PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ପାଟଣା ଥାନା ଗଣ୍ଡବେଡ଼ା ଗାଁରେ ଶ୍ୱଶୁର ଘର ପଛପଟୁ ଜ୍ୱାଇଁର ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବସ୍ତା : ବାଲେଶ୍ଵର ଜିଲ୍ଲା ବସ୍ତା-ଅମର୍ଦା ରୋଡ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ବ୍ରାହ୍ମଣଦା ଗ୍ରାମ ନିକଟ ରେଳ ଧାରଣା ପାର୍ଶ୍ଵରୁ ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲା ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ହଣ୍ଡପା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରଘୁନାଥପୁର ଗାଁ ପଡ଼ିଆରେ କ୍ରିକେଟ ଖେଳିବା ବେଳେ ପଡ଼ିଲା ଚଡ଼କ, ଜଣେ ମୃତ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା ଭାପୁର ଫାଣ୍ଡି ଗଙ୍ଗାଧର ପ୍ରସାଦ ଗାଁ ପଶ୍ଚିମେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ ଓ ଟ୍ରକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଡ୍ରାଇଭର୍ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦୁଇ ଆଇଏଏସ୍‌ଙ୍କୁ ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱ, ରାଉରକେଲା ପାଇଁ ଭୂପେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ପୁନିଆ, ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ରଘୁ ଜି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ପାଳିତ ହେଲା ବଲାଙ୍ଗୀରର ବଏଲ ଯାତ୍ରା, ସମାଜର ମଙ୍ଗଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦେବୀଙ୍କ ଆରାଧନା କଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ମୁନିଗୁଡ଼ା : ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ଅମ୍ବାଦଳା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କାମାରି ଗାଁ ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ନିଖୋଜ ମହିଳାଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଉପକୂଳରେ ନବମୀ ଓ ଦଶମୀରେ ବର୍ଷିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ପାଣିପାଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ପୀଠରେ ଦଶମୀ ; ମଣ୍ଡପରେ ମହାନବମୀ, ଚଣ୍ଡୀପାଠରେ କମ୍ପୁଛି ପୂଜା ମଣ୍ଡପ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ସୋମବାର ରାତିରୁ କୋଣାର୍କରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇ ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିରରେ ଜମିଲା ପାଣି, ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନିରାଶ
  • ||

ବ୍ରିଟିସ୍ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଉଦ୍ଭାବନ, ଏହା ଦ୍ବାରା ମିଳିପାରିବ ଅସମୟ ମୃତ୍ୟୁର ସୂଚନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୯।୩: ବ୍ରିଟିସ୍ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ (ଏଆଇ) ନିର୍ମିତ ଏଭଳି ଏକ ସିଷ୍ଟମ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଯାହାକି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ହେବାକୁ ଥିବା ମୃତ୍ୟୁ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥାଏ। ଏହି ସିଷ୍ଟମ ମଧ୍ୟମ ବୟସ୍କର ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷଙ୍କ ଭିତରେ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗକୁ ଖୋଜି  ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ମୃତ୍ୟୁକୁ ରୋକିାରେ ସହାୟକ ହେବ। ଏହାକୁ ବ୍ରିଟେନର ନଟିଙ୍ଗହମ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଗବେଷଣାରେ ୪୦ରୁ ୩୯ ବର୍ଷର ୫ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା।

Plos one ଜର୍ନାଲରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ଗବେଷଣା ଅନୁସାରେ, ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସର ନୂଆ ମଡେଲକୁ ରାନଡମ ଫରେଷ୍ଟ ନାମରେ ଜଣାଯାଏ। ଏହା ଖୁବ୍ ସଠିକ ସୂଚନା ଦେଇଥାଏ। ନଟିଙ୍ଗହମ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ପ୍ରଫେସର ଷ୍ଟିଫେନ୍ ଓ୍ବେଘଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ମଣିଷର ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ମୃତ୍ୟୁ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବାକୁ ଏହି ସିଷ୍ଟମରେ କିଛି ତଥ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଏଥିରେ ମଣିଷର ଭୌଗାଳିକ ସ୍ଥିତି, ବାୟୋମେଟ୍ରିକ ସୂଚନା, କ୍ଲିନିକାଲ ଓ ଲାଇଫଷ୍ଟାଇଲ ସମ୍ପର୍କିତ ତଥ୍ୟ ରହିଥାଏ। ଏବେ ଫକ୍ସ ରିଗ୍ରେସନ୍ ନାମକ ଏକ ମଡେଲ ରହିଛି ଯାହାକି ବୟସ ଓ ଲିଙ୍ଗ ଆଧାରରେ ସୂଚନା ଦେଇଥାଏ। ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଏହା କେବଳ ଦୁଇଟି କଥାକୁ ଆଧାର କରି ଶାରିରୀକ ବିପଦକୁ ସମ୍ପର୍କରେ ସଠିକ୍ ସୂଚନା ଦେଇପାରିବ ନାହିଁ।

ପ୍ରଫେସର ଓ୍ବେଗଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ସାବଧାନୀ ଗ୍ରହଣ କରି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗଠାରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିହେବ। ତେଣୁ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେବ ଏଭଳି ସିଷ୍ଟମ ଉପରେ କାମ ହେଉଛି। ଯାହାକି ଲୋକଙ୍କୁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାହାର୍ଯ୍ୟରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଥିବା ବିପଦ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇପାରିବ। ଏଭଳି ଟେକ୍ନୋଳୋଜି ହେଉଛି ସମୂର୍ଣ୍ଣ ନୂଆ। ଏହାର ପାଳନ କରିବା  କଠିନ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏଆଇ ସାହାଯ୍ୟରେ  ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟର ଦେଖାଶୁଣା କରିହେବ।  

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର