PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ପାଟଣା ଥାନା ଗଣ୍ଡବେଡ଼ା ଗାଁରେ ଶ୍ୱଶୁର ଘର ପଛପଟୁ ଜ୍ୱାଇଁର ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବସ୍ତା : ବାଲେଶ୍ଵର ଜିଲ୍ଲା ବସ୍ତା-ଅମର୍ଦା ରୋଡ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ବ୍ରାହ୍ମଣଦା ଗ୍ରାମ ନିକଟ ରେଳ ଧାରଣା ପାର୍ଶ୍ଵରୁ ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲା ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ହଣ୍ଡପା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରଘୁନାଥପୁର ଗାଁ ପଡ଼ିଆରେ କ୍ରିକେଟ ଖେଳିବା ବେଳେ ପଡ଼ିଲା ଚଡ଼କ, ଜଣେ ମୃତ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା ଭାପୁର ଫାଣ୍ଡି ଗଙ୍ଗାଧର ପ୍ରସାଦ ଗାଁ ପଶ୍ଚିମେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ ଓ ଟ୍ରକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଡ୍ରାଇଭର୍ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦୁଇ ଆଇଏଏସ୍‌ଙ୍କୁ ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱ, ରାଉରକେଲା ପାଇଁ ଭୂପେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ପୁନିଆ, ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ରଘୁ ଜି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ପାଳିତ ହେଲା ବଲାଙ୍ଗୀରର ବଏଲ ଯାତ୍ରା, ସମାଜର ମଙ୍ଗଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦେବୀଙ୍କ ଆରାଧନା କଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ମୁନିଗୁଡ଼ା : ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ଅମ୍ବାଦଳା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କାମାରି ଗାଁ ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ନିଖୋଜ ମହିଳାଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଉପକୂଳରେ ନବମୀ ଓ ଦଶମୀରେ ବର୍ଷିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ପାଣିପାଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ପୀଠରେ ଦଶମୀ ; ମଣ୍ଡପରେ ମହାନବମୀ, ଚଣ୍ଡୀପାଠରେ କମ୍ପୁଛି ପୂଜା ମଣ୍ଡପ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ସୋମବାର ରାତିରୁ କୋଣାର୍କରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇ ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିରରେ ଜମିଲା ପାଣି, ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନିରାଶ
  • ||

କମ୍ପିଲା ଖୋର୍ଦ୍ଧା; ମହିଳା ବାଇକ ଶୋଭାଯାତ୍ରରେ ଆସିଲେ ଅପରାଜିତା

ଖୋର୍ଦ୍ଧା,୪ା୪(ଆପ): ମହଳିା ଶକ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ଶ୍ରେଷ୍ଠଶକ୍ତି । ଗୁରୁବାର ନାମାଙ୍କନ ସମୟରେ ଏମିତି ମହିଳା ଶକ୍ତିର ଝଲକ୍‌ ଦେଖାଇଛନ୍ତି ବିଜେପିର ଭୁବନେଶ୍ୱର ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅପରାଜତିା ଷଡଙ୍ଗ଼ୀ । ପଥ୍ରମ ଥର ପାଇ ମହଳିା ବାଇକ୍‌ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଆସି ଅପରାଜିତା ନାମାଙ୍କନପତ ଦାଖଲ କରଛିନ୍ତ । ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଜଟଣୀ-ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବାଇପାସ୍‌ ଛକଠାରୁ ଆୟୋଜିତ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଅପରାଜତିାଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇବାକୁ ହଜାର ହଜାର ମହଳିା ସମେତ ଦଳୀୟ କର୍ମୀ ଅପେକ୍ଷା କରଥିେିଲ । ପରେ ସେଠାରୁ ଏକ ବରିାଟ ବାଇକ୍‌ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଦଳର ଉତ୍ତର ଭୁବନେଶ୍ୱର ବଧିାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅପରାଜତିା ମହାନ୍ତ, ଦଳର ରାଜ୍ୟ ଉପ-ସଭାପତ ସମୀର ମହାନ୍ତ, ମୁଖପାତ୍ର ଗୋଲକ ମହାପାତ୍ର, ବରିଷ୍ଠ ନେତା ସୁବାଷ ଗନ୍ତାୟତଙ୍କ ଗ୍ରହଣରେ ଅପରାଜିତା ନିଜର ନାମାଙ୍କନ ରଟିର୍ଣ୍ଣିଂ ଅଧତ୍କାରୀ ତଥା ଜଲିା୍ଲପାଳଙ୍କ ନକିଟରେ ଦାଖଲ କରଥିେିଲ । ସେହପିର ଖୋର୍ଦ୍ଧା ନର୍ବିାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ନମିନ୍ତେ ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସରୁ ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ଜଲିା୍ଲ କଂଗେସ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସମ୍ପାଦକ ସ୍ୱାଗତକିା ପଟ୍ଟନାୟକ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରଛିନ୍ତ । ବେଗୁନଅିା ନର୍ବିାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ବେିଜପ ପ୍ରାର୍ଥୀ
ରଷିଭ ନନ୍ଦ ମା’ ଚଣ୍ଡୀଙ୍କ ପାଖରେ ପଜୂାପାଠ ପରେ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ସହର ପରିକ୍ରମା କରଥିେିଲ । ପରେ ଉପ-ଜଲିା୍ଲପାଳଙ୍କ ନକିଟରେ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କରଥିେିଲ । ଅନୁରୂପ ଭାବେ ବେଗୁନଅିା କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପଦ୍ରୀପ ସାହୁ ନଜି ନାମାଙ୍କନ ଉପ-ଜଲିା୍ଲପାଳଙ୍କ ନକିଟରେ ଦାଖଲ କରଥିେଲ । ମା’ ବାଟମଙ୍ଗଳା ମନ୍ଦରି ନକିଟରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବେିଜପ ପ୍ରାର୍ଥୀ କାଳୁ ଖଣ୍ଡେଇତରାୟ ପଜୂାପାଠ କରବିା ପରେ ନଜିର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରାୟ ୧୦ ହଜାର ଦଳୀୟ ସମଥର୍କ ଗହ୍ରଣରେ ସେ ଏକ ବରିାଟ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ସହର ପରକିମ୍ରା କରଥିେିଲ । ଚଲିକିା ନର୍ବିାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ବେିଜଡ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ
ଜଗଦ୍ଦେବ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ମନୋରଞ୍ଜନ ମଲ୍ଳିକଙ୍କ ନିକଟରେ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗରେ ପୁରୀ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରାର୍ଥୀ ପିନାକୀ ମିଶ୍ର, ବ୍ରହ୍ମଗିରି ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ସଞ୍ଜୟ ଦାସବର୍ମା, ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ରଘୁନାଥ ସାହୁ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଚିଲିକାର କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରଦୀପ ସ୍ୱାଇଁ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦଖଲ କରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ବହୁଜନ ସମାଜ ପାର୍ଟିରୁ ବସନ୍ତ ବେହେରା, ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଶଶାଙ୍କ ଶେଖର ମହାପାତ୍ର, ଶିଶିର ମିଶ୍ର ପ୍ରମୁଖ ଚିଲିକା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ନିମନ୍ତେ ନାମାଙ୍କନ କରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଖୋର୍ଦ୍ଧା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ନିମନ୍ତେ ଚିନ୍ତାମଣି ସାହୁ, ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣଲତା ଖଣ୍ଡାୟତରାୟ, ପ୍ର୍ରିୟରଞ୍ଜନ ପାତ୍ର ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ନାମାଙ୍କନ ଦଖଲ କରଥିବିା ବେଳେ ଜୟପ୍ରକାଶ ଜନତା ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ରୀନାରାଣୀ ନାୟକ ଏବଂ ରାଜକିଶୋର ନାୟକ, ବହୁଜନ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଏ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ନିମନ୍ତେ ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କରିଥିବା ବେଳେ ବେଗୁନିଆରୁ ଶିବପ୍ରସାଦ ମିଶ୍ର, ବିଶ୍ୱଜିତ୍‌ ପଟ୍ଟନାୟକ ସ୍ୱାଧୀନ ଭାବେ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।