PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ପାଟଣା ଥାନା ଗଣ୍ଡବେଡ଼ା ଗାଁରେ ଶ୍ୱଶୁର ଘର ପଛପଟୁ ଜ୍ୱାଇଁର ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବସ୍ତା : ବାଲେଶ୍ଵର ଜିଲ୍ଲା ବସ୍ତା-ଅମର୍ଦା ରୋଡ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ବ୍ରାହ୍ମଣଦା ଗ୍ରାମ ନିକଟ ରେଳ ଧାରଣା ପାର୍ଶ୍ଵରୁ ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲା ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ହଣ୍ଡପା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରଘୁନାଥପୁର ଗାଁ ପଡ଼ିଆରେ କ୍ରିକେଟ ଖେଳିବା ବେଳେ ପଡ଼ିଲା ଚଡ଼କ, ଜଣେ ମୃତ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା ଭାପୁର ଫାଣ୍ଡି ଗଙ୍ଗାଧର ପ୍ରସାଦ ଗାଁ ପଶ୍ଚିମେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ ଓ ଟ୍ରକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଡ୍ରାଇଭର୍ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦୁଇ ଆଇଏଏସ୍‌ଙ୍କୁ ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱ, ରାଉରକେଲା ପାଇଁ ଭୂପେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ପୁନିଆ, ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ରଘୁ ଜି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ପାଳିତ ହେଲା ବଲାଙ୍ଗୀରର ବଏଲ ଯାତ୍ରା, ସମାଜର ମଙ୍ଗଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦେବୀଙ୍କ ଆରାଧନା କଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ମୁନିଗୁଡ଼ା : ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ଅମ୍ବାଦଳା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କାମାରି ଗାଁ ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ନିଖୋଜ ମହିଳାଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଉପକୂଳରେ ନବମୀ ଓ ଦଶମୀରେ ବର୍ଷିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ପାଣିପାଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ପୀଠରେ ଦଶମୀ ; ମଣ୍ଡପରେ ମହାନବମୀ, ଚଣ୍ଡୀପାଠରେ କମ୍ପୁଛି ପୂଜା ମଣ୍ଡପ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ସୋମବାର ରାତିରୁ କୋଣାର୍କରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇ ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିରରେ ଜମିଲା ପାଣି, ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନିରାଶ
  • ||

ମିଶନ୍ ଶକ୍ତି ପରୀକ୍ଷଣ: ମହାକାଶ ଆର୍ବଜନା ପାଇଁ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକାଶ କଲା ଆମେରିକା

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍, ୨୮।୩: ଭାରତର ଉପଗ୍ରହ ଭେଦୀ ମିଶାଇଲ  ଆଣ୍ଟି-ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍‌ (ଏ-ସ୍ୟାଟ)ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣକୁ ନେଇ ଆମେରିକା  ଆଜି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଆମେରିକା କହିଛି ଭାରତ ଭାରତ ସହ ସୁସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ଆମେରିକା ସର୍ବଦା ଚେଷ୍ଟିତ । ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆମେରିକା ସର୍ବଦା ଭାରତ ସହ ରହିଛି ଏବଂ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ମହାକାଶରେ ଭାରତକୁ ସହଯୋଗ କରିବ। ଦୁଇ ଦେଶ ସହଯୋଗ ଦିଗରେ ମିଳିତ ଭାବରେ କାମ କରିବ। କିନ୍ତୁ ନଷ୍ଟ ହେଉଥିବା ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍‌ ଗୁଡ଼ିକ ମହାକାଶରେ ଆବର୍ଜନା ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ଚିନ୍ତା ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଆମେରିକା। ଏହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅବସ୍ଥାରେ ଅନ୍ୟ ଉପଗ୍ରହ ଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଘାତକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଆମେରିକା ପକ୍ଷରୁ ସତର୍କ କରାଯାଇଛି।

source: https://www.patrika.com

ଆମେରିକାର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଚିବ ପ୍ୟାଟ୍ରିକ୍‌ ଶାହାନାହାନ ଫ୍ଲୋରିଡା ଠାରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି, ମହାକାଶରେ ପରୀକ୍ଷଣ ହୋଇଥିବା ଏ-ସ୍ୟାଟ୍  ମିସାଇଲ୍‌ର କୁପ୍ରଭାବ କ’ଣ ପଡ଼ିବ, ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଆମେରିକା ତର୍ଜମା କରୁଛି। ତେବେ ମୁଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ଗୋଟିଏ କଥା କହିବାକୁ ଚାହେଁ,  ଆମେ ସବୁ ମହାକାଶରେ ରହୁଛୁ, ଯେଉଁଠାକୁ ଯିବାକୁ ସମସ୍ତୁ ଲୋକଙ୍କର ସ୍ବାଧୀନତା ରହିଛି, ତେଣୁ ମହାକାଶକୁ ଅଳିଆ କରିବାକୁ କେହି ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ମହାକାଶ ଏମିତି ଏକ ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠାରେ ଆମେ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବା। ଭାରତର ନାମ ନନେଇ ସେ କହିଥିଲେ ଏ-ସ୍ୟାଟ୍ ନଷ୍ଟ କରିଥିବା ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍‌ର ଧ୍ୱଂସାବଶେଷ ମହାକାଶରେ ଯଦି ରହୁଛି, ତେବେ ଏହା କେତେବେଳେ ଯେ ପୃଥିବୀ ଉପରେ ପଡ଼ିବ, ସେକଥା କେହି କହିପାରିବେ ନାହିଁ।  

source: http://news.mit.edu

ଆମେରିକାର ଏହି ଆଶଙ୍କାକୁ ନେଇ ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ମହାକାଶରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଆବର୍ଜନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇନାହିଁ। ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ମହାକାଶର ନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ କରାଯାଇଛି। ଏହାର ଯାହା ଅବଶେଷ ରହିବ ତାହା ଏକ ସପ୍ତାହ ଭିତରେ ନିଜକୁ ନିଜେ ପୃଥିବି ପୃଷ୍ଠକୁ ଚାଲିଆସିବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର