PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ପାଟଣା ଥାନା ଗଣ୍ଡବେଡ଼ା ଗାଁରେ ଶ୍ୱଶୁର ଘର ପଛପଟୁ ଜ୍ୱାଇଁର ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବସ୍ତା : ବାଲେଶ୍ଵର ଜିଲ୍ଲା ବସ୍ତା-ଅମର୍ଦା ରୋଡ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ବ୍ରାହ୍ମଣଦା ଗ୍ରାମ ନିକଟ ରେଳ ଧାରଣା ପାର୍ଶ୍ଵରୁ ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲା ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ହଣ୍ଡପା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରଘୁନାଥପୁର ଗାଁ ପଡ଼ିଆରେ କ୍ରିକେଟ ଖେଳିବା ବେଳେ ପଡ଼ିଲା ଚଡ଼କ, ଜଣେ ମୃତ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା ଭାପୁର ଫାଣ୍ଡି ଗଙ୍ଗାଧର ପ୍ରସାଦ ଗାଁ ପଶ୍ଚିମେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ ଓ ଟ୍ରକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଡ୍ରାଇଭର୍ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦୁଇ ଆଇଏଏସ୍‌ଙ୍କୁ ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱ, ରାଉରକେଲା ପାଇଁ ଭୂପେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ପୁନିଆ, ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ରଘୁ ଜି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ପାଳିତ ହେଲା ବଲାଙ୍ଗୀରର ବଏଲ ଯାତ୍ରା, ସମାଜର ମଙ୍ଗଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦେବୀଙ୍କ ଆରାଧନା କଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ମୁନିଗୁଡ଼ା : ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ଅମ୍ବାଦଳା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କାମାରି ଗାଁ ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ନିଖୋଜ ମହିଳାଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଉପକୂଳରେ ନବମୀ ଓ ଦଶମୀରେ ବର୍ଷିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ପାଣିପାଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ପୀଠରେ ଦଶମୀ ; ମଣ୍ଡପରେ ମହାନବମୀ, ଚଣ୍ଡୀପାଠରେ କମ୍ପୁଛି ପୂଜା ମଣ୍ଡପ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ସୋମବାର ରାତିରୁ କୋଣାର୍କରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇ ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିରରେ ଜମିଲା ପାଣି, ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନିରାଶ
  • ||

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ମତ: ଆମକୁ ପୂର୍ବରୁ ଖୋଜି ସାରିଛନ୍ତି ଏଲିୟନ, ଚୁପ୍ ଚାପ୍ ରଖିଛନ୍ତି ନଜର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୩।୩: ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡରେ ଏଲିୟନଙ୍କ ସ୍ଥିତି ନେଇ ସବୁବେଳେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ଲାଗି ରହିଛି। ବହୁବାର ଏଲିୟନ ଏବଂ ତାଙ୍କର ମହାକାଶଯାନକୁ ଦେଖିଥିବାର ବହୁ ଲୋକ କହିସାରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ମାତ୍ର ଏକ ଭ୍ରମ ବୋଲି କହି ଖଣ୍ଡନ କରିଦିଆଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ନିକଟରେ କିଛି ବୈଜ୍ଞାନିକ କହିଛନ୍ତି ଏଲିୟନମାନେ କେବଳ ଆମକୁ ପ୍ରଥମେ ଖୋଜିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ତାହା ନୁହେଁ ବଂର ଆମ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି। ଚିଡିଆଖାନାରେ ଥିବା କୌଣସି ଯନ୍ତୁଙ୍କ ଉପରେ ଯେପରି ମଣିଷର ନଜର ରହିଥାଏ ଠିକ୍ ସେଭଳି ନଜର ସେମାନେ ରଖିଛନ୍ତି।

source: https://www.express.co.uk/

ଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ ପ୍ୟାରିସରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ଏମଇଟିଆଇ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ମିଟିଂରେ ସାରା ବିଶ୍ବର ବହୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଯୋଗ ଦେଇ ଏଲିୟନଙ୍କ ସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେବ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ଯେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଓ ପୃଥିବୀର ବାହାର ଜୀବନ ଥିବାର ସବୁ ପ୍ରକାର ପ୍ରମାଣ ମିଳିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଆମେ ଏଲିୟନ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାରେ କାହିଁକି ସଫଳ ହୋଇପାରିନାହୁଁ। କିଛି ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କହିବା ଅନୁସା​‌ରେ ଏଲିୟନମାନେ ଖୁବ୍ ଚତୁର। ସେମାନେ ଜାଣିଶୁଣି ନିଜକୁ ମଣିଷ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। କାରଣ ତାଙ୍କୁ ଲାଗେ ଯେ ସେମାନଙ୍କ ସତ୍ୟତା ଜାଣିବା ପରେ  ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ମଣିଷମାନଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ବଢିଯିବ।

source: https://www.express.co.uk/

ଏମଇଟିଆଇ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ମିଟିଂରେ ପୂର୍ବରୁ କିଛି ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଏଲିୟନମାନେ ଆମକୁ  ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ଖୋଜି ବାହାର କରିସାରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ମଣିଷର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି। କାରଣ ସେମାନେ ପୃଥିବୀର ସଂସ୍କୃତିରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାନ୍ତି। ଫୋର୍ବସର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟକୁ ନେଇ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ୟାରିସରେ ପ୍ରତି ୨ ବର୍ଷରେ ଥରେ ହେଉଥିବା ଏମଇଟିଆଇ(ମେସେଜିଙ୍ଗ ଏକ୍ସଟ୍ରା ଟେରିଷ୍ଟ୍ରିୟଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ) ମିଟିଂରେ ଗତ ୬୯ ବର୍ଷ ହେବ ଏକାଠି ହେଉଛନ୍ତି। ଯାହା ୧୯୫୦ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

source: https://www.express.co.uk/

ବହୁ ଲୋକଙ୍କର କହିବା ଅନୁସାରେ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡରେ ଆମର ଗତିବିଧି ଉପରେ କେହି ଜଣେ ନଜର ରଖିଛି। ସେମାନେ ଏହାର ଆଭାସ ମଣିଷଙ୍କୁ ହେବାକୁ ଦେଇନଥାନ୍ତି। ଫୋର୍ବସର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଏଭଳି ଆଭାସ ହେଉଛି ଏଲିୟନମାନେ ନିଜକୁ ମଣିଷ ଠାରୁ ଜାଣିଶୁଣି ଅଲଗା ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। କାରଣ ସେମାନେ ଭାବୁଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ମଣିଷଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦ ଜନକ ହୋଇପାରେ। ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଏଲିୟନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମକୁ ଆହୁରି ଉନ୍ନତ ହେବାକୁ ପଡିବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର