PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଜେବି କଲେଜ ହଷ୍ଟେଲରୁ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ୨୦୨୨-୨୩ ବଜେଟ୍‌ : ଶିକ୍ଷା ଓ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ୨୭,୩୨୪କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ
  • ||
  • ଉଦୟପୁର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟଣା : କୋର୍ଟ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧୦ଦିନର NIA ରିମାଣ୍ଡରେ ପଠାଇଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର ପରେ କଟକରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ରୋଷଘର ଚୁଲି ଭାଙ୍ଗିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଚୁଲି ଭାଙ୍ଗି ଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଧାନସଭାର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ: ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଶୋକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ, ଆସିବ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ; ଫୁଟ୍‌ ଉପରେ ବିମାନ କ୍ୟାବିନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା ଧୁଆଁ; ଦିଲ୍ଲୀ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅବତରଣ କଲା ସ୍ପାଇସଜେଟ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୪ରେ ଲଘୁଚାପ, ଆଜିଠୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର : ଜଗା ଦର୍ଶନ ସାରି ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବୋଲେରୋକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ: ଜଣେ ମୃତ, ୯ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁରୀ: ଦାରୁବ୍ରହ୍ମଙ୍କ ପତିତପାବନ ଯାତ୍ରା: ଆଜି ଜନ୍ମବେଦିକୁ ବିଜେ କରିବେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବାରିପଦା: ଆଜି ଗଡ଼ିବ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ରଥ, ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ରଥକୁ ଟାଣିବେ ମହିଳା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • କଟକ: ଆଜିଠୁ ମିଳିତ ପୁଲିସ୍‌ ସେବା ପରୀକ୍ଷା, ୩୪ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ୨୯ ହଜାର ୬୪୪ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ
  • ||

୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ସୁଧୁରିଯିବ ବିକଶିତ ରାଷ୍ଟ୍ରଙ୍କ ଅର୍ଥନୀତି, ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶମାନଙ୍କ ଅର୍ଥନୀତି ୫ ପ୍ରତିଶତ ତଳେ ରହିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫/୫: ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୁଦ୍ରାକୋଷ(ଆଇଏମଏଫ୍)ର ପ୍ରଥମ ଉପ-ପ୍ରବନ୍ଧ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଗୀତା ଗୋପୀନାଥ ବୁଧବାର କହିଛନ୍ତି କି ବିକଶିତ ରାଷ୍ଟ୍ରଙ୍କ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ସୁଧୁରିଯିବ । କିନ୍ତୁ ବିକାଶଶୀଳ ରାଷ୍ଟ୍ରର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଯେଉଁ ସ୍ତରରେ ହେବା ଉଚିତ୍ ସେହି ସ୍ଥାନରୁ ପ୍ରାୟ ୫ ପ୍ରତିଶତ ତଳେ ରହିବ । ସାରା ବିଶ୍ୱର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ଗଭୀର ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏବେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ମାର୍ଗରେ ଧିରେ ଧିରେ ଫେରୁଛି । ବିଶ୍ୱ ଆର୍ଥିକ ମଞ୍ଚର ବାର୍ଷିକ ବୈଠକ ୨୦୨୨ରେ ‘ବୈଶିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଆଗାମୀ ପଦକ୍ଷେପ’ ବିଷୟରେ ଆୟୋଜିତ ବିଶେଷ ସେସନରେ ଗୋପୀନାଥ କହିଛନ୍ତି କି ବୈଶିକ ପୁନରୁଦ୍ଧାରକୁ ୟୁକ୍ରେନରେ ଯୁଦ୍ଧ ଯୋଗୁଁ ଝଟକା ଲାଗିଛି । କରୋନା ମହାମାରୀ ପରେ ଏହା ଧିରେ ଧିରେ ସୁଧୁରୁଥିଲା କିନ୍ତୁ ପରେ ଋଷ୍-ୟୁକ୍ରେନ୍ ଯୁଦ୍ଧ ଯୋଗୁଁ ଏହା ପୁଣି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି କି ‘ଆମକୁ ବୈଶିକ ବୃଦ୍ଧି ହାରରେ ଗମ୍ଭୀର ହ୍ରାସର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡୁଛି ଏବଂ ବିଶ୍ୱକୁ ଲଗାତର ବିପରୀତ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲଢିବା ପାଇଁ ପଡୁଛି । ଇନ୍ଧନ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ସମେତ ଅନେକ ସାମଗ୍ରୀର ଦାମ୍ ବଢୁଛି ।’ ସେ କହିଛନ୍ତି କି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉଚ୍ଚ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିର ସମସ୍ୟାରୁ ସମାଧାନ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରୁଛି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ସୁଧ ହାରରେ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପଡୁଛି । କିନ୍ତୁ ଏହାର ମଧ୍ୟ ବୈଶିକ ଅର୍ଥ ଏବଂ ବ୍ୟାପାର ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ ।

ଗୋପୀନାଥ କହିଛନ୍ତି କି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ରହିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି କି ‘ଆମ ଅନୁମାନ ଅନୁସାରେ ବିକଶିତ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ୨୦୨୪ରେ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଯିବ ଯେଉଁଠି ମହାମାରୀ ନଥିଲେ ସେ ପହଞ୍ଚିଥାନ୍ତା । କିନ୍ତୁ ସୁଧୁରୁଥିବା ଏବଂ ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଯେଉଁ ସ୍ତରରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ ସେଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୫ ପ୍ରତିଶତ ତଳେ ରହିବ ।’

ଅର୍ଥାତ୍ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଯେଉଁ ଦେଶମାନେ ବିକଶିତ ବା ଅତି ବିକଶିତ ସେମାନଙ୍କ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ସୁଧୁରିଯିବ । ଦୁଃଖର ବିଷୟ ଏହି ଦେଶମାନଙ୍କ ତାଲିକାରେ ଭାରତ ନାହିଁ । ଭାରତ ଏକ ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶ । ତେବେ ଆଇଏମଏଫର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶମାନଙ୍କ ଅର୍ଥନୀତି ଯେଉଁ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିବା ଉଚିତ୍ ସେହି ସ୍ତରରୁ ୫ ପ୍ରତିଶତ ନିମ୍ନରେ ରହିବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର