PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୀଳଗିରି ସହରରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଉଛି କୁଳଡିହା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଫାଇନାଲରେ ଜର୍ମାନୀ , ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୪-୩ ଗୋଲରେ ହରାଇଲା ଜର୍ମାନୀ
  • ||
  • ଦିନ ଦ୍ୱିପ୍ରହରରେ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଲା ଚୋର : ଲୁଟି ନେଲା ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ସୁନାଗହଣା, ନଗଦ ୧ଲକ୍ଷ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଗୋଟିଏ ରିପୋର୍ଟରେ ଦୋହଲି ଗଲା ଆଦାନୀଙ୍କ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ , କୋଟିପତିଙ୍କ ତାଲିକାରୁ ଖସି ରହିଲେ ୭ମ ନମ୍ୱରରେ
  • ||

ଆଲବମ କୁଇନ୍ ଏବେ ମାତା ମାହେଶ୍ୱରୀ

ଜୟପୁର,୧୭ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ୯୦ ଦଶକର ଆଲବମ୍ ଓ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଅଭିନେତ୍ରୀ ଶ୍ୱେତା ମଲ୍ଲିକ ପାଲଟି ଯାଇଛନ୍ତି ମାତା ମାହେଶ୍ୱରୀ । ଗ୍ଲାମର ଦୁନିଆ ଛାଡ଼ି ଚାଲିଛନ୍ତି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ରାସ୍ତାରେ । ଦୀର୍ଘ ୧୮ ବର୍ଷ ଧରି କୁଆଡ଼େ ଦେଶ ଓ ଦେଶ ବାହାରେ ଆୟୋଜନ କରି ଆସୁଛନ୍ତି ବିଶ୍ୱଶାନ୍ତି କଳକୀ ମହାଯଜ୍ଞ । ଅନୁଗାମୀ ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କୁ ଶୁଣାଉଛନ୍ତି ଶାନ୍ତି ଓ ପ୍ରଗତିର ଅଭୟବାଣୀ । ଆଉ ତାଙ୍କ ସହିତ ଅଛନ୍ତି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସମ୍ରାଟ୍ କ୍ୟାସେଟ୍ କମ୍ପାନିର ପୂର୍ବତନ ମାଲିକ ସମ୍ରାଟ ସାହୁ ତଥା ଏବର ତଥାକଥିତ ବାବା ବିଶ୍ୱମ୍ବର । ଜନକଲ୍ୟାଣ ଲାଗି ଏଭଳି ମହାଯଜ୍ଞ ଆଗକୁ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ଉଭୟ କହିଛନ୍ତି ।

ସ୍ଥାନୀୟ ସଉରାଗୁଡ଼ା ଗାଁ ନିକଟ ସିରିଡିସାଇ ମନ୍ଦିର ପାଖ ପଡିଆରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା ୨୭ତମ କଳକୀ ମହାଯଜ୍ଞ । ଏଥିରେ ଯୋଗଦେଇ ମାତା ମାହେଶ୍ୱରୀ କହିଛନ୍ତି, ଏକ ଦୈବୀ ବାଣୀ ପରେ ସେ ଗ୍ଲାମର ଦୁନିଆକୁ ବାୟ ବାୟ କରିଥିଲେ । ଚାକଚକ୍ୟ ଜୀବନଶୈଳୀ , ଟଙ୍କାପଇସା ଏବଂ ସମ୍ମାନ ଛାଡି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଦୁନିଆରେ ପାଦ ଦେଇଥିଲେ । ଦେଶ ଓ ଦେଶ ବାହାରେ କଳକୀ ମହାଯଜ୍ଞ କରିବା ଲାଗି ତାଙ୍କୁ ଶୂନ୍ୟବାଣୀ ହୋଇଥିଲା । ୨୦୦୦ ମସିହାରୁ ବିଶ୍ୱମ୍ୱର ଓ ସେ ୨୬ଟି ସ୍ଥାନରେ ଏହି ଯଜ୍ଞ କରିସାରିଛନ୍ତି । ପଡୋଶୀ ନେପାଳ ସହ ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ଓ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ସୁନାବେଡାରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯଜ୍ଞ ହୋଇସାରିଛି । ୨୮ତମ ଯଜ୍ଞ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ କରିବା ଲାଗି ଶୂନ୍ୟବାଣୀ ହୋଇଛି ।

ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କୁ ଗୁଣିଗାରେଡି, ଝଡାଫୁଙ୍କା, ଐଶ୍ୱରିକ ଶକ୍ତି ବଳରେ ଧନପ୍ରାପ୍ତି କିମ୍ବା ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପରି କୌଣସି ଆଶ୍ୱାସନା ଦିଆଯାଉନି । ଯଜ୍ଞରେ ଭାଗ ନେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ କେବଳ ଶାନ୍ତି, ମୌତ୍ରୀ ଓ ପରସ୍ପର ସହ ଉତ୍ତମ ବ୍ୟବହାର ରଖିବା ଲାଗି ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଉଛି । ଗ୍ଲାମର ଦୁନିଆରେ ସବୁ କିଛି ନକଲିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ସବୁ ଅସଲି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଉଭୟ ବାବା ଓ ମାତା ।

ଗତ ୧୦ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏହି ଯଜ୍ଞ । ଆଜି ପୂର୍ଣ୍ଣାହୁତି ଦିଆଯାଇଛି । ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଆଦା ଅନନ୍ତ ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଯଜ୍ଞ ପରିଚାଳନା କରାଯାଉଛି । ସ୍ଥାନୀୟ ସଉରାଗୁଡାର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସହ ଆଖପାଖର ବହୁ ଲୋକ ଏହିରେ ଯଜ୍ଞରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ତେବେ ପଦ୍ମ ଉପରେ ମାତା ଏବଂ ନାଗଫଣା ତଳେ ବାବା ବସିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର୍ ଧରିଛି ।