PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର : ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଛୁରାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଲାଞ୍ଚୁଆ କୃଷି ଅଧିକାରୀ, ଲାଇସେନ୍ସ ବାତିଲ କରିବାକୁ ଧମକ ଦେଇ ସାର ଡିଲରଙ୍କ ଠାରୁ ନେଉଥିଲେ ଲାଞ୍ଚ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଏଥର ହେବନି ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ପରେଡ, ଭାଗ ନେବେନି ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ସମୁଦ୍ରରେ ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ଭାସିଗଲେ ଯୁବତୀ, ବ୍ଲୁଫ୍ଲାଗ୍ ବିଚ୍‌ରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଜୁଜୁମରା : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହି ବସ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ଘଉଡ଼ାଇବା ବେଳେ ଅଘଟଣ, ବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ହାତରେ ଫୁଟିଗଲା ବାଣ
  • ||
  • ବିହାରରେ ଭାଙ୍ଗିଲା ଏନ୍‌ଡିଏ ମେଣ୍ଟ: ଅଲଗା ହେଲା ବିଜେପି-ଜେଡିୟୁର ରାସ୍ତା, ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ନୀତୀଶ
  • ||

୨୦୨୪ରୁ ୨୦୩୧ ଆଇସିସିର ନୂଆ କ୍ରୀଡ଼ାସୂଚୀ: ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭାରତ-ପାକ୍‌ ଫାଇଟ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୩/୦୫: ୨୦୨୪ରୁ ୨୦୩୧ ଆଇସିସିର ନୂଆ କ୍ରୀଡ଼ାସୂଚୀ ଅନୁସାରେ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ଦଳ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ । କାରଣ ଏହି ୮ ବର୍ଷରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଆଇସିସି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ରହିଛି । କେବଳ ଆଇସିସି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ହିଁ ଉଭୟ ଦଳ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବାର ସୁଯୋଗ ପାଉଛନ୍ତି ।ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଲାଗି ରହିଥିବା ରାଜନୈତିକ ତିକ୍ତତା ଯୋଗୁ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ଉଭୟ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ କ୍ରିକେଟ୍‌ ସିରିଜ ଆୟୋଜନ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ପାକିସ୍ତାନ ଏ ଦିଗରେ ବାରମ୍ବାର ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରୁଥିଲେ ବି ବିସିସିଆଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମତି ବିନା କିଛି ବି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ପାରୁ ନାହିଁ । କେବଳ ଆଇସିସି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଖେଳିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କର ଅନୁମତି ରହିଛି । ଦୁଇ ପାରମ୍ପରିକ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଯେତେବେଳେ ବି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳନ୍ତି ତାହା ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଫାଇନାଲ ଠାରୁ ବି ଅଧିକ ରୋମାଞ୍ଚକର ହୋଇଥାଏ ।

୨୦୨୪ରୁ ୨୦୩୧ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଅତି କମ୍‌ରେ ଉଭୟ ଦଳ ଥରୁଟିଏ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ। ୨୦୨୪ରେ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବିଶ୍ୱକପ୍‌, ୨୦୨୫ରେ ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି, ୨୦୨୬ରେ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବିଶ୍ୱକପ, ୨୦୨୭ରେ ଦିନିକିଆ ବିଶ୍ୱକପ୍‌, ୨୦୨୮ରେ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବିଶ୍ୱକପ, ୨୦୨୯ରେ ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି, ୨୦୩୦ରେ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଏବଂ ୨୦୩୧ରେ ଦିନିକିଆ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଖେଳାଯିବ । ୨୦୦୭-୦୮ ଠାରୁ ଭାରତ-ପାକ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ଏହି ସିରିଜ୍‌ ଭାରତ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା ଏବଂ ୩ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜକୁ ଭାରତ ୧-୦ରେ ଜିତିଥିଲା । ସେମିତି ୨୦୧୨-୧୩ ଠାରୁ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍‌ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ଏହି ଗସ୍ତରେ ପାକିସ୍ତାନ ୧-୨ରେ ସିରିଜ ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲା ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର