PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲେଖକ ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ , ପଶ୍ଚିମ ନ୍ୟୁୟର୍କର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମଞ୍ଚ ଉପରେ ଭାଷଣ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଛୁରାମାଡ଼ , ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ୟୁପି ଏଟିଏସ୍‌କୁ ବଡ଼ ସଫଳତା । ସହାରନପୁରରୁ ଦୁଇ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ କଲା ଗିରଫ । ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସରେ ବଡ଼ ହମଲା କରିବାର ଯୋଜନା କରୁଥିଲେ
  • ||
  • କୋଏମ୍ବାଟୁର : ବେଙ୍ଗାଲୁରରୁ ମାଳଦ୍ୱୀପର ମାଲେ ଯାଉଥିବା ଗୋ ଫାଷ୍ଟ ବିମାନର ଜରୁରୀ ଅବତରଣ, ୯୨ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବାବେଳେ ତାତି ଗଲା ଇଞ୍ଜିନ
  • ||
  • ଉଦୟପୁର : ଉଦୟପୁର କହ୍ନୈୟାଲାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ କଥିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ମୁସ୍ଲିମ୍ ଖାନକୁ ଗିରଫ କଲା ଏଏନଆଇ
  • ||
  • ଅନନ୍ତନାଗ : ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଅନନ୍ତାଗରେ ପୁଲିସ୍ ଓ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କ ମଳିତ ପାର୍ଟି ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ, ଆହତ ପୋଲିସ କର୍ମୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏକ ଦଳ ମାଲେସିଆ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି, ଏହି ଦଳ ଦୁଇଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷୀକ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସକୁ ନେଇ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ଉଦାରଶକ୍ତି’ରେ ଭାଗ ନେବେ
  • ||
  • ମୋହନା : ସଂଗଠନ ଛାଡ଼ିଥିବା ମାଓବାଦୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପରିଚ୍ଛାକୁ ଗିରଫ କଲା ଅଡ଼ବା ପୋଲିସ, ଥାନାରେ ରହିଛି ୭ ମାମଲା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ୫୭ନଂ ଜାତୀୟ ଖୁଣ୍ଟବନ୍ଧ ଛକ ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୨୦ଆହତ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ବାଘ ଶୀକାର କରି ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପଡ଼ିଲା ମହଙ୍ଗା, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ବାଘ ଶିକାରୀ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଓ ଦେଓ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୨୭ ହଜାର ହେକ୍ଟରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଜମିକୁ ମିଳିବ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଉଦଳା : ଉଦଳା ଏନଏସି ଅଧୀନ ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର ୩ରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ କୃମି ଔଷଧ ଖାଇ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଗୁରୁତର , ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦର ତଳମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭାବନା, ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘର ଉପରେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବିରାଟକାୟ ବଉଳ ବୃକ୍ଷ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଗହ୍ମା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ, ବୀରଡୋରିରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ହାତରେ ୬ ଥାକିଆ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଲେ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା
  • ||
  • ପାଟଣା : ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ିବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ଶାଳ କାଠ ବୋଝେଇ ସ୍କର୍ପିଓ ଜବତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଫୁଲୁଛି ବୈତରଣୀ ଓ ସାଳନ୍ଦୀ, ହଦଗଡ଼ ଡ୍ୟାମ୍‌ରୁ ୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ହେଉଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||

୩୨ ବର୍ଷ ପରେ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଏହି ୩ ରାଜ୍ୟରୁ ଆଶିଂକ ହଟିଲା ଆଫସ୍ପା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨।୪:ସୁରକ୍ଷା ବଳକୁ ଅତିରିକ୍ତ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ବିବାଦୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ବଳ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କ୍ଷମତା ଆଇନ (ଆଫସ୍ପା)କୁ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଆଶିଂକ ଭାବେ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଦୀର୍ଘ ୩୨ ବର୍ଷ ପରେ ଅରୁଣାଚଳପ୍ରଦେଶର ୩ ଜିଲାରୁ ଏହାକୁ ଆଶିଂକ ଭାବରେ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ତେବେ ଏହି ଆଇନ ମ୍ୟାମାଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲାଗୁ ରହିବ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଆଜି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ, ୧୯୮୭ ଫେବୃଆରୀ ୨୦ରେ ଅରୁଣାଚଳପ୍ରଦେଶରେ ବିବାଦୀୟ ଆଫସ୍ପା ଲାଗୁ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଆଇନ ଆସାମ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ପ୍ରଦେଶ ମଣିପୁରରେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଲାଗୁ ହୋଇଥିଲା। ଅରୁଣାଚଳପ୍ରଦେଶ ପରେ ମେଘାଳୟ, ମିଜୋରମ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ ଅସ୍ତିତ୍ୱକୁ ଆସିଥିଲା ଓ ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ବି ଏହି ଆଇନ ଲାଗୁ ହୋଇଥିଲା। ପରେ ବିଚାରପତି ପି.ଜୀବନ ରେଡ୍ଡୀ କମିଟି କେତେକ ରାଜ୍ୟରୁ ଆଫସ୍ପା ହଟାଇବାକୁ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅନୁସାରେ ଅରୁଣାଚଳର ୯ ଜିଲା ମଧ୍ୟରୁ ୩ଟି ଜିଲାରୁ ଏହି ଆଇନକୁ ଆଶିଂକ ଭାବେ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ଅଧିସୂଚନାରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅଶାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ଘୋଷିତ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ୪ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରୁ ରବିବାରଠାରୁ ଆଫସ୍ପା ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଯେଉଁ ଥାନାରେ ଏହି ଆଇନକୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି ସେଥିରେ ପଶ୍ଚିମ କାମେଙ୍ଗ ଜିଲାରେ ବୋଲେମୁ, ଭାଲୁକପୋଙ୍ଗ ଥାନା, ପୂର୍ବ କାମେଙ୍ଗ ଜିଲାର ସେଇଜୋସା ଥାନା ଏବଂ ପାପୁମପାରୋ ଜିଲାର ବାଲିଜାନ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ତେବେ ତିରାପ, ଚୋଙ୍ଗଲାଙ୍ଗ, ଲୋଙ୍ଗାଡିଙ୍ଗ, ନାମସାଇ ଜିଲାରେ ଏହି ଆଇନ ବଳବତ୍ତର ରହିଛି। ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ, ଆଫସ୍ପା ଆଇନ ଅନୁସାରେ ସୁରକ୍ଷାବଳ କୌଣସି ବି ଲୋକକୁ ଗିରଫ କରିପାରିବେ ଓ କୌଣସି ବି ଘର ଓ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ତଲାସୀ କରିପାରିବେ

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର