PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଟାଉନ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରିଜେଣ୍ଟ ମାର୍କେଟ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ, ଫାଙ୍କା ଗୁଳି ଚାଳନା କରି ୧୦ ଅଟକ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଟେନ୍ସା ଗୀତାରାଣୀ ମାଇନ୍ସ ସମ୍ମୁଖରେ ଅଘଟଣ, ହାଇଓ୍ୱା ସହ ଜିଅନ୍ତା ଜଳିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ବଡ଼ବିଲ : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ବାମେବାରୀ ଥାନା ବସନ୍ତପୁର ମାଝୀ ସାହିରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, କଟୁରୀରେ ହାଣି ମୁଣ୍ଡଗଣ୍ଡି ଅଲଗା କରିଦେଲା ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବାରିପଦା ଷ୍ଟେସନ ଠାରେ ଗଛ ପଡ଼ି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ତାର ଛିଡି ଅଟକିଲା ଟ୍ରେନ, ବିଳମ୍ବରେ ଚାଲିବ ଟ୍ରେନ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବନ୍ୟା ଲାଗି ଛୁଟି ବାତିଲ, ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଓଡ୍ରାଫ-ଏନ୍‌ଡିଆରଏଫ୍‌-ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବିଶୋଇ ଥାନା ଲୋହାକାନି ଭୋଳ ବେଡା ଗ୍ରାମରେ ବିଳମ୍ୱିତ ରାତିରେ ଭୁଷୁଡିଲା ଘରର କାନ୍ଥ, ଚାଲିଗଲା ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସମେତ ୟୁପିର କେତେକ ଜିଲ୍ଲା , କୌଣସି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇନଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ବେକରେ ବ୍ଲେଡ୍‌ ମାରି ସୁନା ଚେନ୍‌ ଲୁଟ ଉଦ୍ୟମ ଫେଲ୍, ଧରାପଡି ଛେଚା ଖାଇଲେ ୩ ଲୁଟେରା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ୬୨୧.୦୨ ଫୁଟ୍‌କୁ ଖସିଲା ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଜଳସ୍ତର, ୨୦ ଗେଟ ଦେଇ ଚାଲିଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୧ରୁ ବନ୍ୟାଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ କରିବ ପିସିସି ଟିମ୍‌, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଦେବେ ରିପୋର୍ଟ
  • ||
  • ବାଲିଗୁଡ଼ା : ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ତିଲୋରୀ ପଞ୍ଚାୟତର ସିମନବାଡ଼ି ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଥିବା ପୋଲର ପାର୍ଶ୍ଵ ରାସ୍ତା ଧସି ଯାଇଛି, ବସ୍ ଚଳାଚଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠପ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ସଦର ବ୍ଲକ ମହାଦେଇଯୋଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଟିକରପଡ଼ାରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ କାନ୍ଥ ଭୁଷୁଡ଼ି ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ୱାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଜୟପୁର/ଦିଲ୍ଲୀ : ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ୬ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଜୀବନ : ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୋକପ୍ରକାଶ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାଙ୍କ ବିହାରୀ ମନ୍ଦିରରେ ବଡ଼ ଧରଣ ଅଘଟଣ, ମଙ୍ଗଳା ଆରତୀ ସମୟରେ ଦଳା ଚକଟାରେ ଦୁଇ ମୃତ
  • ||

ଏହି ଦେଶର କୋର୍ଟରେ ରୋବଟ୍ ସାଜିବ ବିଚାରପତି, କରିବ ବିଭିନ୍ନ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୮।୩: କୋର୍ଟରେ ଏବେ ରୋବୋଟ୍ ଶୁଣାଇବ ବିଭିନ୍ନ ମାମଲା ସମ୍ପର୍କିତ ରାୟ। ଏହା ଶୁଣିକି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ କଥାଟି ସତ। ଉତ୍ତର ୟୁରୋପର ଏଷ୍ଟୋନିଆରେ କୃତ୍ରିମ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଲେସ୍ ରୋବୋ-ଜଜ୍ ତିଆରି କରିଦିଆଯାଇଛି। ଯାହାକି କୋର୍ଟରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ପଡି ରହିଥିବା ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିବ। ଏହା ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିବ। ଯାହାଫଳରେ ଅନ୍ୟ ବିଚାରପତିମାନେ ଫ୍ରି ହୋଇପାରିବେ। ଏହି ରୋବୋଟ୍ ଦ୍ବାରା ଶୁଣାଣି କରାଯାଇଥିବା ମାମଲାର ରାୟ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ବୈଧ ଏବଂ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ଆସନ୍ତା ମଇ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧ ଏହି ରୋବାଟ୍ ବିଚାରପତି ରାୟ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେବେ।

ରୋବୋଟ୍ ଆଇନ୍ ସମ୍ପର୍କିତ ସମସ୍ତ କାଗଜପତ୍ର ପଢାପଢି କରିବା ଓ ବୁଝିବା ପରେ ଏହାକୁ ବିଶ୍ଲେଷଣ କରିବ। ଏହପରେ ଯାଇ କୌଣସି ମାମଲାର ରାୟ ଶୁଣାଇବ। ଆଇନଗତ ପକ୍ରିୟା ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏହି ରୋବୋଟକୁ ପୋଗ୍ରାମିଂ ସହିତ ଟ୍ରେନିଂ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ଟେକ୍ନିକାଲ ଟିମ୍ ଏହା ସମ୍ପର୍କିତ ସମସ୍ତ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଜାରି କରିଛି, ଯାହାକୁ ଆଇନ ବିଶେଷଜ୍ଞ ପରାମର୍ଶ ପରେ ବଦଳାଇ ଯାଇ  ହେବ।

ଏଷ୍ଟୋନିଆର ମୁଖ୍ୟ ଡାଟା ଅଫିସର ଅଟ୍ ଓ୍ବେଲସବର୍ଗଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଚିନ୍ତା ହେଉଛି ଯେ ଧିରେ ଧିରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମ୍ ହେବା ପରେ ସୁବିଧାର ଗୁଣବତ୍ତା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ, କିନ୍ତୁ ଏହା ନୁହେଁ ଯେ, ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ   ଆମର ଆମର ସାହାର୍ଯ୍ୟ  କରିବ।  ଦେଶରେ ପୂର୍ବରୁ ରୋବୋଟ୍ ସାହାର୍ଯ୍ୟରେ ବହୁ କିଛି ସୁବିଧା ଦିଆଯାଇଛି। ନ୍ୟାସନାଲ ଆଇଡି କାର୍ଡ ସିଷ୍ଟମ, ଇ-ଭୋଟିଂ ଓ ଡିଜିଟାଲ ଟାକ୍ସ ଫାଇଲିଂ ଭଳି କାମ ରୋବୋଟ୍ କରୁଛନ୍ତି। ଏଷ୍ଟୋନିଆର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସକୁ ଲିଗାଲ କରି ରୋବୋଟ୍ ଏଜେଣ୍ଟ ତିଆରି କରିବାର ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛନ୍ତି।