PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା ସାଲେଭଟା ଛକରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ଗୁରୁତର ତ୍ରୁଟି, ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ଭରିବା କ୍ଷଣି ମଝି ଆକାଶରେ ଦେଖାଗଲା କଳା ବେଲୁନ୍, ୪ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ପୋଲିସ-ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଉଦ୍ୟାନବନ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା ଛକରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ୍ ମନମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ଏକ ଭାଲୁର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କୋଲକାତା : ମାତ୍ର ୭୫ ଟଙ୍କା ପାଉଣା ଫେରସ୍ତ ଦାବିରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଅଶାନ୍ତି, ନମାଜ ପଢ଼ି ଫେରିବା ବାଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୨୦୧୯ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ୧୦ ହଜାର ୧୨୯ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜୁଲାଇ ୬ରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଘୋଷଣା । ଦିନ ୧ଟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇପ ରେଜଲ୍ଟ । ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା/ଫୁଲବାଣୀ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗାର ଖପୁରି ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସ୍‌ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରୀ ଡାକ୍ତର ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅଲ୍ଲୁରୀ ସୀତାରାମ ରାଜୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କରିବେ ଉନ୍ମୋଚନ
  • ||
  • କୋଟପାଡ଼ : କୋଟପାଡ଼ ମୀନାବଜାରରେ ଦୋଳି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ନାବଳିକାଙ୍କ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପୁଣିଥରେ ଏକନାଥଙ୍କ ବାଜିମାତ୍। ଫ୍ଳୋର ଟେଷ୍ଟରେ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ସିନ୍ଦେ। ସିନ୍ଦେଙ୍କୁ ୧୬୪ ସଦସ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସୂଚନା।
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଚଞ୍ଚରମୁଣ୍ଡା ଛକ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲ୍ଲୁରେ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୧୬ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୨୦୨୨ : ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଲେ ସିନି ଶେଟ୍ଟୀ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଆଲପାଇନ୍ ଗ୍ଲାସିୟରର ବିଶାଳ ଖଣ୍ଡ, ୫ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ନେଇ ବୋର୍ଡର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସଚିବାଳୟରେ ଆଜି ନିଆଯିବ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବାଲିଘାଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ଲାଲୁ ଯାଦବ, ପଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲେ ଆହତ
  • ||
  • ଡେନମାର୍କ : ଡେନମାର୍କର ସପିଂ ମଲରେ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ୩ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ଆଦିଲ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ ପାଇଁ ପିୟର-ଟୁ-ପିୟର ସଫ୍ଟଓ୍ବେୟାର ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲା ଜୈଶ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୨(ଏଜେନ୍ସି): ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ସିଆରପିଏଫ୍ ଯବାନଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ମାମଲାରେ ନୂଆ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଏହି ଆକ୍ରମଣର ତଦନ୍ତରେ ଲାଗିଥିବା ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ଓ ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସିକୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି ଯେ ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲର ଆକ୍ରମଣରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆଦିଲ ଅହମ୍ମଦ ଡାର ସହିତ ପିୟର-ଟୁ-ପିୟର ସଫ୍ଟଓ୍ବେୟାର ସର୍ଭିସ ଦ୍ବାରା କନେକଟେଡ୍ ଥିଲା। ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦର ପରିଚାଳକ ଏହି ସର୍ଭିସର ବ୍ୟବହାର  କରୁଥିଲେ। କାରଣ ଏହାଦ୍ବାରା ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍ ସର୍ଭିଲାନ୍ସର ପରିସରରେ ଆଣିବା ସହଜ ହେବନି। ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ପିୟର-ଟୁ-ପିୟର ସଫ୍ଟଓ୍ବେୟାର ସର୍ଭିସ-ଓ୍ବାଇଏସ୍ଏମଏସ୍  ମୋବାଇଲ ଆପ୍ ଜରିଆାରେ ଡାର ସହିତ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୮ରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ।

source: www.newindianexpress.com/

ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ହାତରେ ଓ୍ବାଇଏସ୍ଏମ୍ଏସ୍ ମେସେଜ୍ କପି ମିଳିଥିଲା।   ଏଜେନ୍ସିର କହିବା ଅନୁସାରେ ଏହି ମେସେଜ୍ ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣ ପରେ କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରଥମ ମେସେଜରେ ଲେଖା ଯାଇଥିଲା , ଜୈଶର ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିଜର ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି’ ଓ ଦ୍ବିତୀୟ ମେଜେସ୍ ଲେଖା ଯାଇଥିଲା ’ଭାରତୀୟ ସୈନକ ଓ ବହୁ ଗାଡି ଆକ୍ରମଣରେ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି।’ ଏହି ଓ୍ବାଇଏସ୍ଏମ୍ କୋଡ୍ ମେସେଜ୍ ପଠାଇବା ପାଇଁ ଅଲଟ୍ରା ହାଇ ରେଡିଓ ଫ୍ରିକ୍ୟୁଏନ୍ସି ମଡେଲର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ। ଏଥିରେ ରେଡିଓ ସେଟ୍କୁ ଏକ ଫୋନ୍ ସହିତ ଆଟାଚ୍ କରାଯାଇଥାଏ। ଯାହା ଭିତରେ କୌଣସି ସିମ୍ କାର୍ଡ ନଥାଏ। ରେଡିଓ ସେଟରେ ପ୍ରକୃତରେ ଏକ ଛୋଟ ଟ୍ରାନ୍ସମିଟର ଥାଏ। ଯେଉଁଥିରେ କି  ଓ୍ବାଇ-ଫାଏ ସୁବିଧା ରହିଥାଏ। ଏହି ଓ୍ବାଇ-ଫାଏ ଦ୍ବାରା ମୋବାଇଲକୁ କନେକ୍ଟ କରାଯାଇଥାଏ। ଓ୍ବାଇଏସ୍ଏମ୍ଏସ୍ ଆପ୍ ହାର୍କ ଓ୍ବେବରେ ୨୦୧୨ ଠାରୁ ଉପଲବ୍ଧ। ପାକିସ୍ତାନରେ ଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଏହାର ଏକ ନୂଆ ସଂସ୍କରଣ ତିଆରି କରିସାରିଛି ଯାହାକି ଏଭଳି ଫ୍ରିକ୍ବେଏନ୍ସି ବ୍ୟବହାର କରିଥାଏ। ଯାହା   କୌଣସି ମନିଟରିଂ ଡିଭାଇସକୁ ଧରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥାଏ।

source: https://zeenews.india.com

ପିୟର-ଟୁ-ପିୟର ସର୍ଭିସର ଏକ ଉଦାହରଣ ଟରେଣ୍ଟରୁ ହେବାକୁ ଥିବା ଡାଉନଲୋଡିଂ ଅଟେ। ଏହା ଦ୍ବାରା ବିଶ୍ବର କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ  ଗୋଟିଏ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଅନ୍ୟ ଏକ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଦ୍ବାରା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଜରିଆରେ ଜୋଡି ରହିଥାଏ ଓ ଏହି ସର୍ଭିସ ଦ୍ବାରା ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ଫାଇଲ ସେୟାର କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ସର୍ଭରର ଆବଶ୍ୟକତା ଦରକାର ପଡିନଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ଏହା ଉପରେ ଜରିମନା ଲଗାଇବା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ରହିଥାଏ। ଏଠାରେ ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ ୧୪ ଫେବୃଆରୀରେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ସିଆରପିଏଫର ୪୦ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ।  ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ବିସ୍ଫୋରକ ଭର୍ତ୍ତି ଏକ କାର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର