PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ , ଗୁଳିମାଡ଼ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇ ଥିଲା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓଗଡ଼ରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୦ ଗରିବ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ବଣ୍ଟନ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନରେ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼, ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଦାମରେ ୩୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କୁ ଗୁଳି ମାଡ଼: ଛାତିରେ ବାଜିଛି ଗୁଳି, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ନିଆଯାଉଛି ହସ୍ପିଟାଲ
  • ||
  • ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌: ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ଫାଇନାଲ୍ ଫାଇଟ୍, ବେଲଜିୟମ-ଜର୍ମାନୀ ମଧ୍ୟରେ ଟାଇଟଲ ଟକ୍କର
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଇରାନ୍, ୭ ମୃତ, ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ହାତୀମୃତ ଦେହ ମିଳିବା ଘଟଣାରେ ୪ ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୨ ହାତୀଦାନ୍ତ ଜବତ…
  • ||
  • ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି: ଭାରତ ପାଇଁ ‘କର ବା ମର’, ସିରିଜ ଜିତି ସ୍ୱଦେଶ ଫେରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୦ରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ! ସଜେଇ ହେଉଛି ରମାଦେବୀ ମହିଳା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଚିନାବାଦାମ ଚାଷର ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଶିଖିବେ ଓଡ଼ିଆ କୃଷକ, ୮୦ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଗୁଜରାଟ ପଠାଇଲା ସୋଆ
  • ||

ବେଳାଭୂମି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଶିଳ୍ପର ବିକାଶ ପାଇଁ ଆଦ୍ୟ ତାଳସାରି ବିକାଶ ମଞ୍ଚ ଗଠିତ

ଭୋଗରାଇ,୨୭/୧୧,(ଆ.ପ୍ର.) ବାଲେଶ୍ଵର ଜିଲ୍ଲା ଭୋଗରାଇ ବ୍ଲକର ସମୁଦ୍ର ଉପକୂଳ ଗୋଛିଦା ତେଘରି ଏବଂ ଶ୍ରଦ୍ଧାପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଦ୍ବୟର ଯଥାକ୍ରମେ କୃଷ୍ଣନଗର ଓ ଖଡିବିଲ ଗାଁର ସୀମାନ୍ତ ସମୁଦ୍ର ଉପକୂଳରେ ଆଦ୍ୟ ତାଳସାରି ଅବସ୍ଥିତ। ଅତୀତର ଜମିଦାରୀ ଶାସନ ସମୟରେ ଏହି ଦୁଇ ଗାଁ ଦୁଇ ଭିନ୍ନ ଜମିଦାରଙ୍କ ଶାସନାଧୀନ ଥିଲା। ଏହି ଦୁଇ ଜମିଦାରୀ ଅଞ୍ଚଳ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ଚିହ୍ନଟ ପାଇଁ ସେଠାରେ ଧାଡ଼ି ଧାଡ଼ି ( ଗାଉଁଲି କଥାରେ ସାରି ସାରି ) ତାଳଗଛ ପୋତା ଯାଇଥିଲା। କାଳକ୍ରମେ ଏହି ତାଳଗଛ ଗୁଡିକ ବଡ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବାସ କରୁଥିବା ଧୀବର ମାନେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରୁ ସମୁଦ୍ରକୁ ଡଙ୍ଗା ନେଇ ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇ ପୁଣି ଫେରି ଆସୁଥିଲେ। ଧୀବର ମାନେ ଏହି ତାଳଗଛ ଗୁଡିକରେ ଡଙ୍ଗା ବାନ୍ଧି ଲଙ୍ଗର ପକାଉଥିଲେ। ଏହି ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ମାଛ ମଣ୍ଡି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିଲା। ସେତେବେଳେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟରେ ଭରପୂର ଥିଲା ଏବଂ ଏବେ ବି ରହିଛି। ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଏପରି ଚାଲିବା ପରେ ଏଠାରେ ଥିବା ସାରି ସାରି ତାଳଗଛ ରହିଥିବା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଗାଉଁଲି ଭାଷାରେ ତାଳସାରି ନାମକରଣ କରାଯାଇଥିଲା।

ମାତ୍ର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହାର ପାର୍ଶ୍ଵବର୍ତ୍ତୀ ଅନ୍ୟ ଏକ ଅଞ୍ଚଳକୁ ତାଳସାରି ଭାବେ ନାମକରଣ କରାଯାଇଛି। ଫଳରେ ପୂର୍ବର ସଂପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ଏବେ ଆଦ୍ୟ ତାଳସାରି ଭାବେ ପରିଚିତି ପାଇଛି। ତେବେ ଏହି ଆଦ୍ୟ ତାଳସାରି ବେଳାଭୂମି ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଅତୀବ ମନୋରମ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ପାଇଁ କୈାଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇନାହିଁ। ଏହି ବେଳାଭୂମିକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀର ମାନ୍ୟତା ଦେଇ ଏହାର ବିକାଶ କରାଯାଇ ପାରିଲେ ଅଧିକ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରାଯାଇ ପାରିବ ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଆଶାବାଦୀ ରହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଗୋଛିଦା ତେଘରି ପଞ୍ଚାୟତବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ହେଲା ଆଦ୍ୟ ତାଳସାରି ବେଳାଭୂମି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଶିଳ୍ପର ବିକାଶ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖା ଦେଇଥିଲା ବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ଜନୈକ ସମାଜସେବୀ ଦିଲ୍ଲୀପ କୁମାର କାମିଳାଙ୍କ ଆହ୍ୱାନରେ ରବିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ଏକ ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଉଭୟ ପଞ୍ଚାୟତର ଶତାଧିକ ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା ବେଳେ ସର୍ବସମ୍ମତିକ୍ରମେ ‘ଆଦ୍ୟ ତାଳସାରି ବିକାଶ ମଞ୍ଚ’ ଗଠିତ ହୋଇଛି। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହି ବିକାଶ ମଞ୍ଚର ଆଗାମୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମ୍ପର୍କରେ ବିସ୍ତୃତ ରୂପରେଖ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ହେବ ବୋଲି ସର୍ବସମ୍ମତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଶ୍ରଦ୍ଧାପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ବିଶିଷ୍ଟ ସମାଜସେବୀ ଘନଶ୍ୟାମ ନାୟକଙ୍କ ସମେତ ଗୋଛିଦା ତେଘରି ସରପଞ୍ଚ ରାଜେଶ୍ବରୀ କାମିଳା, ସମାଜସେବୀ ରାମକୃଷ୍ଣ ବେହେରା, କାଳିଚରଣ ସାମଲ,ଗଣେଷ ପଟ୍ଟାୟତ, ବନମାଳୀ ହାଁସଦା ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।