PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାଜ୍ୟ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରୋହିିତ ପୂଜାରୀଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର ପରେ ବଦଳିଲେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ ବିଷ୍ଣୁପଦ ସେଠୀ
  • ||
  • ସିଙ୍ଗାପୁରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ତଥା ବରିଷ୍ଠ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥର୍ମନ ଶନମୁଗରତ୍ନମ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୦ ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲା ସଭାପତିଙ୍କ ନାଁ ଘୋଷଣା କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିସିସି ଶୃଙ୍ଖଳା କମିଟି ପୁନର୍ଗଠନ, କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହେଲେ ବିଧାୟକ ସନ୍ତୋଷ ସିଂ ସାଲୁଜା
  • ||
  • ସୋର : ଭଙ୍ଗା ହେଲା ବାହାନଗା ହାଇସ୍କୁଲ ଘର, ଟ୍ରେନ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ ରଖାଯାଇଥିଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରେଲୱେ ପକ୍ଷରୁ ବାହାନଗା ରେଳ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ୬୬୧ ପରିବାରକୁ ମିଳିଛି ସହାୟତା ରାଶି, ୪ଟି ଲେନରେ କରୁଛି ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଠିକାଦାର ତଥା କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଏକ ମଡେଲ ସ୍କୁଲ ଭାବରେ ଗଢାହେବ ବାହାନଗା ହାଇସ୍କୁଲ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

ଏବେ କିଚେନ୍‌ରେ ଏଆଇ ର ଏଣ୍ଟ୍ରି, ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଏପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ ଖାଦ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫/୦୫: ଏଆଇ ବା କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତାକୁ ନେଇ ବିଶ୍ୱରେ ଖୁବ୍‌ ଚର୍ଚ୍ଚା । ଅନେକ ଏଆଇ ସଫ୍ଟୱେର ବଜାରକୁ ଆସୁଛି,  ଯାହା ଅତି ସହଜରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପାଦନ  କରୁଛି । ନିକଟରେ ଜଣେ ଉଦ୍ଭାବକ ପ୍ରମୁଖ ଭାରତୀୟ ସହରମାନଙ୍କରେ ମେଟ୍ରୋ ରେଳ ନେଟ୍‌ୱର୍କର ଚିତ୍ର  (ପ୍ରମୁଖ ଖାଦ୍ୟ ସହିତ) ବାହାର କରିବା ଲାଗି ଏଆଇ ପ୍ରୟୋଗ କରିଥିଲେ । ଏବେ ଆଉ ଏକ ଏଆଇ ଆଧାରିତ ରୋବୋ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ଯାହା ମାତ୍ର  ଗୋଟିଏ ବଟନ୍‌ ସ୍ପର୍ଶରେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ  କରିପାରିବ । ଶେନାଜ୍‌ ଟ୍ରେଜରି ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ଅଭିନେତ୍ରୀ  ତଥା ଇନ୍‌ଫ୍ଲୁଏନ୍ସର ଏକ ଭିଡିଓ ଇନ୍‌ଷ୍ଟାଗ୍ରାମ୍‌ରେ ଶେୟାର  କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଏବେ ଭାଇରାଲ ହେଉଛି ।

ଭିଡିଓରେ ସେ କ୍ୟାପ୍‌ସନ ଲେଖିଛନ୍ତି ‘ରୋବୋ/ଏଆଇ ଏବେ ଭାରତୀୟ ରୋଷେଇ ଘରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଛନ୍ତି ।’  ଭିଡିଓକୁ ୨୭ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ୟୁଜର୍‌ ଦେଖିସାରିଲେଣି । ଏଥିରେ ଏକ ଏଆଇ ଆଧାରିତ ଉପକରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ରୋଷେଇ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଏହା କିଭଳି ଭାବେ ସହଜ କରିଛି, ତାହା ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଟ୍ରେଜରି ଏଆଇ  ମେସିନ୍‌ ପାଇଁ ପେଷ୍ଟୋ ପନୀର ବ୍ୟଞ୍ଜନ ଚୟନ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ସବୁ ସାମଗ୍ରୀ ପାଇଁ ଅଲଗା ଅଲଗା ବିଭାଗ ରହିଛି ।  ମେସିନ୍‌ ଭିତରେ ଏକ ଛୋଟ ଫ୍ରାଇଙ୍ଗ୍‌ ପ୍ୟାନ୍‌ ଅଛି ।  ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ଆପଣାଛାଏଁ ମିଶିବା ପରେ କୌଣସି  ହସ୍ତକ୍ଷେପ ବିନା ଆପଣାଛାଏଁ ରାନ୍ଧିହେଲା । ମାତ୍ର କିଛି  ମିନିଟ୍‌ରେ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଗଲା । ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ  ହେବାର ସୂଚନା ଏକ ମୋବାଇଲ ଆପ୍‌ ନୋଟିଫିକେସନ୍‌  ଜରିଆରେ ମିଳିବ ଏବଂ ସଙ୍ଗେସଙ୍ଗେ ଖାଦ୍ୟ ପରସିହେବ  ବୋଲି ଟ୍ରେଜରି କହିଛନ୍ତି ।

ଟ୍ରେଜରି କହିଛନ୍ତି, ଏହି ଏଆଇ ମେସିନ୍‌ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ହେଉଛନ୍ତି ଗୁଜୁ । ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ସେ ନିଜର ପ୍ରିୟ ଖାଦ୍ୟ  ନ ପାଇବାରୁ ରୋବୋ ଉଦ୍ଭାବନ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କଲେ ।  ଲକ୍ଷାଧିକ ୟୁଜର ଗୁଜୁଙ୍କର ଏହି ଅନନ୍ୟ ଉଦ୍ଭାବନକୁ  ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର