PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଏଟିଏମରେ ଟଙ୍କା ଭରିବା ନେଇ ଗାଡିରେ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ୫୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଧରି ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାଁରେ ଜମି ବିକ୍ରି ଘଟଣାରେ ତହସିଲଦାର ଓ ଅତିରିକ୍ତ ତହସିଲଦାର ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ମଣ୍ଡଳରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ମୁକ୍ତାର ଆବ୍ବାସ ନକଭି
  • ||
  • ଯାତ୍ରା ଅଭିନେତା ଦୈତାରୀ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ନାଁରେ ରାଜଧାନୀ ମିଡ଼ିଆ ହାଉସ୍ ସିଇଓ ଥାନାରେ କଲେ ଅଭିଯୋଗ , ଯାତ୍ରା ରାଜିନାମା ଅଗ୍ରୀମ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ନକରିବାରୁ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ଔପଦା ଥାନାରେ ରୁଜୁ ହୋଇଛି ମାମଲା, ପାର୍ବତୀ ଗଣନାଟ୍ୟ ଠାରୁ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନେଇଥିଲେ ଅଗ୍ରୀମ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆସାମ ବନ୍ୟା ପୀଡିତଙ୍କ ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟର ହାତ ବଢାଇଲେ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାତା କରନ ଜୋହର, ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିକୁ ଦେଲେ ୧୧ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ରାଜନ ଏକ୍କାଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେଡି ଟିମ୍, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ କଲେ ନିବେଦନ
  • ||
  • କଟକ : ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ପାସ ହାର ୯୦.୫୫
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି : କଟକ ଜିଲ୍ଲା ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ଥାନା ସୁକରପଡା ଗାଁରେ ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ମା’କୁ ହତ୍ୟା କରିଛି ପୁଅ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳବଣୀ ଛକ ନିକଟରେ ଟାୟାର ଫାଟିଯିବାରୁ ପୋଲିସ ହାବୁଡରେ ଧରାପଡିଲା ବେଆଇନ ଗୋ-ଚାଲାଣ ଟ୍ରକ, ଜବତ କଲା ଆନନ୍ଦପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଅଭିନେତ୍ରୀ ରଶ୍ମିରେଖାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା, ପ୍ରେମିକ ସନ୍ତୋଷ ପାତ୍ର ରାଉରକେଲା ବାସନ୍ତୀକଲୋନୀରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ରାଉରକେଲାରେ ୩୧୧ କୋଟିର GST ଠକେଇ, ବନ୍ଧାହେଲେ ୫ ବ୍ୟବସାୟୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଚାନ୍ଦିଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୩୨୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ହାତୀଖମ୍ବ ଗାଁ ନିକଟରେ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍ ଓଲଟି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୩୦ ଆହତ
  • ||

ଆଦିବାସୀ ମେଳା: ସଞ୍ଜ ନଇଁଲେ ମନ ଥୟ ଧରୁନି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୩୧ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଖାଣ୍ଟି ଜଙ୍ଗଲିଆ ଜିନିଷ ସାଙ୍ଗକୁ ପାହାଡ଼ିଆ ଲୋକଙ୍କ ସରଳିଆ ଜୀବନଶୈଳୀ । ପୁଣି ଭଳିକି ଭଳି ପଥର କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ । ଆଉ ବିଭିନ୍ନ ରକମର ଘରକରଣା ଜିନିଷ । ତା’ ସାଙ୍ଗକୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ । ଏଭଳି ଏକ ସଙ୍ଗମକୁ ହାତ ଛଡ଼ା କରିବାକୁ ନାରାଜ ରାଜଧାନୀବାସୀ । ଏଥିପାଇଁ ସଞ୍ଜ ନଇଁବା ପୂର୍ବରୁ ସବୁ କାମ ସାରି ସିଧା ହେଉଛନ୍ତି ଘରମୁହାଁ । ଆଉ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଓ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ବାହାରି ପଡ଼ୁଛନ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡ଼ିଆକୁ ।
ଆୟୋଜକମାନେ ବି ମେଳାରେ ଦର୍ଶକଙ୍କ ପାଇଁ ଖଞ୍ଜି ଦେଇଛନ୍ତି ସବୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା । ଗାଁ ପରିବେଶ ସାଙ୍ଗକୁ ସୁସ୍ୱାଦୁ ଖାଦ୍ୟ ଆଉ ଭଳିକି ଭଳି ମନୋଲୋଭା ଜିନିଷ ସବୁ କିଛି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି ହାତ ପାହାନ୍ତାରେ । ଯାହାର ଭରପୂର ମଜା ଉଠାଉଛନ୍ତି ଦର୍ଶକ ।
ମେଳାରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଭିଡ଼ ଜମୁଛି ଆଦିବାସୀ ହାଟରେ । ଏଠାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ବାସୁମତି ଚାଉଳ, ମୁଗ, ବିରି, ମାଣ୍ଡିଆ, ପାଳୁଅ, ରାଶି, ମହୁ, ଲାଖ, ଝୁଣା, ହରିଡ଼ା, ବାହାଡ଼ା, ଅଁଳା ଭଳି ଜିନିଷ ଲୋକଙ୍କ ବେଶି ପସନ୍ଦ ଆସୁଛି । ରାସାୟନମୁକ୍ତ ଏସବୁ ଜିନିଷ କିଣିବାକୁ ବର୍ଷ ତମାମ ଅପେକ୍ଷା କରିଥାନ୍ତି ରାଜଧାନୀବାସୀ । ତେଣୁ ଏହାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ପରିମାଣରେ ସମସ୍ତେ କିଣି ନେଉଛନ୍ତି ।
ଏହାଛଡ଼ା ବାଉଁଶ ତିଆରି ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀ ବି ଚାହିଦାରେ ରହିଛି । ଆକର୍ଷଣୀୟ ଜିନିଷ ସାଙ୍ଗକୁ ରିହାତି ଦର ସମସ୍ତଙ୍କ କିଣିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରୁଛି । ଏସବୁ ବ୍ୟତୀତ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ୱଂୟ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀମାନେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ନୂଆ ମଡେଲ୍‌ ବି ନଜର ଟାଣୁଛି । ଏଥର ଫୁଲଛାଡ଼ୁ ଓ ହଳଦୀର ବି ଆଦର ରହିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।
କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଆଦିବାସୀମାନେ ତିଆରି କରିଥିବା ଝାଟିମାଟି ଘର, ଦୁଆର ମୁହଁରେ ଚାଷ ହୋଇଥିବା ବନ୍ଧା କୋବି ଆଉ ଅଗଣାରେ ତୁଳସୀ ଚଉରା ଦେଉଛି ଭିନ୍ନ ଏକ ଅନୁଭୂତି । ଯୁବପିଢ଼ିମାନେ ଏଭଳି ଦୃଶ୍ୟକୁ ସ୍ମୃତି ଭାବେ ସାଇତି ରଖିବାକୁ ମନସ୍ଥ କରୁଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ସାଙ୍ଗସାଥୀଙ୍କ ଗହଣରେ ବିଭିନ୍‌ ପୋଜ୍‌ରେ ଫଟୋ ଉଠାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।