘ ଶିକାରୀ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଓ ଦେଓ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୨୭ ହଜାର ହେକ୍ଟରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଜମିକୁ ମିଳିବ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଉଦଳା : ଉଦଳା ଏନଏସି ଅଧୀନ ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର ୩ରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ କୃମି ଔଷଧ ଖାଇ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଗୁରୁତର , ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦର ତଳମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭାବନା, ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘର ଉପରେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବିରାଟକାୟ ବଉଳ ବୃକ୍ଷ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଗହ୍ମା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ, ବୀରଡୋରିରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ହାତରେ ୬ ଥାକିଆ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଲେ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା
  • ||
  • ପାଟଣା : ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ିବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ଶାଳ କାଠ ବୋଝେଇ ସ୍କର୍ପିଓ ଜବତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଫୁଲୁଛି ବୈତରଣୀ ଓ ସାଳନ୍ଦୀ, ହଦଗଡ଼ ଡ୍ୟାମ୍‌ରୁ ୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ହେଉଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||

ନିରବଙ୍କ ପେଣ୍ଟିଂରୁ ୫୩ କୋଟି…

source:bfsi.eletsonline.com

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୭ା୩(ଏଜେନ୍ସି):ଶେଷରେ ନିରବ ମୋଦିଙ୍କ ବହୁମୂଲ୍ୟ ପେଣ୍ଟିଂଗୁଡ଼ିକ ନିଲାମ ହୋଇଛି । ୬୮ଟି ପେଣ୍ଟିଂର ନଲିାମରୁ ୫୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଉନବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଏକ ପଟ୍ଟଚିତ୍ର ୧୪ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ନିଲାମ ହୋଇଛି । ରାଜା ରବି ବର୍ମାଙ୍କ ଏହି ପେଣ୍ଟିଂ ୧୪ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ନିଲାମ ହୋଇଥିବା ନିଲାମକାରୀ ସଂସ୍ଥା ସାଫ୍‌ରନ୍‌ଆର୍ଟର ଦୀନେଶ ବାଜିରାନି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସ୍‌ନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ(ପିଏନ୍‌ବି) ମହାଘୋଟାଲାର ସୂତ୍ରଧାର ନିରବ ମୋଦି ବର୍ତ୍ତମାନ ଲଣ୍ଡନ ଜେଲ୍‌ରେ ବନ୍ଦ ଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଆୟ କର ବିଭାଗର ୯୫.୯୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ବକେୟା ରହିଛି । ଏହାକୁ ଅସୁଲ କରିବା ପାଇଁ ନିରବଙ୍କ ୬୮ଟି ଦାମୀ ଚିତ୍ରକଳାକୁ ନିଲାମ କରାଯାଇଛି । ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ଟ୍ରାଭାଙ୍କୋର ମହାରାଜା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭାଇ ବକିଙ୍ଗହାମ୍‌ର ତୃତୀୟ ଶାସକ ରିଚାର୍ଡ ଟେମ୍ପୁଲ-ଗ୍ରେନ୍‌ଭିଲ୍ଲେଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଥିବାର ୧୮୮୧ର ପେଣ୍ଟିଂ ।

ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ନିଲାମରାଶି ଏକ ୧୯୭୩ ମସିହାର ପେଣ୍ଟିଂରୁ ମିଳିଛି । ଏହା ୨୨ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ନିଲାମ ହୋଇଛି । ଏଫ୍‌. ଏନ୍‌. ସୌଜା, ଆକବର ପାଡାମ୍‌ସି ଏବଂ ଏଚ୍‌ଏ ଗେଡ୍‌ ଭଳି ବହୁ ନାମୀଦାମୀ ଚିତ୍ରକରଙ୍କ କଳାକୃତ୍ତିକୁ ମଧ୍ୟ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ରଖାଯାଇଥଲିା । ଏଫ୍‌. ଏନ୍‌. ସୁଜାଙ୍କ ପେଣ୍ଟିଂ ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ନିଲାମ ହୋଇଛି । ଜୋଗେନ୍‌ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ପେଣ୍ଟିଂ ୪୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ, ଭୂପେନ୍‌ ଖାଖରଙ୍କ ପେଣ୍ଟିଂ ୩୫ ଲକ୍ଷ ଏବଂ କେକେ ହେକ୍ରରଙ୍କ କଳାକୃତି ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଛି । ନିଲାମରୁ ମୋଟ ୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ସଂଗ୍ରହ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ମୁମ୍ବାଇରେ ଏହି ନିଲାମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା । ଆଗକୁ ନିରବଙ୍କ ୧୧ଟି ଦାମୀ କାରଗୁଡିକୁ ନିଲାମ କରାଯିବ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ପିଏନ୍‌ବିରେ ପ୍ରାୟ ୧୪୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଘୋଟାଲା କରି ନିରବ ମୋଦି ଏବଂ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ମାମୁ ତଥା ଗିତାଞ୍ଜଳି ଜେମ୍ସ ମାଲକି ମେହୁଲ ଚୋକ୍‌ସି ଦେଶରୁ ଫେରାର ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ । ଏବେ ନିରବ ବ୍ରିଟେନ୍‌ର ଏକ କଏଦୀବହୁଳ ଜେଲ୍‌ରେ ବନ୍ଦ ଅଛନ୍ତି । ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯ରେ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର